İmplant Tedavisinde, implantların çene yapısına yerleştirilebilmesi için çene kemiğinin sağlıklı ve dayanıklı olması gerekir. Ayrıca implantın yerleştirilebilmesi için çene kemiğinde uygun yer ve alan bulunması gerekmektedir. Bu nedenle implant tedavisi çene yapısını tamamlamış bireylere uygulanabilir. Bu durumda İmplant Yaptırma Yaşları hakkında sorular ortaya çıkarıyor.

İmplant Yaptırma Yaşları Kaçtır?

İmplant Yaptırma Yaşlarıİmplant tedavisi yapılabilmesi bireylerin çene gelişimini tamamlamış olması gerekir. Çene gelişimi kızlarda genellikle 15 – 16 yaş aralarında tamamlanırken, erkeklerde çene kemiği 17 – 18 yaş aralığında tamamlanmaktadır. İmplant Yaptırma Yaşlarını kızlar için 16 yaş erkekler için 18 yaş sonrası olarak ifade edebiliriz. Çene gelişimini tamamlamış insanların neredeyse hepsine implant tedavisi uygulanabilir. Ancak yaşlı insanlarda bu tedavinin uygulanabilmesi için, çene yapısının sağlam ve dayanıklı olması gerekir.

İmplant Tedavisini Zorlaştıracak Rahatsızlıklar Hangisidir?

İmplant tedavisi yapılacak bireylerde farklı hastalıklar ve bazı sağlık sorunları mevcut ise implant tedavisi zorlaşabilir. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Şeker hastalarında İmplant tedavisi uygulaması zor olabilir. Şeker hastalarında zarar gören ya da tedavi edilen dokuların iyileşme süreçlerinin uzaması, tedavi yapılan bölgenin iltihap kapmasına neden olabilir. Ağız ve dişlerinde iltihap kapma olasılığı fazla olduğu için implant tedavisi zorlaşabilir. Ancak şeker hastalığı kontrol altına alınarak ve tedavi sonrası süreç sağlıklı ve hijyenik şekilde devam ettirilirse sorun ortadan kalkar.
  • Sigara kullanan hastaların tedavisi zor geçebilir. Sigara içimi sırasında ağza alınan bakteriler ve zararlı maddeler implant tedavisini zorlaştırabilir. Ancak implant tedavisi alacak hasta sigarı kullanıyorsa tedavi sonrasında en az 2 hafta süreyle hiç sigara içmemesi gerekir. Bu tür hastaların uzman hekimleri ile istişare ederek olumsuz duruma bir çare bularak tedavi olabilirler.
  • Hipertansiyon hastası bireyler ağrı ve strese aşırı duyarlı bireylerdir. Bu nedenle implant tedavisi sırasında çok fazla ağrı hissedebilirler ve strese girebilirler. Bu durumda tedaviyi olumsuz etkileyebilir.

Yukarıdaki hastalıklara ek olarak bazı hastalıklarda da bu gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle implant tedavisine başlamadan önce uzman hekiminizle özellikle görüşmeler yaparak rahatsızlıklarınızı paylaşmalısınız. Bu görüşme sonucunda uzman hekimlerin sizleri vereceği tavsiyeleri özenle uygulamalısınız.

İmplant Tedavisi Yaşları hakkında genel bilgi verecek olursak çene gelişimini tamamlamış ve çene yapısı sağlam ve dayanıklı olan herkes bu tedavi yaptırabilir.

Would you like to share your thoughts?