Çarpık Diş Neden Olur? Çarpık Diş Tedavisi Nasıl Olur?

Çarpık diş, yana yatmış şekilde büyüyen, üst üste binmiş, eğri şekilde ortaya çıkan dişlere verilen isimdir. Bu dişler insanların hem ağız ve diş sağlığını tehlikeye sokar hem de estetik görünümlerini olumsuz yönde etkiler. Ağız ve dişlerin sağlığı için ve estetik bir gülüş tasarımı için dişlerdeki çarpıklıkların tedavi edilmesi gerekir. Aksi taktirde dişlerimizdeki çarpıklıklar gülümsemelerinizi gizlemenize, diğer insanlara dişlerinizi göstermemek için çaba sarf etmenize neden olacaktır. Bu durumlarda özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitenizi düşürecektir.

İnsanlar hem sağlıklı hem de güzel görünümü olan dişlere sahip olmak isterler. Dişlerimizin sağlıklı olması için düzenli ve doğru şekilde ağız ve diş bakımınızı gerçekleştirmeniz ve düzenli olarak diş hekimlerine kontrollere gitmeniz yeterli olacaktır. Ancak dişlerimizdeki bazı görünüm problemlerini profesyonel yardım almadan düzeltebilmeniz imkansızdır. Bu problemlerden arasında çarpık diş ve yamuk dişler yer almaktadır. Bu problemleri düzelttirebilmek, sağlıklı ve güzel görünümlü dişlere sahip olabilmek için diş hekimlerine başvurarak çeşitli tedaviler için hizmet almalısınız.

Çarpık Diş Nedenleri Nelerdir?

Çarpık Diş Nedenleri

Dişlerdeki çarpıklıklar birçok farklı nedenden dolayı oluşabilir. Çarpık Diş Nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

Parmak Emme ya da Tırnak Yeme Alışkanlığı

Erken çocukluk dönemlerinde parmaklarını emen ya da tırnaklarını yiyen çocukların dişlerinde çarpıklıklar meydana gelebilir. Parmak emerken ya da tırnak yerken parmakların dişlere ve diş etlerine uyguladıkları kuvvet, daha tam oturmamış ve sağlamlaşmamış dişlerin öne geriye ya da yanlara doğru eğrilmesine neden olabilir. Bu nedenle çocuklarınızda bu alışkanlıklar varsa ağız ve diş sağlığı için hem de genel sağlığı için tedavi ettirmeniz gerekir. Bunun için psikologlara başvurabilirsiniz.

Dil ile Dişleri İtme

Henüz tam olarak sağlam bir yağıya sahip olmayan ve tam olarak yerine oturmayan dişlere dil ile kuvvet uygulamak, zamanla dişlerin öne doğru çıkıntılık yapmasına ve doğru şekilde çıkamamasına neden olur.

Diş Diziliminde Yanlış Hizalanmış Dişler

Çene kemiği üzerine yanlış şekilde hizalanan dişler ya da maloklüzyon hastalığı, alt ya da üst çenenin boyutlarının normale göre daha küçük olmasına yol açabilir. Bu durumda da daimi dişler çıkacağı zaman kendine uygun yer bulamazlar. Sonuç olarak daimi dişler yamuk ya da çarpık şekilde çıkarlar.

Genetik Etkenler

Genetik etkenler çarpık dişlere yol açabilir. Ebeveynlerinde ya da yakın akrabalarında oluşan diş problemleri çocuklarda da ortaya çıkabilir.

Yüz Bölgesini Etkileyen Kazalar, Yaralanmalar ya da Travmalar

Çocukluk döneminde çene kemiği gelişimini tam olarak tamamlayamadığından dolayı yüze ve çene bölgesine etkileyen kazalar, yaralanmalar ve travmalar dişlerin zarar görmesine neden olabilir.

Çarpık Diş Tedavisi Nasıl Olur?

Çarpık Diş Tedavisi

Çarpık diş tedavisi için başvurulabilecek birçok farklı tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir.

Diş Teli Tedavisi

Dişlerinizdeki çarpıklık, yamukluk gibi çeşitli dizilim problemlerini, çene problemlerinizi tedavi ettirmek için diş teli tedavilerine başvurabilirsiniz. Diş teli tedavisi için diş hekimlerine başvurmanız gerekir. Diş teli tedavisiyle estetik bir gülüş tasarımına da kavuşabilirsiniz. Diş Teli tedavisi sürecinin nasıl olduğu, hangi aşamalardan geçtiği, fiyatları gibi birçok farklı ayrıntılı bilgiye vermiş olduğumuz linkten ulaşabilirsiniz.

Çarpık Diş Düzeltme

Dişlerinizdeki çarpıklıklar, dişleriniz arasında boşluklar oluşmasına yol açıyor ve estetik görüntünüzü olumsuz yönde etkiliyorsa bonding tedavisi için diş hekimlerine başvurabilirsiniz. Ancak dişlerinizdeki boşluklar ön dişlerdeyse ve dişlerinizde sararma ya da renk değişiklikleri mevcutsa Çarpık diş lamine kaplama tedavileri için diş hekimlerinden hizmet alabilirsiniz.

Dişlerinizdeki çarpıklıklar ya da yamukluklar azı dişlerinizde ise diş kaplama tedavilerine başvurabilirsiniz. Çarpık diş düzeltme tedavilerinden bir diğeri ise bilgisayar üzerinden tasarlanan ve üretilen seramik veya zirkonyum kaplamalardır. Kaplama tedavilerinden hangilerine başvurulacağına diş hekiminin muayenesi sonucunda elde edilen bulgular ve sizlerin tercihleri göz önüne alınarak karar verilir.

Telsiz Çarpık Diş Düzeltme

Çarpış dişlerinizi diş teli tedavileriyle tedavi ettirebileceğinizi yukarıda anlatmıştık. Ancak diş teli tedavilerinde kullanılan diş telleri ve braketler insanların bu tedaviye başvurmalarını engelleyebilir. Genç ve yetişkin bireyler diş teli ve braketlerin estetik görüntülerini etkileyeceği için farklı tedavi yöntemlerine başvurabilirler. Ortodonti tedavileri arasında yer alan ve telsiz şekilde uygulanan Invisaling tedavisi ve şeffaf plak tedavisi ile dişlerinizdeki çarpıklıkları ve yamuklukları tedavi ettirebilirsiniz.

Çarpık Diş Kaplama

Çarpık ve yamuk dişler hem ağız ve diş sağlığınızı olumsuz yönde etkiler hem de estetik görüntünüze zarar verir. Bu nedenle dişlerdeki çarpıklık ve yamuklukların tedavi edilmesi gerekir. Bu problemlerin tedavisi için genellikle diş teli tedavilerine başvurulmaktadır. Ancak bazı insanlar diş teli tedavilerinin uzun sürdüğü için ve diş teli ya da braketleri taktırmak istemedikleri için diş teli tedavilerine başvurmak istemezler. Dişlerindeki çarpıklıkları ve yamuklukları tedavi ettirmek için alternatif tedavi yöntemleri ararlar.

Dişlerinizdeki çarpıklıkları ve yamuklukları tedavi ettirmek için Diş kaplama tedavisine başvurabilirsiniz. Çarpık dişlerin üzerine uygulanacak olan kaplama tedavileriyle dişlerinizdeki problemleri tedavi ettirebilirsiniz.