Diş Dolgu Tedavisi

Yeni Nesil Dolgular

Diş Dolgu TedavisiDişlerde zamanla çürüme ve bir takım hastalıklara bağlı olarak gelişen doku kayıpları oluşur. Bu durumda dişler fonksiyonlarını kaybeder. Dolgu tedavisi ile dişe hem estetik bir yenileme kazandırılır, hem de diş fonksiyonel olarak işlevsellik kazandırılır. Günümüzde bu konudaki teknoloji oldukça gelişmiştir. Diş dolgu tedavisinde kullanılan teknikler eskiye göre çok daha uzun ömürlü ve daha estetik bir görüntü sağlanarak yapılmaktadır. Estetik olarak dolguların yerini bugün Emax diş tedavisi almıştır ve tam anlamıyla dolgu tedavisine bir alternatif oluşturmuş durumdadır.

 

Diş Dolgu Çeşitleri

Diş dolgu tedavisi dişlere yeniden fonksiyon kazandırmak için yapılan tedavilerdir. Ancak geçmişte kullanılan dolgular içinde cıva bulunan dolgulardır. Dolayısı ile civanın renginin gri olması estetik açıdan hoş bir görüntü oluşturmaz. Bu nedenle gri dolgu adı verilen dolgunun kullanımı bugün artık azalmıştır. Bugün uygulanan yeni nesil diş dolguları beyaz renktedir. Ancak son zamanlardaki gelişmeler diş hekimliğinde de birçok çeşitlilik ve daha sağlıklı dolguları günümüze taşımıştır. Bunlar aynı zamanda son derece estetik ve sağlıklı dolgulardır. Üç farklı diş dolgu çeşidi vardır. Bunlar;

  • Amalgam dolgu
  • Kompozit dolgu
  • Porselen dolgu

 

Amalgam Dolgu

Amalgam dolgu birçok kişinin yabancı olmadığı gümüş dolgu da denilen dolgudur. Bu dolguların içinde kalay, bakır ve gümüş karışım bulunur. Amalgam dolgu uzun yıllardır diş hekimliğinde kullanılan duygulardan biridir.

 

Porselen Diş Dolgusu

Günümüzde kullanılan bir diğer dolgu çeşidi de porselen dolgudur. Porselen dolgu diğerlerine göre çok uzun ömürlü değildir. Ancak bu dolgular hastanın tercihine göre yapılmaktadır. Porselen dolgu laboratuvarda özel üretilir ve problemli dişin üzerine yapıştırılarak uygulanır. Ancak düşebilir endişesi olduğu için diş hekimleri tarafından çok fazla tercih edilmez.

Would you like to share your thoughts?