Dişteki Siyah Lekeler Neden Olur?

Dişteki siyah lekeler insanların günlük yaşantılarında gülümsemelerini gizlemelerine ve bu doğrultuda özgüvenlerine kaybetmelerine yol açabilir.  Bu durum genellikle kötü ya da sağlıksız beslenme sonucunda ortaya çıksa da ağız ve diş hijyeninize gereken önemi vermediğinizde de ortaya çıkabilir. Ancak ağız ve diş hijyenini dikkat eden ve sağlıklı bir şekilde beslenen insanların dişlerinde de siyah lekeler çıkabilir. Bu lekelerin neden ortaya çıktığını öğrenmek ve lekelerden kurtularak parlak ve beyaz dişlere kavuşmak için diş hekimlerine başvurmalısınız.

Dişteki Siyah Lekelerin Nedenleri Nelerdir?

Dişteki siyah lekeler

Ağız ve diş bakımına gereken önemi veriyor ve sağlıklı besleniyorsunuz, fakat dişlerinizde yine de siyah lekeler varsa bu lekelerin nedeni şunlar olabilir.

 • Alkol, tütün ve tütün ürünlerini kullanmak
 • Kahve, çay, renklendirici içeren içeceklerin gereğinden fazla tüketilmesi
 • Ağız ve diş bakımının yetersiz ya da yanlış şekilde yapılması
 • Şeker tüketimin çok fazla olması
 • Kullanmış olduğunuz ilaçların yan etkileri
 • İlerleyen yaş
 • Eski diş protezleri
 • Diş travmaları
 • Zarar gören ya da gereğini yerine getiremeyen dolgular
 • Genetik etkenler

Yukarıda bahsedilen tüm etkenler dişteki siyah lekeler için bir nedendir. Dişlerdeki siyah lekelerin hangi nedenden dolayı oluştuğunu tam olarak anlamak, bu lekelerin giderilmesi ve bembeyaz dişleri ulaşılması için oldukça önemlidir. Bu nedenle de diş hekimlerine başvurarak siyah lekelerin neyden kaynaklandığının teşhis edilmesi ve gereken tedavi yöntemleriyle giderilmesi gerekir.

Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Geçer

Dişteki siyah lekelerin giderilmesi için ilk olarak bu lekelere neyin neden olduğunun bulunması ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bunun içinde uzman diş hekimlerine başvurulmalıdır. Uzman diş hekimleri dişlerinizdeki siyah lekelerin nasıl ortaya çıktığını araştırır ve bu lekelerin giderilmesi için sizlere yardımcı olur.

Dişlerinizde oluşan siyah lekelerin nedeni sağlıksız ve kötü beslenmeyse diş hekimleri sizlere daha sağlıklı ve düzenli beslenmenizi önerir. Çeşitli yöntemlerle oluşan bu lekeleri temizledikten sonra diş hekimlerinizin verdiği tavsiyelere uyarak bu lekelerle bir daha ömür boyu karşılaşmayabilirsiniz.

Lekelerin nedeni tütün ve tütün ürünleri ya da alkol gibi zararlı alışkanlıklarsa bu maddelerin kullanımını sonlandırmalısınız. Ya da çay, kahve ve renklendirici içeren çeşitli içecekleri sürekli ve sıklıkla tüketiyorsanız, bu içecekleri sınırlandırmalısınız. Dişinizdeki siyah lekelerin ortaya çıkmasında yetersiz ya da yanlış yapılan ağız ve diş hijyeni etkiliyse, ağız ve diş bakımınızı düzenli ve doğru şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bahsetmiş olduğumuz tavsiyeleri uygulayarak dişlerinizdeki siyah lekelerden kurtulabilirsiniz.

Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Temizlenir?

Dişteki siyah lekeleri temizlemek için en etkili ve kesin sonuçlar veren yöntem diş temizliğidir. Bunun içinde diş hekimlerine başvurmanız gerekmektedir. Dişlerinizdeki siyah lekeleri doğal yöntemlerle evlerinizde geçirmeniz çok mümkün olmayabilir. Çünkü bu yöntemler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu nedenle diş hekimlerine başvurarak diş temizliği ve diş beyazlatma yöntemleriyle hem siyah lekelerden kurtulabilir hem de bembeyaz dişlere kavuşabilirsiniz.

Dişlerdeki Siyah Lekeler İçin Doğal Çözümler

Dişlerdeki Siyah Lekeler İçin Doğal Çözümler

Dişlerdeki siyah lekelerden kurtulmak oldukça zordur. Halk arasında dişlerdeki siyah lekeler için doğal çözümler olarak birçok farklı yöntemden bahsedilmektedir. Ancak bu yöntemlerin çoğu kesin sonuçlar vermez. Ayrıca bu yöntemler bilinçsizce uygulandığından dişlere ve diş etlerine zarar verebilir. Dişlerinizdeki siyah lekelerden kurtulacağım diye ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Bu nedenle dişinizdeki siyah lekelerden tamamen kurtulmak ve ağız sağlığınızı tehlikeye atamamak için uzman diş hekimlerine başvurarak diş temizliği ve diş beyazlatma tedavileri için yardım alabilirsiniz.

Dişteki Siyah Lekelerin Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Dişteki siyah lekeler insanların gülümsemelerini gizlemelerine ve diğer insanlara dişlerini göstermemek için çaba sarf etmelerine neden oldur. Bu durumda insanların özgüvenlerini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle insanlar dişlerindeki siyah lekelerden kurtulmak isterler. Bu lekelerden kurtulmak için diş hekimlerine başvurarak yardım alabilirsiniz. Ayrıca dişinizdeki siyah lekeler oluşmaması için şu adımları uygulayabilirsiniz.

 • Ağız ve diş bakımınızı düzenli ve doğru şekilde gerçekleştirin
 • Dişlerinizi fırçalamaya ek olarak dişlerinizin arasını diş ipleriyle temizlemeyi ihmal etmeyin
 • Alkol, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımını bırakın
 • Düzenli olarak diş hekimlerine rutin kontrollere gidin
 • Çay ve kahve tüketiminizi sınırlandırın
 • Ağız ve diş hijyeniniz için ağız gargaraları kullanmayı ihmal etmeyin
 • Sağlıklı gıdalar tüketmeye ve düzenli beslenmeye özen gösterin

Would you like to share your thoughts?