Zorunlu Trafik Sigortasında Bilmeniz Gereken 5 Kritik Nokta

Trafik kazalarının önüne geçmek için dikkatli araç kullanımı çok önemli bir konudur. Fakat sürücüler trafikte dikkatli davransalar bile kazalarla karşı karşıya kalınabilir. Trafik kazası olması ihtimaline karşı maddi bir önlem olarak aracınızı kasko ile sigortalatabilirsiniz. Ayrıca, motorlu araçların trafiğe çıkması için zorunlu olan trafik sigortasını da yaptırmalısınız. Aracınız için indirimli trafik sigorta yaptırmak, trafik sigortası sorgulama gibi konularda merak ettiğiniz hususlar olabilir. Kaza durumunda karşı tarafın bazı hasarlarını karşılayan trafik sigortası ile ilgili bilmeniz gereken, bu konuları da içeren 5 noktayı sizin için bir araya getirdik. Bu maddeleri gözden geçirerek konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Trafik sigortası teklifi seçeneklerini inceleyerek uygun tekliflere göz atabilirsiniz.

1. Zorunlu Trafik Sigortası Her Yıl Yenilenir

Motorlu araçların trafiğe çıkması için araç sahibinin bir zorunlu trafik sigorta seçeneğiyle sigorta yaptırması gereklidir. Bu trafik sigortasının yaptırılmaması cezai yaptırım uygulanmasına neden olabilir. Zorunlu trafik sigortasının geç yenilenmesine bağlı olarak ise sürprim uygulanır. Trafik sigortası her yıl yenilenmelidir ve bu yenilenmenin gecikme olmadan gerçekleştirilmesi önemlidir. Sürücüler trafik sigortalarının bitiş tarihini unutabilir ve bunu öğrenmek için trafik sigortası sorgulama işlemi yapılabilir. Trafik sigortası sorgulama, e-Devlet veya Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin ilgili sayfası üzerinden online olarak kolayca yapılabilir. Böylece trafik sigortanızın bitiş tarihini öğrenebilir bu tarihe göre yenileme işlemini yaptırabilirsiniz.

2. Zorunlu Trafik Sigortası Karşı Tarafın Zararını Karşılar

Trafik sigortasının yanı sıra motorlu araçlarla ilgili bir diğer sigorta çeşidi kasko sigortasıdır. Dolayısıyla bu iki sigorta çeşidi zaman zaman birbiriyle karıştırılabilir. Trafik sigortasının yaptırılması zorunluyken kasko yaptırmak konusunda zorunluluk bulunmaz. Kasko, zorunlu trafik sigortasından farklı olarak sigortalı araçta oluşan hasarları kapsar. Kaza, yanma ve hırsızlık gibi durumlara karşı araç için maddi bir güvence olarak kasko yaptırılabilir. Zorunlu trafik sigortası ise kaza durumunda karşı tarafın hasarlarının karşılanmasına yönelik bir sigortadır. Sürücüler, yalnızca trafik sigortası yaptırarak trafikte kendi araçlarında oluşabilecek hasarlara karşı maddi güvence edindiklerini düşünmemelidir.

3. Trafik Sigortası Bazı Durumlarda Hasarı Karşılamaz

Öncelikle trafik sigortası, trafikte bir kaza yaşanması durumunda karşı tarafın hasarlarının karşılanması içindir. Hasarla ilgili olarak yapılacak ödeme belirli teminat limitlerine bağlı kalınarak yapılır. Trafik sigortası; kazaya bağlı olarak karşı tarafa verilen zarar, üçüncü tarafların evi gibi mallara verilen zarar, yanlışlıkla elektrik direği gibi kamu malına verilen zarar gibi hasarları kapsar. Sigortalı aracın hareket halinde olmadığında verdiği hasar, kazaya bağlı manevi tazminat talebi, kazaya bağlı iş durmasının oluşturduğu zarar, aralarında kaza gerçekleşen araçların aynı kişiye ait olması gibi durumlarda trafik sigortası bu tür hasarları karşılamaz.

4. Hasarsızlık İndirimi ile Daha Hesaplı Şekilde Trafik Sigortası Yaptırılabilir

Her yıl yaptırılması gerektiği için trafik sigortası konusunda fiyat önemli bir konu olabilir. Daha uygun fiyatlarla trafik sigorta seçeneklerinden yararlanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda, hasarsızlık indirimi bilmek isteyebileceğiniz bir konudur. Hasarsızlık indirimi, aracın hasarsız kullanımına bağlı olarak indirim veya sürprim uygulanmasını sağlayan bir husustur. 1’den 8’e kadar hasarsızlık indirimi basamağı bulunur. Trafiğe ilk kez çıkıldığında 4. basamaktan başlanır. Hasarsız kullanımla basamak artarken hasarlı kullanım basamakta düşüşe neden olur. 3 ve daha düşük basamaklarda sürprim uygulanır. 5 ve üzeri hasarsızlık indirimi basamaklarında ise indirimli şekilde trafik sigortası yaptırılabilir.

5. Uygun Fiyatlı Trafik Sigortası Bulmak İçin Farklı Şirketlerin Teklifleri İncelenebilir

Zorunlu trafik sigortanızı yeniletmek için tarih yaklaşıyor mu? Trafik sigortanızın bitiş tarihini öğrenmek için trafik sigortası sorgulama yapabilir, bu tarihe göre sigortanızı yeniletebilirsiniz. Bu konuda daha uygun fiyatlı teklifleri bulmak istiyorsanız farklı firmalar tarafından sunulan trafik sigorta seçeneklerine göz atabilirsiniz. Trafik sigortası fiyatları sigorta şirketine göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca aracın markası, modeli ve kayıtlı olduğu il gibi pek çok konu da trafik sigorta fiyatlarının belirlenmesinde rol oynar. Çok sayıda farklı trafik sigortası teklifi seçeneklerini gözden geçirmek için sigortam.net’ten yararlanabilirsiniz.

Would you like to share your thoughts?