Diş Minesi Aşınması Nedir?

Diş minesi aşınması çeşitli nedenlerden dolayı ya da zaman içinde kendiliğinden oluşabilir. Dişin sert yüzeyine diş minesi denir. Diş minesi yanlış ve sert fırçalama, tırnak yeme, kabuklu yiyeceklerin kabuklarını dişlerle kırma, sert besinleri direk ısırma gibi durumlar sonucunda zamanla aşınabilir. Bu aşınma sonucunda da dişlerde hassasiyet, ağrı ve hassasiyet gibi çeşitli ağız ve diş rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Diş minesindeki oluşan aşınmalar ile diş erozyonu ve yıpranalar birbirlerine karıştırılmaktadır. Diş minesi aşınmasında, diş minesinin zarar görmesine ve kaybolmasına yol açan etkenler, genellikle dışarıdan gelen mekanik nedenlerdir. Diş erozyonu ise, tüketilen gıdalar ağız içine yerleşen ya da midenin üretmiş olduğu asitten dolayı meydana gelir. Dişlerin yıpranmasında ise genellikle bruksizm ya da çene yapısındaki bozukluklar nedeniyle ağız kapandığında dişlerin tam olarak üst üste oturmamasından kaynaklanır.

Diş Minesi Aşınması Neden Olur?

Diş Minesi Aşınması

Diş minesindeki aşınmalar birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak genel olarak diş minesi aşınması nedenleri şunlardır.

 • Diş minesinde gerçekleşen aşınmalar aniden gerçekleşmez. Aşınmalar yavaş yavaş ve zaman içinde gerçekleşir.
 • Ağız ve diş hijyeninizi gerçekleştirirken kullanmış olduğunuz diş fırçasının kılları sert ise dişlerinizi fırçalarken zamanla aşınmasına neden olursunuz.
 • Diş fırçalarken diş fırçasını sert şekilde hareket ettirirseniz zamanla aşınmalar meydana gelir.
 • Dişlerinizi fırçalarken gereğinden fazla bir kuvvet uygulamakta aşınmaya neden olabilir.
 • Ağız içinde takılı olan piercing gibi takılar, dişlerinizi sürekli olarak temas edeceğinden aşınmalara yol açabilir.
 • Tırnak yeme, ağza kalem alma ya da parmak emme gibi alışkanlıklarda sürekli tekrar ettiğinden dolayı dişlerin zaman içinde aşınmasına yol açacaktır.

Diş Minesi Aşınması Belirtileri Nelerdir?

Diş Minesi Aşınması genellikle diş ile diş etlerinin birleştiği diş eti çizgisinde oraya çıkar. Aşınmaya uğrayan bölge, dişinizin diğer bölgelerdeki rengine göre daha koyu bir renge dönüşebilir. Bunun nedeni ise diş minesinin aşınması sonucunda dentin tabakasının ortaya çıkmasıdır.

Dişlerde ya da diş etlerinde oluşan hassasiyet diş minesindeki aşınmaların en önemli belirtisidir. Sıcak ya da soğuk bir yiyeceği veya içeceği tükettiğiniz dişlerinizde ağrı ya da sızı meydana geliyorsa dişlerinizde aşınma meydana gelmiş olabilir.

Diş minesindeki aşınmalar zaman içinde kendini hassasiyet ya da dişlerin renk değiştirmesiyle belli edebilir. Aşınmalar ilerleyerek daha ciddi ağız ve diş hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle aşıma belirtilerini gözlemlediğinizde hemen bir uzman diş hekimine başvurunuz. En kısa sürede aşınmayı önleyerek diğer diş ve diş eti rahatsızlıklarının önüne geçebilirsiniz.

Diş Minesi Aşınması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş minesi aşınması zamanla gerçekleştiği için insanlar tarafından tespit edilmesi zordur. Bu nedenle aşınmalar zaman içine çoğalarak diş çürüklerine, çeşitli diş eti rahatsızlıklarına ve hatta diş kayıplarına kadar yol açabilirler. Ancak yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtileri gözlemlediğinizde uzman diş hekimlerine başvurarak diş minesi aşınması tedavisi için yardım alabilir ve oluşabilecek bu sorunları engelleyebilirsiniz.

Diş hekimleri aşınmalar seviyesine ve dişler ne kadar zarar verdiğine bakarak tedavi sürecini planlayacaktır ve sizleri tedavi edecektir. Aşınmalar sonucunda dentin tabakası ortaya çıkmaya başladıysa diş hekimleri, dentin tabakasını koruyabilmek ve güçlendirebilmek için florür verniğine başvurabilir.

Diş Minesi Aşınmasını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Diş Minesi Aşınmasını Önlemek

Diş minesindeki aşınmalar sonucunda kaybedilen diş minesini geri getirmenin bir yolu yoktur. Uzman diş hekimleri sadece aşınmanın daha da ilerlemesini önleyebilir ve oluşturduğu çeşitli sorunları tedavi eder. Bu nedenle diş minesindeki tedavi ettirmek yerine önlemek daha önemlidir. Diş minesi aşınmasını önlemek için şu adımları uygulayabilirsiniz.

 • Dişlerinizi fırçaladığınız diş fırçalarının yumuşak kıllara sahip olmasına özen gösteriniz.
 • Dişlerinizi doğru ve düzenli şekilde fırçalayınız ve dişlerinizi fırçalarken aşırı kuvvet ya da baskı uygulamaktan kaçınınız. Ayrıca diş fırçasını diş etlerini 45 derecelik bir açıyla denk gelecek şekilde fırçalamaya özen gösteriniz.
 • Diş minesindeki aşınmayı önlemek ve diş minesini güçlendirmek için kalsiyum ve florür oranı yüksek olan diş macunu ve gargarlar kullanmaya özen gösterin.
 • Tırnak yeme, parmak emme, ağza kalem alma gibi çeşitli alışkanlıklarını varsa bu alışkanlıklarınızdan kurtulmaya özen gösterin.
 • Kabuklu gıdaların kabuklarını kesinlikle dişlerinizle kırmayın
 • Ağız içinde piercing gibi takılar takılıysa bunları çıkartın ya da sürekli olarak takılı bırakmayın. Bu takılar sürekli olarak dişlerinizi temas edeceğinden aşınmalara yol açabilir.

Would you like to share your thoughts?