Diş Fırçası Temizliği Neden Önemlidir?

Ağız ve diş bakımının büyük bir bölümünü kapsayan diş fırçalarının temizliği, ağız ve diş bakımı için oldukça önemlidir. Bu nedenle diş fırçası temizliği için neler yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Çünkü temiz olmayan ve iyi temizlenmeyen diş fırçalarıyla dişlerimizi fırçaladığımızda diş hijyenini sağlayacağız diye dişlerimizi ciddi zararlar verebiliriz.

Uzman diş hekimlerine göre diş fırçaları belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. İnsanlarda bu nedenle diş fırçamı zaten değiştireceğim diyerek, diş fırçasının hijyenini çok önem vermeyebilir. Ancak dişlerimizi hijyenik olmayan diş fırçalarıyla fırçaladığımızda dişlerinizin bakımını gerçekleştirmek yerine dişlerinizi zarar verirsiniz. Bu nedenle diş fırçanızı değiştirecek olsanız bile dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş fırçası temizliği için diş fırçalarını su ile durulayıp kurulamamız gerekir. Diş fırçalarınızın temizliğini gerçekleştirseniz bile yaklaşık olarak 3 ayda bir olmak üzere diş fırçalarınızı yenilemelisiniz.

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Diş fırçası temizliği

Diş fırçası temizliği için en önemli husus dişlerinizi fırçalamayı bitirdikten sonra diş fırçasını suyla yıkamaktır. Diş fırçanızı su ile yıkadığınızda diş fırçasının kılları arasında kalan macun artıkları, yemek parçacıkları ve diş fırçasına geçebilecek olan bakterilerin temizliği gerçekleştirilir. Diş fırçasını yıkarken sadece su kullanmalısınız. Deterjan, sabun ya da benzeri ürünleri diş fırçanızın temizliğini gerçekleştirmemelisiniz.

Diş fırçasını su ile tamamen temizledikten sonra fırçanın kıllarını fırçayı sallayarak ya da kağıt havlular yardımıyla kurutmanız gerekir. Kuruttuğunuz diş fırçanızı içinde kimyasallar yer almayan ve sağlığa zararlı maddelerin bulunmadığı kapalı bir dolap, kutu gibi yerlerde saklayabilirsiniz. Diş fırçanızın diğer bireylerin kullanmış olduğu diş fırçalarına temas etmediğinden emin olmalısınız.

Seyahat ediyorsanız diş fırçanızı temizledikten sonra muhafaza edebilmek için, fiş fırçasının başını kapatacak kapaklar kullanabilirsiniz. Bu şekilde gezdiğiniz ya da seyahat ettiğiniz zaman diş fırçanızı etrafta dolaşan bakterilerden ve mikroplardan koruyabilirsiniz. Ancak diş fırçanızı muhafaza edebilmek amacıyla kullanmış olduğunuz kapakların hava alması için üzerinde delik olmasına dikkat ediniz. Çünkü diş fırçanız hava almadığında, fırça üzerine yerleşebilecek olan bakteriler çok daha hızlı şekilde çoğalabilirler.

İnsanlar bazen diş fırçası temizliği sabun, deterjan gibi ürünler kullanmaktadır. Hatta çamaşır makinelerine atarak diş fırçalarını temizlemektedirler. Ancak bu yöntemler kesinlikle uygulanmaması gereken yöntemlerdir.

Diş Fırçası Temizliği İçin Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Diş Fırçası Temizliği

Diş fırçası temizliği için evinizdeki tuz, su, karbonat, sirke gibi ürünleri kullanabilirsiniz. Bu şekilde diş fırçanızın temizliğini sağlayarak ağız ve dişlerinizin bakımını gerçekleştirebilir ve sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

Diş Fırçası Temizliği Karbonat ile Nasıl Temizlenir?

Diş fırçası temizliği için uygulanabilecek en etkili yöntemlerden bir tanesi karbonat kullanımıdır. Bu uygulama için bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı karbonat atarak karıştırın. Daha sonra diş fırçanızı karbonatlı su içerisinde bekletin. Bir gece boyunca karbonatlı su içerisinde kalan diş fırçanızı su ile iyi bir şekilde yıkadıktan sonra tekrar kullanabilirsiniz. Karbonat içerdiği maddeler nedeniyle diş fırçanıza yerleşen bakterileri öldürerek, diş fırçanızı hijyenik hale getirecektir.

Diş Fırçasını Tuzlu Suya Koymak Ne İşe Yarar?

Diş fırçasını tuzlu su içerisinde beklettiğinizde bu karışım sayesinde fırçanın üzerine yerleşen bakterilerin temizlenmesine yardımcı olarak Diş fırçası temizliği gerçekleştirilebilir. Bu şekilde temiz bir diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Diş Fırçasını Sirkeli Suda Bekletmek Ne İşe Yarar?

Diş fırçası beyaz sirkeli su karışımı içinde bekletilerek diş fırçası temizliği gerçekleştirilebilir. Diş fırçanızı gece boyunca sirkeli suyun içinde bekletiniz. Sirkenin antibakteriyel özelliği fırça üzerinde mikrop ve bakterileri temizler. Dişlerinizi fırçalamadan önce sirkeli sudan çıkarttığınız diş fırçanızı sadece su ile durulayarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Diş Fırçasın Nasıl Dezenfekte Edilir?

Üst solunum yolları hastalığı ile karşı karşıya kalan bireyler bu dönemde dişlerini fırçalamışsa diş fırçalarını dezenfekte etmesi gerekir. Bu şekilde tekrar bu hastalıkla karşı karşıya kalmanızı engellemiş olursunuz. Diş fırçasını dezenfekte etmek için şu adımlardan birini uygulayabilirsiniz.

  • Diş fırçasının kıllarını antibakteriyel bakım sularında 30 saniye boyunca döndürün
  • Bir bardak suyun içine 2 çay kaşığı karbonat katın ve karıştırın. Daha sonra diş fırçasını bu karışım içinde bekletin
  • Diş fırçasının kıllarını sirkeli suda bekletin
  • Protez temizleme tabletlerinin kullanım kılavuzlarını uygulayarak diş fırçalarınızı dezenfekte edebilirsiniz.

Yeni Alınan Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Diş fırçaları üzen zamanlar boyunca market raflarında kaldığı için tozlanabilir, bakteriler fırçalara yerleşebilir. Bu nedenle ilk kullanımdan önce temizlenmesi gerekir. Diş fırçalarınız yeni aldıysanız dişlerinizi fırçalamadan önce diş fırçanızı kaynar su bekleterek, diş fırçası temizliği sağlanabilir. Diş fırçalarını kaynar suda bekleterek hem üzerine yerleşen tozların temizlenmesine hem de bakterilerin giderilmesi yardımcı olur. Yeni aldığınız diş fırçalarını 4 ila 5 dakika kaynar suda beklettikten sonra güzel bir şekilde durulayarak dişlerinizi fırçalamaya başlayabilirsiniz.

Elektrikli Diş Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

Elektrikli Diş Fırçası Temizliği

Elektrikli diş fırçası temizliği için elektrikli diş fırçası ile dişlerinizi fırçalamadan önce su ile temizlemek, fırçaladıktan sonra su ile kıllar arasında kalan bakterileri temizlemek ve kağıt havlu yardımıyla durulamak yeterli olacaktır. Ayrıca diş fırçalarınızı hijyenik hale getirebilmek içinde yukarıda bahsettiğimiz diş fırçası temizleme tekniklerini kullanabilirsiniz.

Would you like to share your thoughts?