Anksiyete Bozuklukları Nedir?

Anksiyete bozuklukları, toplumun yaklaşık olarak %18’inde görülen rahatsızlıklardır. İnsanlar günlük yaşamın getirdiği sıkıntı ve streslerden dolayı kaygı duyabilirler. Bu kaygılar normaldir. Ancak bu kaygıların derecesi yükseldikçe ve içinden çıkılmaz bir hal almaya başladığında kesinlikle bir uzman hekim yardımıyla tedavi edilmesi gerekir.

Anksiyete Bozuklukları Neden Olur?

Anksiyete Bozuklukları

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen istatistikî verilere göre, anksiyete bozukluğu kadınlarda erkeklere göre daha fazla rastlanmaktadır. Aşırı korumacı ve baskıcı ailede yetişen çocuklarda, ailesi tarafından ya da çevresindeki kişiler tarafından hep olumsuz tepkiler alan ve sindirilmiş kişilerde bu rahatsızlıkların ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Çocukluk döneminde yaşanan travmalar, mutsuzluklar ve olumsuzluklar ne kadar fazla ise bu rahatsızlıklara yakalanma riski de o kadar yüksektir. Ayrıca genetik nedenlerde bu rahatsızlıkların ortaya çımasına neden olabilir. Ayrıca aşağıdaki etkenlere sahip olan insanlarda anksiyete bozuklukları meydana gelebilir.

 • Ayrılma durumuna karşı aşırı duyarlı olan insanlarda
 • Öfke problemi olan bireyler
 • Madde bağımlığı olan ya da madde kullanıma yatkın bireyler
 • Çocukluk döneminde cinsel istismara maruz kalan, fiziksel ya da psikolojik şiddet görenler
 • Sürekli bir stres ortamında olanlar
 • Diğer insanlara karşı bağ kurmada sorunlar yaşayanlar
 • Beynin korku ya da duyguları kontrol mekanizmasında problem olanlar
 • Kalp, akciğer, tiroit ve şeker gibi sağlık sorunları olanlar

Yukarıdaki problemlere ya da hastalıklara sahip olan bireylerde anksiyete bozukluklarının oluşma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca sürekli olarak kullandığınız ilaçlar yan etki olarak da bu rahatsızlıklara yol açabilirler.

Anksiyete Bozuklukları Nelerdir?

Anksiyete Bozuklukları Nelerdir

Anksiyete bozuklukları arasında panik atak, belirli fobiler, agorafobi, genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu, ayrılık kaygısı, seçici dilsizlik rahatsızlıkları vardır.

Panik Atak

Aniden yoğun bir şekilde ortaya çıkan korku panik atak krizine neden olabilir. Panik atak geçirdiğinizde göğsünüzde ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca aşırı terleme, kalp atışlarında hızlanma oluşabilir. Daha da ilerlerse kalp krizi geçiriyormuş hissine kapılabilirsiniz.

Belirli Fobiler

Anksiyete bozuklukları arasında yüksek korkusu yer almaktadır. Yüksek korkusu olan bireyler uçağa binerken ya da yüksek bir yerlere çıkacağını düşündüğünde kaygıya kapılabilirler.

Agorafobi

Kalabalık bir ortama çıktığında, acil bir durum yaşandığında kaygı duyan insanlarda agorafobi rahatsızlığı olabilir.

Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu

Ortada herhangi bir neden olmadan ortaya çıkan aşırı endişe durumu ve gerginlik hissine genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu denir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu

İnsanlarla kurduğunuz iletişimlerde ya da diğer insanların sizlere karşı yaptığı yargılamalarda, alay etmelerine karşı kaygı ve stres duyarlar. Bu durumlarda ortaya çıkan psikolojik rahatsızlığa sosyal anksiyete bozukluğu denir.

Ayrılık Kaygısı

Bazı insanlar sevdikleri kişiler yanlarından ayrıldığında endişelenir ve kaygı duyarlar. Ayrılık kaygısı olan insanlar, her an her saniye sevdiklerinin yanlarında durmasını isterler.

Seçici Dilsizlik

Çocukların çoğunluğu aileleriyle konuşarak iletişim kurabilirler. Ancak toplum içinde başka insanlar konuşmakta zorluk çekerler. Bu sosyal kaygıya verilen isim seçici dilsizliktir.

Anksiyete Bozuklukları Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete Bozuklukları Belirtileri

Anksiyete bozuklukları her biri kendine özgü belirtileri gösterebilir. Anksiyete rahatsızlıkları genel olarak belirli belirtiler göstermektedir.

 • Anksiyete problemleri olan insanlar kendilerine karşı özgüven sorunu yaşarlar
 • Başkalarıyla iletişim kurmanın zor olacağını düşünürler ve iletişim kurmada problem yaşarlar
 • Sosyal ortamlarda yemek yerken utanmak ve çekinmek
 • Kaygı bozukluğu olan insanlar gergin, kaygılı, sıkıntı ve tuhaf hissederler
 • Başkalarının kendilerine karşı olan düşüncelerini takıntı haline getirirler
 • Nefes alışverişlerinde dengesizlikler
 • Umutsuzluk, devamlı ağlama isteği, üzüntülü durumlar üzerine yoğunlaşma
 • Uyumakta zorlanma ve diğer uyku problemleri
 • Herhangi bir işi yaparken hemen yorulmak
 • Hazımsızlık, ellerde titreme, aşırı terleme

Anksiyete Bozuklukları Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Anksiyete bozuklukları belirtilerini azaltmak ve bu rahatsızlıkları tedavi edebilmek için birçok farklı yöntem yer almaktadır. Bu tedaviler arasında en yaygın olanları psikoterapi ve ilaç tedavileridir.

Psikoterapi Tedavisi

Psikoterapi, anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Anksiyete rahatsızlıklarında ortaya çıkan kriz semptomlarını azaltmak ve tamamen ortadan kaldırmak için bir terapistten yardım alınarak tedavi gerçekleştirilebilir. Bu süreç içerisinde duygularınızın ve davranışlarınızın olumlu yönde etkilendiğine şahit olacaksınız.

Bilişsel Davranışçı Terapi(BDT)

Bilişsel davranışçı terapi tedavisinde, kaygı bozukluklarının sebep olduğu olumsuz ve panik yaratan düşünceleri ve davranışları nasıl olumlu düşünce ve davranışlara dönüştürebileceğinizi öğrenirsiniz.

İlaç Tedavisi

Anksiyete rahatsızlıklarınızı tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılabilir. İlaç kullanımın amacı kısa süreli rahatlamalar sağlamaktır. İlaçların uzun süre kullanılması tavsiye edilmez.

Would you like to share your thoughts?