Çene Dolgusu Nedir?

Çene dolgusu, özellikle oval bir yapısına ve güzel bir profil görüntüsüne sahip olabilmek için ya da altın orandaki bir yüz yapısına kavuşabilmek için başvuracağınız bir yöntemdir. Bu işlem genellikle hyaluronik asitli dolgularla gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık olarak 15 – 20 dakikalık bir süreçte tamamlanan bu işlemden sonra birey günlük yaşantısına devam edebilir.

Çene dolgusu günümüzde en sık tercih edilen çene estetiği işlemleri arasında yer almaktadır. Bu tedavi sayesinde çenedeki asimetrik görünüm, çukurlar, eşitsizlikler gibi birçok farklı sorun giderilir. Ayrıca estetik bir görünüme sahip olabilmeniz için yüz şeklinize uygun olarak çenenizin şekillendirilmesi gerçekleştirilir.

Çene şeklinin ve hattının güçlü ve belirgin bir görünüme sahip olması hem kadınların hem de erkeklerin daha estetik ve çekici görünüme sahip olmalarına yardımcı olur. Buna ek olarak daha canlı ve daha genç görünmenize yol açar. Bunun içinde çene kemiğinizin yüz hattınıza uygun ve simetrik bir şekilde olması gerekir. Çenenizdeki problemlerden kurtularak bahsetmiş olduğumuz görünüme kavuşabilmek için Jawline Dolgu yöntemine başvurabilirsiniz.

Çene Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Çene Dolgusu

Jawline Dolgu olarak da bilinen Çene Dolgusu, çenedeki hacim kayıplarının giderilmesinde ve çeneye istenilen görüntünün kazandırılmasında kullanılan bir yöntemdir. Günümüzün trendlerinden biri haline gelen oval yüz ve belirgin hatlara sahip olan çene için, insanlar sıklıkla bu yönteme başvurmaktadırlar.

Genellikle çenesi küçük olan ve bu durumdan rahatsızlık duyan bireyler, istedikleri çene ve yüz görünümüne kavuşabilmeleri için Jawline Dolgu yöntemine başvururlar. Ayrıca çeşitli travmalar, kazalar sonucunda çenede oluşan doku kayıplarının giderilmesi ve form bozukluklarının düzeltilmesi içinde bu tedaviye başvurulmaktadır.

İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan çene hattındaki sarkmalar, çene ucunun daha geniş görünmesi ya da çene ucunun ileri ya da geri olması durumlarıyla karşı karşıya olan bireylerde bu yönteme başvurabilirler.

Çene Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çene Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çene dolgusu, 18 yaşını doldurmuş olan ve dolgu ile düzeltilebilecek bir çene bozukluğu olan bireylere uygulanabilir. Bu yöntemde ilk olarak yüzün her açıdan orantıları alınmalı ve fotoğrafları çekilmelidir. Çekilen fotoğraflar her açıdan incelendikten sonra yapısal bozukluklar tespit edilir. Tespit edilen durumlara göre dolgunun enjekte edileceği alanlar belirlenir. Daha sonra hyaluronik asit içeren dolgular belirlenen bölgelere enjekte edilir. Ancak bazı durumlarda hyaluronik asit içeren dolgular yerine, sığır kolajeni içeren ya da hastanın kendi yağ hücrelerinden elde edilen dolgular da kullanabilir.

Çene dolguları genellikle anestezi gerektirmez. Ancak hastanın aşırı korkusu varsa lokal anestezi ya da çeşitli kremler kullanarak bölgenin uyuşturulması sağlanabilir. Daha sonra küçük iğneler yardımıyla dolgu belirlenen bölgelere enjekte edilir. Bu işlem genellikle 15 – 20 dakika içinde tamamlanır. Lokal anestezi ya da kremlerle uyuşturulma sonrasında dolgu enjekte edilecekse bu işlem 30 dakikaya kadar uzayabilir. Çünkü bölgenin uyuşması için belirli bir zaman beklenmelidir. Bireyler bu işlemlerden sonra günlük yaşantılarına devam edebilir, sorumluluklarını yerine getirebilirler.

Çene Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Jawline dolgu basit ve acısız bir süreç olduğundan doluya ve çenedeki birçok farklı sorunu düzeltmek için yardımcı olduğundan dolayı diğer yöntemlere göre avantajlıdır. Ayrıca diğer Çene Dolgusu Avantajları şunlardır.

  • Anestezi ya da cerrahi bir müdahele gerektirmediğinden iyileşme sürecine gerek yoktur.
  • Kısa ve basit bir şekilde yapılabildiği için bu uygulama için uzun vakitler ayırmanıza gerek yoktur.
  • Çene hattınızın belirginleştirilmesi ve istediğiniz görünüme kavuşması daha genç bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur ve bu şekilde kendinize olan güveniniz daha da artar.
  • Yüzünüzü estetik bir görünüme kavuşturur.
  • Dolgu sonrasında çeşitli komplikasyonların gelişme olasılığı oldukça düşüktür.

Çene Dolgusu Kalıcılığı Ne Kadar?

Çene Dolgusu Kalıcılığı

Çene dolgusu kalıcılığı birçok farklı etkene göre değişiklik gösterebilir. Bu etkenler arasında dolgularda kullanan malzemelerin kalitesi, uzman hekimlerin bilgi ve tecrübesi gibi durumlar yer almaktadır. Hyaluronik asit ile yapılan çene dolguların kalıcılığı genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Yağ hücreleri içeren dolgular ile yapılan yöntemde kalıcılık 2 ila 3 yıl arasında değişiklik gösterirken kök hücre destekli yağ enjeksiyonlarında ise kalıcılık 5 yıldır.

Çene Dolgusu Fiyatları Ne Kadar?

Çene Dolgusu Fiyatları

Bireyin yüz yapısının durumu, tedaviden beklentisi, kullanılacak olan dolgu malzemelerinin miktarı ve kalitesi, uzman hekiminin bilgi ve tecrübesi Çene Dolgusu Fiyatları hesaplanırken göz önüne alınmaktadır. Bu nedenle sizlere kesin rakamlar veremeyiz. Ancak yine de alacağınız tedavinin kesin ücretlerini öğrenmek için Diş Poliklinik rehberlerimizdeki yer alan iletişim numaralarından irtibat kurarak bilgi alabilirsiniz.

Çene Dolgusu İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Çene dolgusu sonrasında bireylerin dikkat etmesi gerekenler şunlardır.

  • Aşırı sıcak ortamlarda bulunmaktan kaçınmak
  • Sıcak suya girmemek
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa belirli bir süre bu ilaçların kullanmaya ara vermek
  • Sürekli olarak kullandığınız ilaçlar varsa uzman doktorunuzun tavsiyelerine göre hareket etmelisiniz

Dolgu yapılan bölgelerde ilk zamanlarda hafif kızarıklıklar, morluklar oluşabilir ve hafif acılar hissedebilirsiniz. Bu normal bir durumdan ancak bu durumlar uzun süredir devam ediyor ve normalden daha çok seyrediyorsa uzman hekiminize tekrar başvurmalısınız.

Would you like to share your thoughts?