Bebeklerde Diş Çıkarma Nasıl Olur?

Bebeklerde diş çıkarma dönemi hem anne babalar hem de bebek açısından zor bir süreçtir. Bebeklerin ilk süt dişlerinin diş etlerinden çıkamaya başladığı sürece, diş çıkarma dönemi denir. Süt dişleri normalde doğum gerçekleştiğinde bebeğin çene yapısına yerleşik bir şekilde çıkmaktadır. Ancak bu dişlerin diş etini delerek çıkması için belirli bir süreç gerekir. Bebeklerdeki ilk süt dişlerinin çıkması genellikle 6 ay ila bir yıl içinde gerçekleşir.

Bebeklerde diş çıkarma işlemi genellikle anne babaları endişelendirmektedir. Doğum sonrasında bazı bebekler bir ya da birkaç dişi çıkmış halde doğabilirler. Bazı bebeklerde ise 1 yaşına gelene kadar hiçbir diş çıkmayabilir. Bu durumlarda ebeveynler endişeye kapılmamaları gerekir, çünkü bu normal bir durum olabilir. Bunun sebebiyle her bebeğin kendine özgü gelişim şekli olabilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde toplam 20 adet süt diş yer almaktadır. Bu dişler tam olarak diş etlerinden çıktığında bebek genellikle 3 yaşını tamamlamış olur. Bu süt dişler 6 – 7 yaşına kadar, ana dişlerin görevini yerine getirmeye çalışırlar. Süt dişler görevlerini tamamladıktan sonra ana dişlere yerini bırakmak için düşerler ve çocukların diş gelişimi tamamlanır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci

Doğum sonrası bebeklerin tüm vücudunda meydana gelen gelişmeler ve büyümeler, ağız ve dişlerde de meydana gelmektedir. Diş etleri içerisindeki gelişimini tamamlayan dişler tek tek çıkmaya başlarlar. Genellikle dördüncü ve yedinci aydan itibaren diş eti yüzeyine doğru dişler hareket etmeye başlar. İlk olarak alt çene kemiğinde yer alan ön kesici dişler görünür. Daha sonra üst çene kemiğinde yer alan ön kesici dişler çıkar. Sonrada yan taraflarda yer alan kesici dişler çıkarak süreç devam eder.

Bebekler 3 yaşını geldiğinde çene yapısı içerisinde yer alan 20 adet süt dişleri tamamen çıkmış olur. Ancak bebeklerde diş çıkarma süreci, bebeğin kişisel özelliklerine, genetik yapısına, aile özelliklerine, beslenme şekli gibi birçok farklı etkene göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bebekler 3 yaşına geldiğinde 20 adet süt dişi tamamen çıkmadıysa ya da bu süreç içinde değişiklikler olduysa endişe duymanıza gerek yoktur. Ancak yinede içiniz rahat etmezse uzman bir diş hekimi yardımıyla bu süreci takip edebilirsiniz.

Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu

Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu

Bebeklerde diş çıkarma sırası genellikle şu şekilde ilerler.

 • Üst Ön Dişler, 6 – 8 aylar arasında çıkarlar ve 6 – 7 yaş arasında yerini ana dişlere bırakırlar.
 • Üst yan Dişler, 9 – 11 aylar arasında çıkarlar ve 7 – 8 yaş arasında yerini ana dişlere bırakırlar.
 • Üst köpek dişleri, 16 – 20 ay arasında çıkarlar ve onuncu aydan sonra düşerler
 • Üst küçük azı dişleri, 12 aydan sonra çıkarlar ve 9 yaşından sonra düşerler
 • Üst büyük azı dişleri, yirmici aydan sonra çıkan ve 10 yaşından sonra dökülen dişlerdir.
 • Alt ön dişler, 5’inci aydan sonra çıkar, 6 yaşından sonra düşer.
 • Alt yan dişler, 10’uncu aydan sonra çıkar, 7 yaşından itibaren düşebilir
 • Alt köpek dişleri, 16 – 20 aylar arasında çıkar, 9 – 12 yaş arasında düşer
 • Alt küçük azı dişler, on ikinci aydan sonra çıkar ve 9 yaşından sonra düşmeye başlar
 • Alt büyük azı dişler, yirminci aydan sonra çıkmaya başlar, 10 yaşından sonra düşer

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerin diş çıkarırken ne tür rahatsızlıklarla karşı karşıya kalacağı ya da nasıl tepkiler vereceği anne babaların merak ettiği en önemli konulardan bir tanesidir. Bu belirtiler bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak bebeklerde diş çıkarma belirtileri şunlardır.

 • Bebeklerin sebepsiz yere huysuzlanması
 • Uyumada zorluk, sık sık uyanma gibi uyku sorunları
 • İştahsızlık
 • İshal ya da kabızlık
 • Bebeklerin ağzından gelen tükürüklerde gözle görülür artışlar
 • Bebeklerin kulaklarını kaşıması
 • Dudak ve ağız çevresinde oluşan döküntüler
 • Kilo alımının yavaşlaması ya da kilo kayıpları

Diş çıkarma dönemindeki bebeklerde yukarıda bahsedilen belirtiler görülecek diye bir şart yoktur. Bazı bebekler diş çıkarma dönemini kolaylıkla ve sıkıntı çekmeden atlatabilir. Yukarıdaki belirtilerin bir kaçı bebeğinizde mevcutsa diş çıkarıyor olabilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sürecini Kolaylaştıran Yöntemler

Bebeklerinizin diş çıkartırken çektiği sıkıntıları hafifletmek için evde birkaç yöntem uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin diş çıkarma dönemindeyse soğuk nesneleri çiğnemesini sağlayarak, oluşan ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Gün sonunda bebeklerinizin çıkan dişlerini ve diş etlerini gazlı bez yardımıyla silerek temiz tutabilir ve diş etlerine parmağınızla ya da yumuşak bir bezle masaj yapabilirsiniz. Bebeğinizin durumu ciddi ise uzman diş hekimine başvurarak ilaç yardımı alabilirsiniz.

Would you like to share your thoughts?