Diş tel tedavisinde dişlerin istenilen konuma ve şekle gelebilmesi için diş hekimleri diş teli lastiği kullanabilir. Diş lastiğinin ne kadar takılı kalacağı ya da hangi şekillerde olacağına diş hekimleri belirleyebilir. Kullanılan diş lastikleri, dişlerdeki problemlerin durumuna ve diş teli tedavisi alan bireyin isteklerine göre değişiklik gösterebilir. Diş lastikleri görevini yerine getirmesi için ve tam anlamıyla yardımcı olabilmesi için öngörülen zaman boyunca yemek yeme dışında her zaman kullanılması gerekir. Bu lastikler yeterli süre boyunca kullanılmadığında dişler istenilen konuma ve şekle tam olarak gelemez. Bu durumda diş teli tedavisinin süresinin uzamasına yol açar.

Diş teli tedavisinde kullanılan diş lastikleri yapıları gereğince gevşemelere uğrayabilir. Bu nedenle diş lastiklerinin 24 saatte bir değiştirilmesi gerekir. İlk kullanılmaya başladığında dişlerde ya da diş etlerinde hassasiyete yol açabilirler. Diş lastikleri dişlerin hareket etmesine sağlayacağı için hassasiyet ortaya çıkabilir. Ancak bu hassasiyet kısa süre içinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Diş Teli Lastiği Neden Takılır?

Diş Teli Lastiği

Diş teli lastiği, ortodonti tedavilerin dişlerin istenilen yönde hareket edebilmesi ve istenilen şekle sokulabilmesi için kullanılmaktadır. Bu lastikler genellikle diş teli tedavisinin son zamanlarında kullanılır. Çünkü diş teli tedavisiyle dişlerdeki yamukluklar ve çarpıklıklar giderilirken son zamanlarda bazı dişlerde çeşitli problemler olabilir. Bu problemleri giderebilmek için diş teli lastiklerine başvurulur. Yani bu lastikler son bir dokunuş yaparak dişler arasındaki ilişkiyi onarır ve istenilen diş diziliminin oluşmasına yardımcı olur.

Diş Teli Lastiği Nasıl Takılır?

Diş teli lastiği takılması ilk başlarda sizlere biraz zor gelebilir. Ancak alıştığınız taktirde çok kolay ve hızlı şekilde bu lastikleri takabilirsiniz. Öncelikle diş teli lastiklerini takarken kullandığınız teknik ve sıranın çok önemli olduğu bilmeniz gerekir. Lastiği takar en önemli olan konu doğru dişlere doğru sırayla lastiği takmaktır.

Diş teli lastiklerinin hangi sırayla hangi dişlere takacağı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle diş hekimleriniz size özel olarak, diş teli lastiklerinizi nasıl takacağınızı ve hangi sırayla takacağınızı anlatacaktır. Sizlerde daha sonra diş hekiminizin sizlere söylediği sıra ile dişlerinize lastiği takabilirsiniz. Diş tellerine lastik takarken oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü yanlış şekilde takacağınız lastikler diş teli tedavisi sürecine zarar verebilir.

Diş tellerinize takacağınız lastiklerinizi paket halinde yanınızda taşımanızı tavsiye ederiz. Çünkü yemek yerken lastikleri çıkartacağınız için tekrar takmanız gerekecektir. Ayrıca lastikler ufak bir ihtimalde olsa çeşitli nedenlerden dolayı kopabilir. Lastikler koptuğunda yeniden takabilmek amacıyla yanınızda yedek lastikler bulundurmanız sizler için iyi olacaktır.

Diş Teli Lastiği Kaç Ay Takılır?

Diş teli tedavisinin ne kadar süreceği bireyin dişlerindeki problemlerin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle diş hekimleri diş teli tedavisinin süresini planlarken kişiye özel olarak süreler belirler. Bu süreler arasında lastiğinin kullanım süresi de vardır. Yani bu lastikleri kaç ay kullanacağınız hakkındaki bilgileri diş hekimleri sizlere verecektir.

Diş Teli Lastiği Ne Kadar Süre Takılır?

Diş teli lastiği ne kadar süre takılı kalacağı bireyin dişlerinin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Diş teli tedavisinin hangi amaca yönelik uygulandı, diş tellerine takılacak lastiklerin ne kadar kullanılacağını etkileyebilir. Diş hekimleriniz sizlere bu süre hakkında bilgiler verecektir. Diş hekimi, adlığınız diş teli tedavisin amacına, durumuna, tedavinin ne kadar sürede tamamlanması gerektiğine göre lastikleri kullanacağınız süreyi belirleyerek sizlere söyleyecektir.

Diş Teli Lastiği Renkleri

Diş Teli Lastiği Renkleri

Diş tellerine takılacak lastiğin renkleri seçiminde bireyin kendi estetik algısıyla ön plandadır. Diş teli lastiklerinin rengi ne olursa olsun aynı işlevi görecekleri için renk değişiklikleri sadece estetik açıdan gereklidir. Estetik açıdan kaygı duyanlar kendilerine yakışan renkleri seçebilir, giydikleri kıyafetlerle uyumlu olmasını istedikleri renkleri tercih edebilirler. Diş teli lastiği renkleri arasında beyaz, sarı, mavi, yeşil, kırmızı, saydam, mat gibi birçok farklı renk seçeneği yer almaktadır.

Diş Teli Lastiği Fiyatı

Diş teli lastiği fiyatı, genellikle lastiklerin rengine, kalınlığına, markasına ve yapısına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle lastik fiyatları hakkındaki kesin bilgilere online alışveriş sitelerinden, medikal marketlerinden ve bu lastikleri satan eczanelerden öğrenebilirsiniz.

Diş Teli Lastiği Çeşitleri

Diş lastiğinin, boyut ve kullanım amaçlarına göre farklı çeşitleri vardır. Lastiklerin takılacağı mesafeye, dişlere verilecek şekle göre çaplarında ve kalınlıklarında farklılıklar olabilir. Bu nedenle diş hekimlerinizin size önereceği diş teli lastiği çeşidini kullanmalısınız.

 

 

 

Diş Teli Lastiği Eczanede Satılır Mı?

Diş teli lastiği, boyut olarak küçük olduğu için çok kolay kayıp edilebilir. Bu nedenle diş lastiklerinizi sağlıkla ilgili satış yapan medikal mağazalarından, eczanelerden ve online alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz.