Simetri Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Simetri Hastalığı, bireylerin etrafındaki nesnelerin bir konumda ya da bir düzen içinde sabit olmasını istemesi ve düzendeki problemlerin bireye ciddi huzursuzluk ya da rahatsızlık vermesi durumudur. Ancak bu hastalık tek başına bir hastalık olarak kabul edilmemektedir, fakat Obsesif Kompulsif bozukluk rahatsızlığının belirtilerinden biri olduğu için tedavi edilmesi gerekir. Bunun için sizlere Simetri Hastalığı hakkındaki tüm ayrıntılı bilgileri vermeye çalışacağız.

 • Web sitemizde reklam yayınlamak ister misiniz?
 • 25 Ağustos 2021 Psikoloji Yorum (0)

  Simetri hastalığı genel olarak bir takıntı durumudur. Genellikle obsesif kompulsif hastalığının bir belirtisi olarak ortaya çıkan psikolojik bir hastalıktır. Bu hastalık insanların çevrelerindeki objelerin duruşlarında ve bulundukları durumda bir düzen olmasını istemine neden olur. Bu nedenle bu hastalıkla karşı karşıya olan bireyler kendi düzenlerine aykırı bir durum gördüklerinde bu durumu aşırı derece rahatsız olurlar ve düzeltmeye çalışırlar.

  Simetri hastalığı olan bireyler çevrelerindeki eşyaların ya da çeşitli nesnelerin belirli bir düzen içinde olmasını, doğru şekilde sıralanmasını gibi çeşitli durumlara uygun olmasını isterler. Bu durumlardan herhangi birinde meydana gelebilecek olan değişimler ya da bozukluklar insanların takıntısı haline gelir ve bu durumdan aşırı derece rahatsız olurlar. Bu nedenle bu değişimleri veya bozuklukları biran önce düzelte bilmek için çaba sarf ederler. Tüm bu durumlar nedeniyle bu hastalık mükemmellik takıntısı olarak da adlandırılır. Bu takıntı hali bireyin yaşam kalitesini düşürdüğü ve bireyi psikolojik olarak sıkıntıya soktuğu için tedavi edilmesi gerekir.

  Simetri Hastalığı Kimlerde Görülür?

  Simetri hastalığına neden olabilecek birçok farklı etken yer almaktadır. Bu nedenler genellikle bir psikolojik rahatsızlık ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Ancak genel olarak Simetri Hastalığı nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

  İnsanların çoğunda simetri isteği bulunabilir. Ancak bu durumun bir hastalık boyutuna ulaşabilmesi için yukarıdaki nedenlerinde eşlik etmesi gerekir. Ayrıca simetri takıntısının patolojik boyutları ulaşması gerekir.

  Simetri Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Simetri hastalarının göstermiş oldukları semptomlar, bu hastalığın neyden kaynaklandığına göre değişiklikler gösterebilir. Ancak simetri takıntısı olan bireylerin göstermiş olduğu belirtiler geneldir. Simetri hastalığı belirtileri;

  Yukarıda bahsetmiş olduğumu tüm belirtiler insanların çoğunluğunda da vardır. Belirli dönemlerde ortaya çıkarak zaman içinde kendiliğinden gidebilir. Ancak bu durumlar sürekli hale geldiğinde simetri takıntısı olduğunu işaret edebilir.

  Simetri Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

  Simetri takıntısı sanılanın aksine kolaylıkla tedavi edilen bir durumdur. Ancak bu Simetri hastalığı tedavisi genellikle zaman gerektirir. Hastalığın tedavisi için hangi yöntemlere başvurulacağı, hasta bireyin gösterdiği semptomlara ve bu semptomların şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Hafif şiddette semptom gösteren bireylerin tedavisinde bilişsel davranışçı terapiye başvurulabilir.

  Simetri hastalığında şiddetli semptomlar gösteren bireylerin tedavisinde ise ilaç tedavisi ile çeşitli tedaviler bir arada uygulanır. Ayrıca Obsesif Kompulsif bozukluğu çok ileri seviyelere ulaşmış olan ve kendi için tehlike oluşturabilecek duruma gelmiş olan bireylerin tedavisinde yataklı tedavilere de başvurulabilir. Bu kişilerin tedavisinde bilişsel davranışçı terapi, ilaç tedavileri birlikte uygulanır ve hasta bireyin kontrolü sık aralıklarla ve sürekli olarak gerçekleştirilir.

  Simetri hastalığının tedavi edilmemesi durumunda semptomlar daha da şiddetlenebilir. Bireyin sağlığını tehlikeye sokacak derecelere ulaşabilir. Ayrıca hastalığın tedavi süreci ne kadar geç olursa tedavi başarı oranı da düşebilir. Bu nedenle simetri takıntınız olduğunuzu düşünüyorsanız psikologlara başvurarak hastalığın teşhisi için yardım alabilirsiniz. Psikologlar sizlere çeşitli testler uygulayarak, sizlerle sohbet ederek ve hastalık geçmişinizi inceleyerek hastalığın teşhisini koyabilir. Daha sonra size en uygun tedavi sürecini planlayarak sizlere yardımcı olabilir.

 • Web sitemizde reklam yayınlamak ister misiniz?