İmplant Diş Ömrü Ne Kadar

İnsanların kaybettiği dişlerini tedavi ettirmek için başvurdukları implant tedavisi, yok olan dişleri yerine getirdiği için önem arz etmektedir. Bu nedenle insanlar yok olan dişlerine yeniden kavuşmuşken bu dişleri geri kaybedip kaybetmeyecekleri ya da bu dişlerin ne kadar süre boyunca takılı olacağı oldukça önemlidir. Ortalama olarak İmplant Diş Ömrü uzmanlar tarafından 20 ile 30 yıl arası olarak ifade edilmektedir. Bu sorusunun cevabına geldiğimizde implant dişleri ömrünüzün sonuna kadar kullanmanız mümkündür. Ancak bunun için ağız ve çene sağlığına ve temizliğine önem göstermeniz gerekmektedir. Ağız ve çene sağlığınıza dikkat etmezseniz bu süreyi kısaltırsınız.

İmplant Kalitesi İmplant Diş Ömrü İçin Önemli Midir?

İmplant Diş Ömrüİmplant, başarılı bir şekilde sonuçlanması ve takılan dişin üzün süreli kullanılabilmesi için kullanılan implantın kalitesi oldukça önemlidir. Bu nedenle implant tedavisinde kullanacağınız materyalleri uzman hekimlerin tavsiyesi ve yönlendirmesi sonucunda tercih etmeniz gerekmektedir. Tedavi sürecinin başlangıcında seçilen implantın kalitesiz olması durumunda tedavinin süresi uzayabilir. Ayrıca tedavi süreci sonlandıktan sonra diş etlerinde ve çene yapısında istenmeyecek olumsuzluklar meydana gelebilir.

İmplant Dişlerin Ömrünü Uzatabilmek İçin Neler Yapılabilir

Diş tedavisinde kullanılan İmplantların sağlıklı ve uzun şekilde kullanılabilmesi için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu kural ve davranışları şu şekilde sıralayabilir.

  • İmplant Diş Ömrü, ağız ve diş sağlığını düzenli ve doğru bir şekilde yaparak uzatabilirsiniz.
  • Yılda en az 2 kez Diş hekimleri tarafından ağız ve diş sağlığınızı kontrol ettirerek implantlarınızın kontrolünü gerçekleştirmelisiniz.
  • İmplant dişlerin, diş etleri çevresinde bakteri oluşumu diğer dişlere göre çok az daha fazla olması nedeniyle ağız ve diş sağlığınızı tehdit edebilir. Bu nedenle bakteri oluşumunu engellemek için düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir.

İmplant Diş Ömrü süresini uzatıp uzatmayacağınızın sizin elinde olduğunu unutmayınız. Bu nedenle yukarıdaki maddeleri yerine getirmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bunlara ek olarak dişleriniz fırçalayacağınız diş fırçalarının implantı aşındırmayacak ve zedelemeyecek şekilde olmasına özen göstermelisiniz. Diş hekiminiz implant tedavisi sonucunda size nasıl davranmanız gerektiği hakkında önemli bilgiler verecektir. Bu bilgileri yerine getirerek hem ağız ve diş sağlığını korumuş olursunuz hem de implant diş ömrünüzü uzatmış olursunuz.

 

Would you like to share your thoughts?