Gece Diş Sıkma Neden Olur?

Gece diş sıkma, uyku sırasında diş gıcırdatma ya da diş sıkma biçiminde gerçekleşen, ağız ve dişlerde çeşitli problemlere yol açan istemsiz bir şekilde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Diş sıkma rahatsızlığı gündüz ya da gece ortaya çıkabilir. Ancak genellikle insanlar uykularındayken bu problemle karşı karşıya kalır. Çocuklardan yetişkin bireylere kadar her yaştaki insanlarda görülebilir.

Gece diş sıkma yani diğer adıyla Uyku Bruksizmi, normalde uyku ile alakalı bir hareket bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Uykularında bilinçsiz şekilde dişlerini sıkan ya da gıcırdayan bireylerde, horlama, nefes almada duraksama, uyku apsesi gibi çeşitleri rahatsızlıkların ortaya çıkması olağandır. Ayrıca bu hastalık tedavi edilmediği sürece ilerleyen zamanda çok ciddi ağız ve diş rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu nedenle çevrenizdeki insanlar sizlere gece uykunuzda dişlerinizi sıktığınızı ya da gıcırdattığınızı söylüyorsa mutlaka ciddi alarak uzman diş hekimlerine başvurmalısınız.

Gece Diş Sıkma Nedenleri Nelerdir?

Gece Diş Sıkma

Geceleri insanların dişlerini sıktıkları ya da gıcırdattıklarına neyin neden olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak genetik nedenler, fiziksel ve psikolojik faktörlerin bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir.

Gündüz diş sıkma hastalığına anksiyete, depresyon gibi çeşitli rahatsızlıkların ve öfke, sinir, stres gibi duyguların neden olduğu bilinmektedir. Gece Bruksizm rahatsızlığında ise uyku sırasındaki uyarılmaların ya da uyku esnasında çiğneme aktivitesi ile ilgili bir işlemin bu duruma neden olduğu düşünülmektedir.

Genel olarak diş sıkma probleminin ortaya çıkmasındaki en önemli neden strestir. Ancak strese ek olarak Parkinson, demans, reflü, GERD, epilepsi, gece terörü, uyku apsesi, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozuklukları gibi rahatsızlıklarda bu problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca sürekli olarak kullanmak zorunda olduğunuz çeşitli ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir.

Gece Diş Sıkma Belirtileri Nelerdir?

Gece Diş Sıkma Belirtileri

Diş gıcırdatma problemi gündüzleri gerçekleşiyorsa uyanık diş sıkma, geceleri uykudayken gerçekleşiyorsa gece diş sıkma rahatsızlığı olarak adlandırılır. Ancak her iki durumda dişler sıkıldığı ve gıcırdatıldığı için aynı semptomları gösterebilir. Bu nedenle bazı Gece Diş Sıkma Belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

 • Bireyin uyurken yanında olan insanları uyandıracak şekilde diş sıkma ya da gıcırdatmadan çıkan sesler
 • Diş sıkma ya da gıcırdatmadan kaynaklanan, alt ve üst çenenin birlerine kenetlenmesi sonucu ortaya çıkan diş ağrıları
 • Dişlerde hassasiyet
 • Dişlerde çatlaklar ya da kırılmalar
 • Dişlerin çene kemiğinden gevşemesi
 • Dişlerde aşınmalar oluşması
 • Çene, boyun, baş ya da yüzde ortaya çıkan ağrılar
 • Dişin dentin ya da pulpa tabakalarının ortaya çıkması
 • Sebebi belli olmayan kulak ağrıları
 • Uyku problemleri
 • Diş sıkma ya da gıcırdatma sonucunda yanakların iç kısmında oluşan hasarlar
 • Sürekli olarak diş sıkma nedeniyle oluşan yorgunluğun sebep olduğu ağız ve çenenin tam kapanamaması

Yukarıdaki belirtiler zaman zaman tüm bireylerde ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtilerin süresi ve şiddeti sizleri rahatsız edecek duruma geldiyse diş hekimlerine başvurarak Uyku Bruksizmi tedavisi için yardım alabilirsiniz.

Gece Diş Sıkma Tedavisi Nasıl Olur?

Gece Diş Sıkma Tedavisi

Gece diş sıkma hastalığında çocukluk dönemlerinde ortaya çıktığında genellikle herhangi bir tedavi gerek yoktur. Çünkü bu süreç geçicidir ve kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Yetişkinlik döneminde ortaya çıkan bu rahatsızlık genellikle dişlere zarar verecek kadar ciddi değildir. Ancak bazı durumlarda insanlar diş sıkma problemi nedeniyle daha ciddi ağız ve diş sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle diş hekimlerine başvurularak yardım alınması gerekir.

Şiddetli diş sıkma problemiyle karşı karşıya olan bireylere uygulanacak tedavi yönteminde ağız ve dişlerin daha fazla zarar görmesini engellemeye, ortaya çıkan sorunların giderilmesine yardımcı olunur. Diş hekimleri sizleri tedavi ederken ilk olarak gece uykudayken dişlerinizi sıkmanıza neyin neden olduğunu araştırır. Sizlerden çeşitli testler ister ve hastalık geçmişinizi inceleyerek sizlerin vereceği bilgiler sayesinde de nedeni belirleyebilir. Daha sonra dişlerinizi sıkmanıza neden olan durumun tedavisi için çeşitli ağız ve diş tedavilerine, terapilere ve ilaç tedavilerine başvurulabilir.

Gece Diş Sıkma Aparatı Nedir?

Tedavi süreci içinde dişlerinizin ve çene yapınızın daha fazla görmesini engellemek için diş hekimleri sizler gece diş sıkma aparatı önerebilir. Bu aparat sayesinde gece uykunuzdayken dişlerinizi sıkma ve gıcırdatmalar sonucunda ortaya çıkabilecek problemleri engelleyebilirsiniz. Bu aparatları uzman diş hekiminizin tavsiyesi sonucunda temin edebilirsiniz. Ancak bu aparatlar geceleri diş sıkma probleminizi tamamen ortadan kaldırmaz. Sadece dişlerinizi sıktığınızda dişlerinizi verdiğiniz zararları önlemenize yardımcı olabilir.

Gece Diş Sıkma Aparatı Fiyatları değişiklikler gösterebilir. Çünkü bu aparatlar kişiye özel olarak hazırlanır. Diş hekimleri çene, ağız ve diş ölçülerinizi aldıktan sonra bu aparatlar hazırlanacağı için fiyatlar farklılık gösterebilir.

Would you like to share your thoughts?