Yamuk Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Yamuk Diş, dişlerinizin görünümünü etkilemesinin yanı sıra ısırma, çiğneme gibi çeşitli ağız hareketlerinin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle hem ağız ve diş sağlığınız için hem de estetik görünümüz için dişlerinizdeki yamuklukları tedavi ettirebilirsiniz. Dişlerinizi tedavi ettirmek için genellikle diş teli tedavisine başvurulmaktadır. Ancak dişlerinizin tamamında değil de birkaç dişinizde yamukluklar mevcutsa diş teli tedavilerine başvurmadan çeşitli yöntemlerle bu problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Dişlerinizdeki yamukluklar ya da çapraşıklıklar genellikle parmak emme alışkanlığı, diş eksiklikleri, çeşitli travmalar gibi birçok farklı nedenden dolayı oluşabilir. Bu durumlarla karşı karşıya kaldığınız birkaç dişiniz zarar görebilir ve bu dişlerinizde yamulmamalar meydana gelebilir. Bu nedenle diş teli tedavisiyle uzun süreler kaybetmek yerine sadece bu dişlerinizdeki problemleri gidermek için yamuk diş tedavisi için diş hekimlerine başvurabilirsiniz.

Yamuk Diş Nedir?

Yamuk Diş

İnsanların birçoğu dişlerinin yamuk olmasından şikâyetçidir. Bu durum genellikle dişlerin çene kemiğine düzgün olarak yerleşmemesinden ortaya çıkmaktadır. Dişlerdeki yamukluklar insanlara hem estetik açıdan hem de fonksiyonel açıdan sorunlara neden olabilir. Ayrıca yamuk dişler çeşitli diş ve diş eti rahatsızlıklarına davetiye çıkarmaktadır.

Yamuk diş, yemek kalıntılarının diş yüzeyine ve diş etlerinin arasına daha kolay bir şekilde yerleşmesine yol açar. Bu durumda ağız ve diş temizliğine gereken önemi vermediğinizde ya da düzenli olarak bakımını ve temizliğini gerçekleştirmenize rağmen bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Bu sıkıntılar arasında diş çürükleri, diş taşı ve plak gibi birçok farklı rahatsızlık yer almaktadır. Dişlerimizdeki yamukluklar bu nedenle hem ağız ve diş sağlığınızı hem de estetik görünümünüzü olumsuz yönde etkiler.

Yamuk Diş Nasıl Düzeltilir?

Yamuk Diş Nasıl Düzeltilir

İnsanlar dişlerindeki yamuklukları ve çapraşıkları düzelttirmek için tedavi yöntemleri ararlar. Bunun için sizlere Yamuk diş nasıl düzeltilir? Sorunun cevabını vermeye çalıştık. Dişlerdeki yamuklukları tedavi ettirmek için genellikle bonding, lamine diş kaplama, invisalign ve diş teli tedavilerine başvurulmaktadır.

Bonding Yöntemiyle Yamuk Diş Tedavisi

Dişlerdeki yamuklukları düzelttirmek için en çok başvurulan yöntemlerden bir tanesi de Bonding yöntemidir. Bu yöntem yamukluğun düzeltilmesinin yanı sıra genel olarak dişler sararma ve diğer renk değişimleri olduğu durumlarda tercih edilir. Ancak bu yöntem tedavi edilecek dişler arasındaki boşlukların tedaviye uygun olması durumunda uygulanabilir.

Lamine Diş Kaplamayla Yamuk Diş Tedavisi

Çene yapısı üzerine yerleşmiş olan ön dişlerde yamukluk ya da çarpıklık varsa bu dişlerin tedavisi için genellikle Lamine Diş Kaplama tedavisine başvurulmaktadır. Lamine Diş kaplama tedavisiyle ön dişlerinizdeki yamuklukları tedavi ettirebilir ve dişlerinizdeki renk değişimlerinden kurtulabilirsiniz.

Invisaling Yöntemiyle Yamuk Diş Tedavisi

Ortodonti tedavi türlerinden biri olan Invisaling yönteminde, diğer diş teli tedavilerinden farklı olarak daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Buna ek olarak diğer diş teli tedavilerinde kullanılan diş teli ve braketlere göre daha ince ve estetik açıdan sıkıntı çıkarmayacak braket ve diş tellerinin kullanılması bu tedavinin en önemli artısıdır.

Diş Teli Tedavileriyle Yamuk Diş Tedavisi

Dişlerdeki çarpıklıkları, yamuklukları ve dizilim problemlerini tedavi ettirmek için genellikle diş teli tedavilerine başvurulmaktadır. Bu tedaviyle dişlerinizin konumları düzeltilerek istenilen düzeye getirilmesine yardımcı olunur.

Telsiz Yamuk Diş Düzeltme Tedavisi Nasıl Olur?

Yamuk Diş düzeltme telsiz

Yamuk Diş düzeltme telsiz şekilde, dişler kesilerek ya da törpülenerek kaplama tedavileriyle gerçekleştirilir. Bu şekilde hem dişlerinizdeki yamuklukları tedavi ettirebilirsiniz hem de dişlerinizdeki renk değişikliği problemlerini tedavi ettirebilirsiniz. Dişlerinizdeki yamukluklar ve renk değişiklikleri giderildiğinde estetik bir görünüme sahip olan bembeyaz dişlere kavuşabilirsiniz.

Tek Yamuk Diş Düzeltme Nasıl Olur?

Tek yamuk diş düzeltme tedavisi için uzman diş hekimlerine başvurabilirsiniz. Diş hekimleri sizlere diğer dişlerinize hiçbir şekilde zarar vermeden yamuk olan tek dişinizin düzeltilmesi için yardımcı olabilirler. Diş hekimleri tek dişinizin çeşitli yöntemlerle hareket ettirerek dişinizdeki yamukluğu giderebilir.

Yamuk Diş Oluşumu Nasıl Önlenir?

Dişlerinizdeki yamuklukları ya da çarpıklıkları tedavi ettirmek için diş hekimlerine başvurarak dişlerinizdeki yamuklukları düzelttirmek için yardım alabilirsiniz. Ancak dişlerinizin yamuk şekilde çıkmasına önlemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Yüz üstü yatarak uyumamalısınız. Çünkü yüz üstü yattığınız da dişlerinizdeki sıkışmalar oluşabilir ve dişleriniz zamanla yamulabilir.
  • Parmak emme ya da tırnak emme gibi dişlerinizin yapısına zarar verecek alışkanlıklarınızı bırakmalısınız.
  • Diş diziliminizde eksik dişler varsa biran önce bu eksiklikleri gidermek için diş hekimlerine başvurmalısınız.
  • Ellerinizi yüzünüze yaslayarak durmaktan kaçınmalısınız. Çünkü ellerinizi yüzünüze yasladığınız dişlerinizi basınç uygularsınız ve bu da dişlerinizin yamulmasına yol açabilir.
  • 20’lik dişlerinizde çeşitli sorunlar meydana gelmeye başladıysa diş hekimlerine başvurarak 20 yaş dişlerinizi çektirmelisiniz. Çünkü 20 yaş dişleri çıkmaz için kendilerine komşu olan dişlere baskı uygulayarak onların yamulmasına yol açabilir.

Yamuk Diş Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Yamuk diş tedavisi fiyatları belirlenirken birçok farklı faktör göz önüne alınmaktadır. Bu faktörler arasında en önemli etken ise hangi tedavi yöntemine başvurduğunuzdur. Bu yöntemlerden hangisini seçtiğinize, kaç dişinizin tedavi edileceğine göre alacağınız hizmetin fiyatları değişiklik gösterecektir. Ancak diş teli tedavileriyle bu problemlerinizden kurtulmak istiyorsanız ve alacağınız tedavilerin ortalama fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız Diş Teli Fiyatları hesaplama tablomuzu kullanabilirsiniz.