Tırnak Yeme Hastalığı Nedir?

Tırnak yeme hastalığı genellikle 3 ila 4 yaşların itibaren ortaya çıkmaktadır. Sinirli ve stresli yapıya sahip olan çocuklarda diğer çocuklara göre daha sık rastlanmaktadır. Her üç çocuktan birinde bu rahatsızlığa rastlanmaktadır. Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıksa da ergenlik dönemindeki bireylerde de bu duruma rastlanmaktadır. Ergenlik dönemindeki insanlarda bu rahatsızlığa rastlanmasındaki neden genellikle çevrelerindeki bireylerden onay görmemeleridir.

Tırnak yeme hastalığı davranış bozukluğu veya dürtü kontrol bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Genellikle el tırnaklarının etrafındaki yeme, el ya da ayak tırnaklarını koparma gibi durumlarla kendini göstermektedir. Bu rahatsızlık ciddi bir problem olarak gözükse de genellikle bireyin karşılaştıkları olaylar ya da durumlar karşısında hissettiği duygu ve düşüncelerle başa çıkmak için yapmış olduğu bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık insanın tırnaklarını yeme dürtüsünü kontrol altına alamadığı bir rahatsızlıktır.

Tırnak Yeme Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Yeme

Tırnak yeme alışkanlığı genellikle sıkıntılı durumlarda daha kötüleşen duygudurum değişikliklerine karşı verilen bir tepki olarak ifade edilir. Bu rahatsızlığa tam olarak neyin neden olduğunu belirlemek zordur. Ancak bu rahatsızlığa nedenleri genellikle şu şekilde özetlenebilir.

 • Aile bireylerinden herhangi birinde bu alışkanlık mevcutsa, çocukların bu bireyi örnek alarak bu alışkanlığı edinebilir.
 • Genellikle psikolojik sorunlar nedeniyle ortaya çıkar ( dikkat eksikliği, hiperaktivite, obsesif kompulsif bozukluk gibi)
 • Mükemmeliyetçi kişilik özellikleri
 • Sabırsızlık, stres ve öfke durumları
 • Hayal kırıklığı, üzüntü

Tırnak Yeme Zararları Nelerdir?

Tırnak Yeme Zararları

Genellikle dört yaşındaki çocukluklarda görülen bu rahatsızlık ergenlik dönemine kadar artış gösterebilir. İlerleyen yaşla orantılı olarak azalsa da bazı durumlarda yetişkinlik dönemlerinde bile devam edebilir. Bu nedenle teşhis edildiği andan itibaren tedavi edilmesi için uzman hekimlere başvurulması gerekir. Aksi taktirde çeşitli olumsuzluklara yol açabilir. Tırnak yeme zararları şu şekilde sıralanabilir.

 • Bu hastalık parmaklarda, tırnaklarda ve tırnak etlerinde doku kayıplarına yol açabilir.
 • Tırnakları sürekli olarak yeme nedeniyle dudaklarda ve dişlerde çeşitli sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu sıkıntılara apseleri, enfeksiyonları ve çene problemlerini örnek olarak gösterebiliriz.
 • Tırnak yatakları zarar görerek tırnakların düşmesine neden olabilir.
 • Çocukluk döneminde bu alışkanlık süt dişlerin zarar görmesine ve çenenin ya da ağzın tam olarak kapanmamasına neden olabilir. Ayrıca şekil bozukluklarına yol açabilir.
 • Yediğiniz tırnakları yuttuğunuzda ise çeşitli mide rahatsızlıklarıyla karşılaşa bilirsiniz.
 • Parmakların ve tırnakların görünümde ortaya çıkan sorunlar nedeniyle özgüven eksikliği, kaygılanma gibi çeşitli problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca bu kötü görüntü utangaç bir yapıya bürünmenize ve suçluluk duygusuna kapılmanıza yol açabilir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm durumlar sizleri sosyal yaşantınızdan uzaklaştırarak daha ciddi problemlere yol açabilir. Aile ve arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu nedenle bu alışkanlığınızdan kurtulmak hem fiziksel sağlığınız hem de ruhsal sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Tırnak Yeme Tedavisi Nasıl Olur?

Tırnak yeme tedavisi için uzman hekimler, sizlerin neden dolayı tırnaklarınızı yediğinizi araştıracaktır. Yapılan tetkikler sonucunda tırnaklarınızı yemenize neden olan durumları azaltmak, etkilerini minimuma indirmek ve bu durumlardan sizleri kurtarmak için yardımcı olacaklardır. Sizlere çeşitli terapiler ve eğitimler verilerek biran önce bu alışkanlığınızdan kurtulmanız yardımcı olabilirler.

Hastalığınızın tedavisi için uzman psikologlar bilişsel, davranışsal terapi yaklaşımlarına başvurabilir. Farkındalık eğitimleri, rahatlama eğitimleri ve acil durum yönetimi gibi eğitimlerle de tırnaklarınızı yemenize neden olan durumları ve duyguları kontrol altına alabilmenize yardımcı olabilirler.

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır?

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır

Tırnak yeme alışkanlıklarınızı bırakmak için psikologlara başvurarak yardım alabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki maddeleri de uygulayarak bu alışkanlığınızdan kurtulabilirsiniz.

 • Tırnaklarınızı yemenize neden olan durumları ya da olayları belirleyin. Daha sonra bu durumlarla başa çıkmak ve ortadan kaldırmak için sorunlarınızı çözmeye çalışın
 • Tırnaklarınızın uzamasına izin vermeyin ve zamanında kesin
 • Tırnaklarınızı yediğinizde size kötü bir tat verecek ojeler kullanabilirsiniz.
 • Düzenli olarak manikür yaptırabilirsiniz. Bu şekilde tırnaklarınızın güzel görünmesi için para öderseniz tırnaklarınızı yemekten bir süre sonra vazgeçebilirsiniz.
 • Tırnaklarınızı yemenize neden olaylarla karşılaştığınız tırnaklarınızı yemek yerine stres topu gibi şeylerle ellerinizi meşgul edebilirsiniz.
 • Tırnaklarınızı yemeyi bırakmak için kendinizi bir sıra belirleyebilirsiniz. Örneğin başparmağınızın tırnağını yemeyi bırakın. Daha sonra işaret parmağınızı gibi sırayla devam edin.

Yukarıda bahsedilen tüm maddeleri uygulamak bu alışkanlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ancak bu maddeleri uyguladığınız halde tırnaklarınızı yemekten vazgeçemiyorsanız uzman psikologlara başvurarak tedavi olabilirsiniz.

Would you like to share your thoughts?