Diş Teli Mumu Nedir? Diş Teli Mumu Ne işe Yarar?

Diş teli mumu, ortodonti tedavileriyle dişlerindeki çapraşıkları ya da yamuklukları düzelttiren bireylere kullanılması için uzman diş hekimleri tarafından önerilmektedir. Bu mum sayesinde diş teli tedavisinde diş teli ve braketlerden kaynaklanan ağrı, tahriş ve çeşitli zedelenmeler engellenebilir veya kısa bir sürede iyileştirilebilir.

Diş Teli Mumu Ne İşe Yarar?

Diş Teli Mumu

Ortodonti tedavilerinde dişlere yerleştirilen braketler diş tabanına yakın olması nedeniyle hem yanaklara hem de diş etlerine baskı uygularlar. Bu baskılar sonucunda ağrı, tahriş gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Oluşan bu sorunları minimum seviyelere indirebilmek için uzman diş hekimleri hastalara kullanması için diş teli mumu önerir. Bu mumda, ağzında diş teli takılı olan bireylerde, yemek yerken ya da uyku sırasında braketlerin ağız içinde çeşitli bölgelere verdiği zararlar engellenir.

Diş mumunu çok fazla bastırmadan ve yavaş hareketlerle diş teline sürülür. Dişlere diş teli mumunu sürerken çok fazla baskı yapılmamalıdır. Çünkü fazla baskı sonucunda braketler diş mumu kesebilir ve bu durumda da hiçbir fayda sağlamaz.

Diş teli tedavisi alan bireyler diş mumu kullandıklarında ağız ve diş bakımlarına katkıda bulunurlar. Tellere bakım yapılması olarak kabul edilebileceğinden ağız ve dişler için rahatlatıcı bir etki sağlayabilir. Ayrıca ağız içinde, dilde, yanaklarda ya da damakta diş telinden kaynaklı oluşabilecek yaraların önlenmesine yardımcı olur.

 Diş Teli Mumu Nasıl Takılır?

Diş teli mumu kolaylıkla takılabilen ve çıkarılabilen bir maddedir. Ancak diş mumu kullanılmadan önce kesinlikle ellerin yıkanması ve dişlerin fırçalanması gerekir. Ellerinizi yıkadıktan ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra mumu şu şekilde takabilirsiniz.

  • İlk olarak bir miktar mumu avuç içinize alınız.
  • Bu mumu baş ve işaret parmaklarınızla hareket ettirerek küçük bir top haline getirin.
  • Daha sonra ağız içinde oluşan yaralara ya da tahrişlere hangi braketler neden olduysa, bu braketlere yavaş ve bastırmadan top haline getirdiğiniz mumu sürün. Mumun tam anlamıyla yapışması için çok hafif baskı uygulayın.
  • Bir süre sonra hissettiğiniz sorunlar geçmişse mumu başarılı bir şekilde kullanmış olursunuz.

Diş mumunu braketlere yerleştirirken braketlerin kuru olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde mum tutmayacaktır. Ayrıca diş mumu süreceğiniz ve yapıştıracağınız bölgeyi önceden belirlemelisiniz ve ardından o bölgeyi kuru hale getirmelisiniz.

Diş Teli Mumu Yutulursa Ne Olur?

Mum, unutkanlık sonucunda ağızdan çıkartılmadan yemek yenilebilir. Yemek yerken de mumu yutabilirsiniz. Ancak panik yapacak bir durum yoktur. Çünkü sağlık açısında hiçbir sorun yaratmaz. Diş telini saklarken özel muhafaza kutularını kullanmalısınız. Mumların hijyenine gereken önemi vermelisiniz ve hijyenik olmayan ortamlarda bulundurmamalısınız. Bir kere kullandığınız mumu çıkardıktan sonra tekrar kullanmayınız. Diş mumunu geceleri yatmadan önce ağzınıza zarar veren braketlere sürmeyi ihmal etmeyin.

Diş Teli Mumuna Alternatif Olarak Ne Kullanılabilir?

Diş Teli Mumu Nasıl Takılır

Ortodonti tedavisi ile dişlerindeki problemleri düzelten bireylerde diş teli ve braketlerden kaynaklanan çeşitli tahriş ve yaralanmalar meydana gelebilir. Bu tahrişleri ve yaralanmaları önlemek ve iyileştirmek için diş teli mumu kullanılabilir. Bu mumları kullanmak istemeyenler alternatif yöntemler aramaktadır. Bu alternatiflere aşağıdaki adımları örnek verebiliriz.

  • Şekersiz sakız kullanımı braket ve diş tellerinin oluşturmuş olduğu ya da oluşturacağı tahriş ve ağrıları kısa süreli rahatlatmak ya da önlemek için birebirdir. Ancak diş mumu kadar uzun süreler boyunca bu durumlara çözüm olarak kullanılmaz.
  • Diş mumun üretilmesine kullanılan hammadde bal mumudur. Balmumu yapısı gereği yumuşak ve elastiktir. Diş mumu alternatifleri arasında en etkili olandır. Diş mumu kullanılmadan önce tahriş olan bölgenin kesinlikle kurutulması gerekir. Bunun için ağzınızdan 3 – 5 kez nefes alıp vererek tahriş olan bölgeyi kurutabilirsiniz.

Diş Teli Mumu Nerede Satılır?

Diş teli mumunu eczanelerden, çeşitli alışveriş sitelerinden ya da çeşitli mağazalardan satın alabilirsiniz. Diş teli tedavisi alıyorsanız ve mum kullanmak istiyorsanız ilk olarak uzman diş hekiminize danışmalısınız. Çünkü diş telleri tam oturmadan ya da çeşitli sıkıntılar varken diş mumunu kullanırsanız diş telleri ve ortodonti tedavisine zarar verebilirsiniz.

Diş Teli Mumu Fiyatı Ne Kadar?

Diş teli mumu fiyatı hakkındaki sizler kesin bilgiler vermemiz doğru olmaz. Çünkü fiyatlar satıcıların inisiyatifine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca diş mumunu nereden satın alacağınızda fiyatlarda değişiklik oluşmasına neden olabilir. Ancak ortalama olarak diş mumu fiyatı 10 – 50 ₺ arasındadır.

Would you like to share your thoughts?