Restoratif Diş Tedavisi Nedir?

Restoratif diş tedavisi, çürük ya da çürük dışında ortaya çıkan dişteki sert doku kayıplarının geri getirilmesi ve tedavi edilmesi için uygulanan tedavilerdir. Hastanın ağız ve diş problemlerinden dolayı ortaya çıkan estetik ve fonksiyonel kayıplarının tedavisi için uygulanırlar. Ayrıca çeşitli estetik müdahaleler içinde bu tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Restoratif diş tedavileri arasında kuron, dolgu, köprü, veneer, İmplant gibi birçok farklı tedavi yer almaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden hangisine başvurulacağı ağız ve dişlerinizdeki problemin türüne ve boyutuna göre değişiklik gösterir.

Restoratif diş tedavilerine başvurmadan önce bireyin, ağız ve diş rahatsızlığını tam olarak teşhis edilmesi gerekir. Bunun içinde kendi kafanıza göre değil de uzman bir diş hekimine başvurarak rahatsızlığınızın teşhisine göre hangi Restoratif diş tedavisine başvuracağınıza karar vermelisiniz.

Restoratif Diş Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Restoratif Diş Tedavisi

Restoratif diş tedavisi türlerine birçok farklı ağız ve diş rahatsızlığının tedavisi için başvurulabilir. Aşağıda sıralanan ağız ve diş rahatsızlıklarına sahipseniz Restoratif diş tedavileri için diş hekimlerine başvurabilirsiniz.

  • Çeşitle nedenlerden dolayı kaybettiğiniz dişlerin yerini doldurmak için
  • Diş çürükleri olan bireyler
  • Diş aşınması problemiyle karşı karşıya olanlar
  • Diş hassasiyeti yaşayanlar
  • Dişler arasında boşluk olanlar
  • Dişlerinde aşırı derece madde kaybı olanlar
  • Dişlerinde lekelenme sorunu olanlar
  • Dişlerin sararması ya da çeşitli renk problemleriyle karşı karşıya olan bireyler
  • Kanal, köprü ve dolgu tedavisiyle rahatsızlıklarını tedavi ettirecek bireyler

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz rahatsızlıklarla karşı karşıya olan bireyler diş hekimlerine başvurarak Restoratif diş tedavileri için yardım alabilirler.

Restoratif Diş Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

Restoratif Diş Tedavisi Çeşitleri

Ağız ve dişlerinizdeki rahatsızlıklarınızın türlerine ve boyutlarına göre çeşitli Restoratif diş tedavilerine başvurabilirsiniz. Diş hekimleri dişlerinizdeki problemleri teşhis ettikten sonra bu problemleri giderebilmek ve tedavi edebilmek için sizlere çeşitli yöntemler sunabilir. Sizlerde sizin için hani tedavi daha uygunsa onu seçebilirsiniz. Bu tedavilerden bazıları şunlardır;

Restoratif Diş Dolgusu

Restoratif diş dolgusu, diş rengine uygun olan beyaz dolgulardır. Diğer dolgu çeşitlerinin dişin doğal rengine uygun olmaması ve dışarıdan bakıldığında direk fark edilmesi nedeniyle başvurulan dolgu tedavisidir. Bu tedavi sayesinde dişlerdeki problemler giderilir ve doğal diş rengine uygun olduğu içinde estetik açıdan sıkıntı çekmezsiniz.

Inley ve Onley

Inley ve Onley dolgular, genellikle dolgu ve kuron kaplama arasında bir çözümdür. Dolgu tedavisi için yeterli diş dokusunun olmadığı durumlarda ya da kaplanacak kadar da zarar görmemiş dişlerin tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde diş hekimleri dolgunun yapılacağı dişlerin ölçüsünü alarak laboratuar ortamında özel olarak hazırlanarak dolgularla hasarlı dişleri tedavi ederler.

Lamine Veneer

Lamine Veneer, yaprak porselen olarak da bilinmektedir. Dişlerin daha beyaz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olabilmek için uygulanan Restoratif diş tedavilerinden bir tanesidir. Bu yöntemde dişin yüzeyinden çok ince bir tabaka alınır ve daha sonra yaprak porselenler çeşitli yapıştırıcılarla dişlere yapıştırılır. Bu tedavi yöntemine genellikle çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan dişlerdeki renk değişikliklerinin giderilmesi için başvurulur.

İmplant Tedavisi

Herhangi bir nedenden dolayı kaybetmiş olduğunuz dişlerin çene kemiğinde oluşturduğu boşlukları doldurmak için İmplant tedavisine başvurabilirsiniz. Çene kemiğinde oluşan diş boşlukları bu boşlukları komşu olan dişlerin sağlığını tehlikeye attığı ve estetik açıdan sıkıntılara neden olduğu için doldurulması gerekir. Bu boşlukları doldurmak içinde Restoratif diş tedavileri arasında yer alan İmplant tedavisi için diş hekimlerine başvurabilirsiniz.

Bonding Uygulaması

Bonding uygulaması ile iki diş arasındaki küçük boşlukların doldurulması sağlanır. Özellikle ön tarafta yer alan dişlerin estetik görünüm açısından oldukça önemli olması bu dişlerin görünümünü de etkilemektedir. Bu nedenle ön taraftaki dişlerde bir problem varsa biran önce tedavi edilmesi gerekir. Bunun içinde Bonding uygulamasına başvurabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Tedavileri

Restoratif Diş tedavisi arasında diş beyazlatma tedavileri de yer almaktadır. Dişlerinizdeki renk değişikliklerini giderebilmek, oluşan diş taşlarını ve plakları temizletmek için diş hekimlerine başvurarak Restoratif diş tedavisi için yardım alabilirsiniz.

Restoratif Diş Tedavisi Fiyatları

Restoratif Diş Tedavisi Fiyatları

Ağız ve dişlerinizdeki problemlerin türüne ve boyutuna göre başvurulacak olan Restoratif diş tedavileri değişiklik gösterebilir. Be nedenle de Restoratif Diş Tedavisi Fiyatları da hangi tedavi yönteminin seçileceğine göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca hizmet alacağınız diş hekiminin bilgi ve tecrübesi de fiyatların belirlenmesinde etkili olacaktır. Alacağınız tedavilerin fiyatları hakkında kesin bilgilere diş hekimlerine başvurarak öğrenebilirsiniz.

Would you like to share your thoughts?