Anoreksiya Nervoza Nedir?    

Anoreksiya Nervoza, kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen, yeme bozukluğu olarak ifade edilen bir hastalıktır. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan bu hastalık, fiziksel belirtiler gösteriyor olmasına rağmen psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip olan insanlar kilo almaktan korktukları ve kaygı duydukları için yemek yemeyi bir şeyler içmeyi reddederler. Bu durum çok ciddi seviyelere çıkarak, insan hayatını tehlikeye atabilir.

İnsanların mevcut kilolarından ve görüntülerinden hiçbir şekilde memnun olmadıkları, ne kadar zayıf olurlarsa olsunlar daha çok zayıflamak istedikleri bir rahatsızlık olan Anoreksiya, ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Bireyler sürekli olarak zayıflamak istediklerinden yemek yemeyi reddederek kendilerine hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak zarar veriler. Bu durum tedavi edilmedi süreceğe intihar girişimlerine ve can kayıplarına yol açabilir.

Anoreksiya Nedir?

Anoreksiya Nedir

Anoreksiya (Yeme Bozukluğu) dünya nüfusunun neredeyse %10’luk kesiminde ortaya çıkan psikolojik bir hastalıktır. Dünya genelinde 10 bin civarında insan bu rahatsızlık yüzünden hayatından olmaktadır. Bu rahatsızlığa yakalanan insanlar yemek yemeyi reddettikleri için vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi, vitaminleri ve mineralleri alamamasına neden olur. Bu da insanların hayatlarına kaybetmesine kadar ciddi problemlere yol açar.

İnsanları hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak etkileyen bu hastalık, genellikle genç ya da erken yetişkin dönemindeki kadınlarda meydana gelmektedir. İki farklı türde karşımıza çıkan bu rahatsızlığın ilki Bulimia olarak adlandırılmaktadır. Bulimia rahatsızlığı olan bireyler çok fazla yemek yerler, fakat yedikleri bu yemekleri daha sonra geri çıkartmaya çalışırlar. Yemekleri çıkarmak için kusarlar, müshil veya çeşitli ilaçlar kullanırlar. İkinci türünde ise insanlar, yemek yeme konusunda kendilerini sürekli olarak kısıtlarlar. Özelliklede karbonhidrat ve yağ içeren gıdaları ve içecekleri hiçbir şekilde tüketmezler.

Yeme bozukluğu rahatsızlığına olan bireyler yemek yemeyi kendilerine takıntı haline getirirler. Diğer insanlarla yemek yememe, tabaktaki yemeklerin yerlerini kendilerine göre düzenleme gibi çeşitli takıntılar edinirler. Bu durumlar anoreksiya rahatsızlığı olan bireylerin çoğunluğunda görülmektedir. Ayrıca bu insanlar sürekli bir diyet halindedirler ve çok fazla spor ve egzersizler yapmaktadırlar.

Anoreksiya Nedenleri Nedir?

Anoreksiya hastalığına neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu rahatsızlığa neden olduğu düşünülen bazı durumlar ve hastalıklar vardır. Bu durumlar genetik yapı ve çevresel faktörlerdir. Bu hastalığa sebep olan genetik etkenler arasında; hormonal değişimler ya da bozukluklar ve hayla araştırılan bazı genler yer almaktadır. Çevresel faktörler arasında; çocukluk travmaları, genel olarak zayıf olmanın sağlıklı ve güzel bir insan olduğuna dair yaratılan algı, kilolu olan insanların sağlıksız olduğu algısı yer almaktadır. Ancak bu durumlar kesinlikle doğru değildir.

Anoreksiya Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya Belirtileri

Anoreksiya hastaları çok farklı yöntemler deneyerek sürekli olarak kilo vermeye çalışırlar. Ayrıca bu insanlar genellikle kilo almaktan aşırı derece korkarlar ve dış görünüşleriyle ilgili sürekli çeşitli bahaneler uydurabilirler. Buda bu kişilerde fiziksel, davranışsal ve ruhsal sorunlar oluşturur.

Yeme bozukluğu olan insanların fark edilmesi oldukça zordur. Çünkü bu hastalığa sahip olan insanlar içinde oldukları durumu ve zayıf olduklarını sürekli olarak inkar ederler ve hayla kilolu olduklarını ifade ederler. Bu nedenle de sürekli bol kıyafetler giyerler, diğer insanlarla birlikte bir şeyler yemekten uzak dururlar. Bu sebeple de bu rahatsızlığa sahip olan bireylerin fark edilmesi güçtür. Ancak bazı belirtilerle bu rahatsızlığa sahip bireylerin belirlenmesi ve bu şekilde de tedavi ikna edilmesine yardımcı olabilir. Bazı Anoreksiya belirtileri şunlardır.

 • Aşırı kilo kaybı ve aşırı zayıf görünüm
 • Sürekli olarak kan değerlerinin düşük çıkması
 • Tansiyon değerinin sürekli düşük çıkması
 • Karın ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk
 • Adet günlerinde dengesizlik
 • Saçların ve tırnakların sağlıksız görünmesi
 • Cildin kuru olması
 • Soğuk havaya ya da soğuk şeylere karşı dayanıksızlık
 • Sürekli yorgunluk hali
 • Cinsel isteksizlik
 • Sürekli diyet yapmak
 • Yemek yeme alışkanlıklarının tamamen değiştirilmesi
 • Aşırı spor yapma
 • Sosyalleşmek istememek ve depresif ruh hali
 • Sürekli olarak ayna karşısında vücudu izleme
 • Yemek yedikten sonra kusma

Yukarıdaki bir ya da birkaç belirtiye sahip olan insanlarda bu rahatsızlık olabilir. Bu nedenle bu insanları tedavi olması konusunda güzel ve anlayışlı bir dille uyarmak ve tedavi olmaya ikna etmeye çalışmak gerekir.

Anoreksiya Hastalığının Neden Olabileceği Diğer Hastalıklar ve Durumlar

Anoreksiya hastalığına sahip bireylerde aşağıdaki hastalıklar ve durumlar meydana gelebilir.

 • Anemi
 • Çeşitli kalp hastalıkları
 • Kemiklerde erime
 • Böbrek rahatsızlıkları ve böbrek yetmezliği
 • Düşük tansiyon problemleri
 • Testosteron miktarında azalma
 • Adet günlerinde düzensizlik ya da adet döngüsünde duraksama veya tamamen durma
 • Ölüm

Anoreksiya Nervoza Beslenme Tedavisi Nasıl Olur?

Anoreksiya Nervoza Beslenme Tedavisi

Anoreksiya tedavisi, hastanın yaşına, tıbbi geçmişine ve hastada gözlenen semptomlara göre değişiklik gösterebilir. Bu hastalığa sahip olan insanın fiziksel durumunda bir sorun olmadan tedavi alınması oldukça önemlidir. Hastalık ilerlemeden tedavi olmayı kabul eden ve iyileşmek için azim gösteren bireyler doğru tedavi sonucunda sağlıklı beden ve ruh haline kısa sürede kavuşabilirler. Bu rahatsızlığın tedavisinde birden farklı alanda uzmanlaşmış doktor yer alır. Hasta bireyin normal bir şekilde kilo alabilmesi ve ideal kilosuna ulaşabilmesi için hastanın duygusal ve davranışsal olarak hazır hale getirmek için psikolojik destek verilir. Hastanın fiziksel durumda ortaya çıkan sorunların tedavisi için alanında uzman hekimlerden yardım alınır.

Hastanın tamamen tedavi olması zaman alabilir ve hastalar tedavi süreci boyunca çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle hasta bireylerin ailesi ve çevresindeki insanlar da tedavi sürecinde etkili olacaktır. Hastanın moralinin yüksek tutulması ve iyileşeceği konusunda kararlı olunması iyileşme sürecini hızlandırarak sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Would you like to share your thoughts?