Dikişsiz İmplant Nedir?

Dikişsiz implant, implant yapılacak olan bölgenin diş etinde bir kesim işlemi uygulanmadan ve çene kemiğini açığa çıkarmadan kapalı olarak çeşitli tekniklerle gerçekleştirilen bir yöntemdir. İmplant tedavisinde implantlar diş etleri kesildikten sonra gerçekleştirilir ve açık cerrahi işlemlerde olduğu gibi bu işlemde iyileşme süreci biraz uzun olabilir. Dikişsiz olarak gerçekleştirilen implant tedavisinde herhangi bir kesim işlemi yapılmayacağından dolayı iyileşme süreci daha hızlı olur ve bölgenin enfeksiyon kapma riski ve ödem oluşumu ortadan kalkar.

Normal implant tedavisi iki aşamalı bir süreçtir. Bu aşamalarında birincisinde implant çene kemiğine yerleştirilir. Kemik ile implantın kaynaşması ve kesilen diş etlerinin iyileşmesi için belirli bir süre beklenmesi gerekir. İkinci aşamada ise yerleştirilen implantın üzerine kuron adı verilen seramik ya da porselen dişler sabitlenerek tedavi süreci tamamlanır. Dikişsiz İmplant tedavisinde ise diş etlerine kesikler açılmadan ve genellikle tek seansta çeşitli yöntemlerle hem implant hem de destek diş takılarak tedavi tamamlanır. Geleneksel implant tedavisine göre hem daha hızlı bir tedavi süreci sunduğu için hem de tedavi sonrasında ortaya çıkabilecek çeşitli komplikasyonları minimuma indirdiği için çeşitli avantajlara sahiptir. Ancak bu avantajlarının yanı sıra dezavantajlarının da olduğu unutulmamalıdır.

Dikişsiz İmplant Avantajları Nelerdir?

Lazerle implant tedavisi olarak da bilinen Dikişsiz İmplantın bir takım avantajları vardır. Dikişsiz İmplant avantajları şu şekilde sıralanabilir.

  • Geleneksel implant tedavisine göre daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Neredeyse dörtte bir oranında bir zaman kazandırır.
  • İmpantların konumlandırılması daha kolay ve daha isabetli şekilde yapılır. Buda implantların başarını oranını artırarak daha uzun süre kullanıma imkan sağlar.
  • İleri aşamalarda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulan hastalar için cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyulmadan tedavi gerçekleştirilebilir.
  • Klasik implant tedavisi sonrasında ortaya çıkabilecek kanama, şişme, enfeksiyon, ödem ve ağrı problemleri dikişsiz tedavide ortaya çıkma olasılığı neredeyse yok denecek kadar azdır.
  • Dikişsiz tedavi için hazırlanan implantlar daha estetik olduğundan fonksiyonellikle ve estetik açıdan da artı sağlamaktadır.

Dikişsiz İmplant Dezavantajları Nelerdir?

Dikişsiz tedavinin geleneksel implant tedavisine göre çeşitli avantajları olsa da dezavantajları da vardır. Dikişsiz İmplant Dezavantajları şu şekilde sıralanabilir.

  • Tedavi için gerekli olan çene kemiğinin sağlam ve yeterli miktarda olması gerekir. Aksi taktirde dikişsiz tedaviye başvurulamaz.
  • Klasik implant tedavisine göre çok daha fazla bir ücret karşılığında tedavi gerçekleştirilir.
  • Diş hekimlerinin doğru bir tedavi süreci planlamaları gerekir. Çünkü tedavinin başarılı şekilde tamamlanması için planlama süreci ve işlemlerin doğru şekilde gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Bunun nedeni cerrahi bir kesik atılmayacağı için tedavi sürecinde değişiklik yapmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle dikişsiz tedavi özelliğini kaybederek klasik implant tedavisine dönülebilir.

Dikişsiz İmplant Nasıl Yapılır?

Dikişsiz İmplant Nasıl Yapılır

İnsanlar dişlerini kaybettiklerinde oluşan boşlukları doldurmak için diş hekimlerine başvururlar. Diş hekimleri bu boşlukları doldurabilmek için birçok farklı tedavi yöntemi önerebilir. Bu yöntemlerden bir tanesi de dikişsiz implant tedavisidir.

Diş hekimleri bu tedavi için ilk olarak bireyleri muayene ederek, röntgen ve fotoğraf çektirmesini ister. Buralardan elde edeceği bilgilere göre cerrahi plaklar hazırlanır. Bu plaklar yardımıyla diş kayıplarından oluşan boşluklar doldurulur.

İmplant yerleştirileceği bölgedeki çene kemiğinin durumunun görülebilmesi için bilgisayar ortamında 3 boyutlu görüntüler alınarak, çene kemiği yapısının tedavi uygun olup olmadığı anlaşılır. Ayrıca boşluğun görüntüsüne göre hesaplamalar yapılarak implantın yerleştirileceği bölge net olarak belirlenir.

İmplantın yerleştirilmesi için ilk olarak punch adı verilen bir malzeme ile implant girebileceği bir delik açılır. Açılan deliğe implant yavaş yavaş dökülür ve implant çene kemiğine yerleştirilmiş olur. Daha sonra seramik ya da porselenden üretilen kuronlar implanta monte edilerek tedavi tamamlanır. Bu tedavi genellikle 5 ila 10 dakika arasında bir sürede gerçekleştirilmektedir.

Dikişsiz İmplant Fiyatları Ne Kadar?

Dikişsiz İmplant Fiyatları

Dikişsiz implant fiyatları, fiyat performans oranı olarak bakıldığında uygun olabilir. Önceki senelere göre düşüş göstermiş olsa da ancak implant tedavisinin fiyatları göz önüne alındığında biraz daha pahalıdır. Sizlere bu tedavinin fiyatları hakkında kesin bilgiler veremeyiz. Çünkü fiyatlar belirlenirken birden fazla faktör göz önüne alınmaktadır. Bu nedenle kesin rakamlara ulaşmak isterseniz Doktorya adresinde yer alan Diş Poliklinik rehberlerindeki diş hekimleriyle iletişime geçebilirsiniz. İletişime geçtiğiniz alacağınız tedavilerin tüm süreci ve fiyatları hakkındaki bilgileri öğrenebilirsiniz.

Would you like to share your thoughts?