20lik Dişler Neden Çekilmeli

20lik Dişler ağız ve diş sağlığının en önemli problemlerinden biridir. Çene yapısı içerinde en gömülü olan dişler olarak bilinirler. İnsanların çenesi yapısı gereği yaş ilerledikçe küçülmeye başlar. Çene yapısı küçülmesine karşı dişlerin sayısında bir azalma meydana gelmez. Bu nedenle 20lik Dişler çene yapısında yeterli yer olmadığından ya tam gömülü kalırlar ya da yarım bir şekilde çıkarlar.

20 yaş dişleri, çene yapısının küçülmesi nedeniyle tam olarak çıkamadıkları için çeşitli sorunlara neden olurlar. Bu sorunların ortadan kaldırılması için bu dişlerin çekilmesi gerekir. Ancak bu dişlerin çekilip çekilmeyeceğini uzman hekimlerin karar vermesi gerekir.

20lik Dişler Neden Ağrı Yapar?

20lik Dişler Neden Çekilmeliİnsanların 20 yaşına geldiğinde diş yapısının en iç tarafında çıkan dişler 20lik Dişler olarak adlandırılır. Bu dişler çene yapısına ya tam gömülü olması ya da yarım şekilde çıkması çevrelerinde bir diş eti cebi oluşmasına neden olur. Bu cepte yediğimiz ya da içtiğimiz besinler sonucunda bakterilerin oluşabilmesi için uygun ortam hazırlamaktadır.

20lik dişlerin diş fırçası ile temizlenmesi oldukça zor olduğu için bu bakterilerin ağız ve dişlerden temizlenmesi de zordur. Bu nedenle bu dişlerin etrafında çürüklerin ve diş eti rahatsızlıkları meydana gelir. Bu rahatsızlıklar çene ve yüzde şişmelere, çeşitli ağrılara sebep olabilir.

20lik Dişler Hangi Şartlarda Çekilmelidir?

20lik dişler, 6 ay ile 1 senelik süreçler içerisinde sürekli olarak diş eti iltihaplarına ve ağrılara neden oluyorsa ya da ileri düzeyde çürümeler meydana gelmişse bu dişlerin çekilmesi gerekmektedir.

20lik Diş Tedavisi

Ayrıca çene yapısın alt tarafında yer alan 20 yaş dişleri çıkmış ve üstekiler çıkmamışsa ya da tam tersi bir durum söz konusuysa bu dişlerin sorunlar çıkarmaması için çekilmesinde fayda vardır. 20 yaş dişleri çekilmedikleri takdirde ve ileri düzeyde bakteri üreterek iltihaplanmalar neden açarsa kist ve tümör oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle 20 yaş dişlerinin çekilip çekilmeyeceği için uzman hekimlerden yardım alınması gerekmektedir.

20lik Dişler Çektirilmesi Şart Mı?

20 yaş dişleri halk tarafından önemsiz olarak görülmektedir. Bazı insanlara göre 20 yaş dişleri hemen çürüyen, çıksa da çıkmasa da çekilmesi gereken dişler olarak ifade edilirler. Ancak 20 yaş dişleri düzenli ve sağlıklı bir şekilde diş yapısı içerindeki yerine alıyorsa ve herhangi bir olumsuzluk oluşturmuyorsa çekilmesine gerek yoktur.

Bazı zamanlarda 20 yaş dişleri çıkmaya bilir ancak bu dişler çekilen filmlerde görülmektedir. Bu dişler çıkmadan yerlerinde sağlık bir şekilde durabilirler ve hiçbir tehdit oluşturmaya bilirler. Bu gibi bir durumda bu dişlerin çekilmesine gerek yoktur.

Would you like to share your thoughts?