Biberon Çürüğü, bebeklerin üst kesici dişlerinde başlayan ve kısa sürede çok çabuk ilerleyen yaygın bir çürük türüdür. Genellikle gece uyumadan önce bebeklerin biberonla süt, su ve çeşitli içecekleri tüketmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Bu çürükle diş ağrılarına, kötü kokuya, çiğneme zorluklarına ve beslenme bozuklarına yol açabilir. Ayrıca biran önce tedavi edilmezse ilerleyen süreçlerde çapraşıklar ve yamukluklar gibi dizilim problemlerine, çene problemlerine ve genel sağlık sorunlarına yol açabilir.

Biberon Çürüğü Nasıl Oluşur?

Ebeveynler çocuklarını yatırmadan önce biberonun içine koyacakları sütün içine bal, pekmez ya da şeker gibi birçok farklı tatlandırıcı katabilirler. Bu tatlandırıcılar katsalar da katmasalar da çocuklar uyumadan önce biberonla süt tükettiklerinde, bebekler uykularına daldığında süt dişler üzerinde kalabilir. Uyku sırasında tükürük salgılanması azaldığı için dişlerin temizliği sağlanamaz. Ayrıca dişlerde kalan besin parçacıkları daha önceden oluşan bakterilerin çoğalmasına ve asidik bir ortam oluşturmalarına yol açabilir. Bu bakteriler ve asitler dişlerin yüzeyine zarar vererek, tebeşirimsi beyaz lekelerin ortaya çıkmasına yol açar. Daha sonra bu lekeler temizlenmezse sarı ya da kahverengimsi bir renkte olan Biberon çürüğü oluşumuna yol açar.

Biberon Çürüğü başlangıcı üst çene yapısında yer alan kesici dişlerin öz yüzeyidir. Daha sonra diğer dişlere ve tüm yüzeylere doğru yayılmaktadır. Bu nedenle çocukların bir yaşından itibaren gece boyunca biberonla su dışında, sütte dahil olmak üzere, hiçbir içecek verilmemelidir. Ayrıca kullanılan emziklerin bal, reçel gibi çeşitli tatlandırıcılar sürülerek de kullanılmaması gerekir. Çünkü bu durumda dişlerin çürümesine yol açabilir.

Biberon Çürüğü Belirtileri Nelerdir?

Biberon Çürüğü

Biberon Çürüğü belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

 • Diş ağrıları ya da dişlerde sızı
 • Dişte ya da diş etlerinde iltihaplanmalar
 • Dişlerde kırılmalar ya da çatlaklar
 • Diş kayıpları
 • Ağızdan gelen kötü koku
 • Isırma, çiğneme gibi ağız hareketlerinde bozukluklar ya da zorlanmalar
 • Diş enfeksiyonları
 • Dişlerde oluşan çeşit çeşit lekeler
 • Konuşmada zorluk

Biberon Çürüğü Tedavisi Nasıl Olur?

Biberon Çürüğü Tedavisi

Biberon çürüğü tedavisi, çürüğün durumuna ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Çürükler çok fazla ilerlemişse tedavi mümkün olmayabilir. Tedavi edilemeyecek duruma ulaşan çürük dişlerin çekilmesi gerekir. Fakat genel olarak ebeveynlerin bu çürükleri erkenden fark etmesi ile bu rahatsızlık kolaylıkla tedavi edilebilir.

Biberon Çürüğü Ameliyatı diye adlandırılan herhangi bir uygulama yer almamaktadır. Bebeklerde oluşan bu çürüklerin tedavisi için diş hekimleri koltuğunda anne ya da babanın kucağında bebeğin dişlerindeki çürükler tedavi edilir. Bu işlem genellikle kısa süren ve olabildiğinde ağrısız bir süreçtir.

Tedavi sürecinde diş hekimleri dişlerdeki çürüklerin temizlemesi, enfeksiyonlar ilerlemiş durumdaysa sinir tedavileri ile tedaviyi tamamlayabilir. Bahsedilen iki tedavi yöntemiyle tedavi edilemeyecek durumda olan dişlerin çekilmesi gerekebilir. Çürükler daha başlangıç dönemindeyse çürüklerin ilerlemesini durdurmak için bebeğin beslenmesini kontrol etmek, yanlık alışkanlıkların bırakılması ve çürük önleyici yöntemlerle çeşitli önlemler alınabilir.

Biberon Çürüğü Oluşumunu Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Biberon Çürüğü Oluşumunu Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde biberon çürüğü oluşumunu önleyebilmek için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

 • Bebeklerde ilk dişler çıkmaya başladıktan sonra diş hekimlerine rutin kontrollere götürmelisiniz. Bu muayene esnasında diş hekimleri bebeklerinizin ağız ve diş sağlığı hakkında sizlere bilgiler vererek yapmanız gerekenleri sizlere anlatacaktır.
 • Bebeklerin ilk dişleri çıkmaya başladıktan sonra ağız bakımını düzenli ve doğru şekilde gerçekleştirmelisiniz. Doktorya adresinde yer alan Bebeklerde Ağız Bakımı nasıl yapılır makalemizi inceleyerek, bebeklerinizin ağız bakını nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.
 • 2 yaşından küçük çocukların şekerli ve asitli yiyecek ya da içecekleri tüketmesine izin verilmemeli ya da sınırlandırılmalı
 • Çocuklarınızın dişlerini günde en az iki kez temizlemelisiniz.
 • Şeker ya da karbonhidrat içeren gıdaların tüketiminden hemen sonra dişleri temizlemelisiniz.
 • Biberon veya emzik kullanımına dikkat etmelisiniz. Biberonda süt ve su dışında başka içecekler vermemelisiniz. Uyumadan önce bebeğinize biberonla süt içirdiyseniz dişlerini temizlemeyi unutmamalısınız. Ayrıca emziklere hiçbir şekilde tatlandırıcılar sürmemelisiniz.
 • Biberonla vereceğini süte bal, reçel ve pekmez gibi çeşitli tatlandırıcılar koyarsanız ya da emziklere bu tatlandırıcıları sürerseniz biberon çürüklerinin oluşma riskini daha da artırırsınız.

Yukarıda bahsedilen maddeleri uygulayarak hem bebeklerinizin ağız ve diş sağlığını kontrol altına alabilirsiniz hem de ağız ve diş hijyenlerini gerçekleştirmiş olursunuz. Bu şekilde birçok farklı diş rahatsızlığının ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.

Would you like to share your thoughts?