Alkol Bağımlılığı Nedir?

Alkol bağımlılığı, diğer bağımlılıklarda olduğu gibi iyileşme ve tekrarlama dönemlerinden oluşan bir süreç olarak ifade edilebilir. Bu hastalık, kişilerin öngörmüş oldukları miktardan daha fazla tüketmesine ve kontrolünü kaybetmesine neden olmaktadır. Alkol alan bireylerde belirgin işlevsel kayıplar meydana gelmektedir.

Yedi milyarlık insan nüfusunun yaklaşık olarak 2 milyarı alkol tüketmektedir. Bu 2 milyar kişinin 76 milyonluk kısmı ise alkol bağımlısıdır. Yaklaşık olarak bir yılda 1 milyon 800 bin kişi alkol bağımlılığı nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde alkol tüketimi 11 yaşa kadar inmiştir. İlk kullanım yaşının bu seviyelere inmesi hem ülke sağlığını tehlikeye atmaktadır hem de bağımlı olma oranını artırmaktadır.

Alkol bağımlılığı bir süreç olarak gelişen bir hastalıktır. Bu süreç uzun yıllar boyunca sürebileceği için, insanların alkol bağımlısı olduğunu anlaması ve yardım alması gecikmektedir. İlk zamanlarda keyif amaçlı, kutlamalarda ya da hüzünlü zamanlarda kullanılan alkolün miktarı ve kullanımım sıklığı git gide artacaktır. İnsanlarda bu durumu engel olmayarak sosyal hayatlarını alkol alabilmeye uygun şekilde dizayn etmeye başlarlar. Daha sonra, zamanla alkolden uzak kalınan her zamanda yoksunluk belirtileri ortaya çıkacaktır. İnsanlar bu durumdan kurtulabilmek için yeniden ve daha fazla miktarda alkol tüketmeye başlayacaktır. Bu döngü sonucunda alkol bağımlılığı ortaya çıkacaktır.

Alkol Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

alkol bağımlılığı nedenleri

Alkol bağımlılığı belirtileri yedi adımda incelenebilir.

 1. İnsanlar alışkın oldukları etkiyi yakalayabilmek için tükettikleri alkol miktarını artırıyorsa ya da eskiden aldığınız alkol miktarı şuanda sizlere aynı etkiyi vermiyorsa
 2. Alkol tüketen bir kişinin tükettiği alkol miktarını azaltması ya da alkol tüketimini tamamen bırakması durumunda ortaya çıkan ve yoksunluk belirtileri olarak ifade etimiz ruhsal ve fiziksel sorunlar. Bu sorunların tekrar alkol tüketilmesi sonucunda azalması ve kişinin kendini daha iyi hissetmesi
 3. Tüketeceğiniz alkol miktarını ve süresini belirliyorsanız, fakat her seferinde hem miktarı artırıyorsanız ve alkol aldığınız süreler uzuyorsa
 4. Alkol temin etmek, alkol tüketmek ve alkolün yarattığı durumlardan kurtulabilmek için çok zaman geçmesi
 5. Alkol tüketimi sonucunda toplumsal, mesleki etkinliklerinizin ya da boş zamanlarınızı değerlendirmesinde sorunlar çıkması
 6. Alkol kullanımı bırakmak ya da kontrol altına alabilmek için girişimlerde bulunmak ve bu girişimlerin başarısız bir şekilde sonuçlanması
 7. Alkol tüketiminin size ruhsal ve fiziksel olarak zarar verdiğini bilerek alkol tüketimine devam edilmesi

Alkol Bağımlılığın Neden Olduğu Hastalıklar

alkolün neden olduğu hastalıklar

Alkol tüketimimin hem ruhsal hem de fiziksel hastalıkları yol açtığı herkes tarafından bilinmektedir. Alkol tüketimi fazla seviyelere çıkması sonucunda ortaya çıkan alkol bağımlılığı aşağıdaki hastalıklarla karşı karşıya kalabilir.

 • Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanseri
 • Doğru düşünmede sıkıntılar ya da doğru düşündüğünü sanma, karar vermede problemler, hareketlerde kısıtlılık
 • Beyin işlevlerinde problemler
 • Kan dolaşımında sıkıntılar ve kalp rahatsızlıkları
 • Karaciğerde ciddi problemler
 • Kanın pıhtılaşmasının engellenmesi
 • Uyku problemleri, baş ağrısı, göz rahatsızlıkları

Alkol Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

alkol bağımlılığı

Alkol günlük yaşamda ve sosyal ortamlarda tüketilebilen bir madde olduğu için, alkolün kötüye kullanıldığı ya da alkol bağımlılığının anlaşılması ve kabul edilmesi zaman almaktadır. Alkol kullanan birçok birey genellikle sosyal kullanım düzeyinde seyretmektedir. Bu nedenle alkol bağımlılığı daha oluşmamış olabilir. Alkol kullanan ve bu alışkanlığından kurtulmak isteyen, bu konudaki problemlerine çözüm arayan bireyler ve bu bireylerin yakınları YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezleri), AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri) ve psikiyatri merkezlerine başvurabilirler. Alkol bağımlılığı tedavisi gerçekleştirilirken şu durumlara dikkat edilmesi gerekir.

 • Alkol tedavisi hastanın ihtiyaçlarına göre seçilmelidir.
 • Alkol tedavisindeki amaç, alkol kullanan bireylerin ayık kalması olmalıdır.
 • Tedavi sürecinde ve sonrasında tedavi alan bireyin izlenmesi gerekir. Çünkü alkol bağımlılığı tedavisi alan birey ne kadar hastane kalırsa kalsın tekrar alkole başlama olasılığı vardır. Bu nedenle psikolojik danışmanlık ya da yardım gruplarına başvurmak alkol alma olasılığını düşürebilir.
 • Tedavi süreci sonrasında ilk 6 ay içerisinde bireyler tekrar alkol alabilirler. Bu nedenle ilk 6 ay oldukça önemlidir.
 • Alkol tedavisi alan bireylerin tedavi sürecinde ailesinin oldukça önemli bir rolü vardır. Tedavi alan bireyin tekrar alkol almasına ve tedavi sürecini tamamlamasına yardımcı olabilir.
 • Alkol alan birey tedavi için orijinal yöntemleri kabul etmiyorsa, tedavi için hastanın kabul edeceği bir tedavi yöntemi belirlenmeli ve tedavi süreci tamamlanmalıdır.

Would you like to share your thoughts?