Diş Sızlaması Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Ağız ve diş rahatsızlıkları arasında yer alan ve günümüzde sıklıkla rastlanan diş sızlaması, bireylerin günlük yaşantılarını etkileyen, sorunluluklarını yerine getirmesini engelleyen bir rahatsızlıktır. İnsanların yaşam kalitesini düşüren bu rahatsızlık birçok farklı nedenden ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle sizler için Diş sızlaması neden olur? Diş sızlaması tedavisi nasıl olur? Diş Sızlamasına ne iyi gelir? gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir makale hazırladık.

 • Web sitemizde reklam yayınlamak ister misiniz?
 • 26 Ağustos 2021 Ağız & Diş Yorum (0)

  Diş Sızlaması, bireylerin sıcak, soğuk, ekşi veya tatlı gıdaları tüketirken karşılaştıkları ağrılara verilen isimdir. Bu sızlamalar dişlerde, diş etlerinde meydana gelebilir. Ağız ve dişlerinde herhangi bir sorun olan bireyler diş sızlamalarıyla karşı karşıya kalabilir. Bu durum bireylerin günlük yaşantılarını olumsuz yönde etkiler, yaşam kalitelerini düşürür ve sorumluluklarını yerine getirmeye engel olur. Bu nedenle sızlamaların neyden kaynaklandığının tespit edilmesi ve tedavi edilmesi için uzman diş hekimlerine başvurmanız gerekmektedir.

  Diş Sızlaması Neden Olur?

  Diş sızlamasına neden olan birçok farklı etken yer almaktadır. Ancak genel olarak Diş sızlaması nedenleri şunlardır.

  Yukarıda bahsetmiş olduğumuz nedenlerin herhangi biri dişlerinizin sızlamasına neden olabilir. Diş hekimlerine başvurarak bu nedenlerden hangisinin sızlamalara neden olduğunu öğrenebilir ve uygun tedavilerle de bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Diş sızlaması tedavisi için diş hekimlerine başvurmazsanız ilerleyen süreçte daha ciddi ağız ve diş rahatsızlıklarıyla hatta diş kayıplarıyla bile karşı karşıya kalabilirsiniz

  Diş Sızlaması Tedavisi Nasıl Olur?

  Diş sızlaması tedavisi için diş hekimlerine başvurduğunuz diş hekimleri ilk olarak sızlamaların nedeni araştırır. Bunun için sizlerden birkaç test isteyebilir. Diş hekimleri sızlamaların nedenini belirledikten sonra nedeni ortadan kaldırmak için çeşitli tedavi yöntemleriyle sizleri bu durumdan kurtarabilirler.

  Dişlerinizdeki sızlamaların nedeni diş çürükleri ya da dentin tabakasındaki herhangi bir nedenden kaynaklanıyorsa diş hekimleri kanal tedavisi ve dolgu tedavileriyle sizlere yardımcı olabilir. Dişlerinizdeki sızlamalar Bruksizm kaynaklı ise bu problemin gece plağı kullanımı ile önüne geçilebilir. Bahsetmiş olduğumuz tedaviler gibi birçok farklı tedaviyle diş hekimleri sizlere yardımcı olabilir. Ancak dişlerinizdeki problem ciddi boyutlardaysa ve tedavi edilemeyecek düzeydeyse son çare olarak diş çekimine başvurulabilir.

  Diş sızlaması gibi birçok farklı diş problemleriyle karşı karşıya kalmamak için doğru ve düzenli olarak ağız ve diş bakımınızı gerçekleştirmelisiniz. Bunun için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı, diş ipi ve ağız gargaraları kullanmalısınız. Ayrıca düzenli olarak diş hekimlerine rutin kontrollere giderek ağız ve dişlerinizde herhangi bir problem olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

  Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

  Dişlerimizde meydana gelen ağrı ve sızı gibi çeşitli problemler günlük yaşantımızı çok fazla etkiler. Sorumluluklarımızı yerine getirmemizi engelleyerek yaşam kalitemizi düşürür ve rahatımızı engeller. Bu nedenle ağız ve dişlerimizdeki problemlerin biran önce tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca bu rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmamak içinde ağız ve diş hijyenine dikkat edilmesi gerekir.

  Ağız ve diş hijyenine ne kadar dikkat ederseniz edin yine de diş ağrısı, sızlaması gibi çeşitli problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu problemlerin tedavisi için biran önce diş hekimlerine başvurmalısınız. Ancak diş hekimlerine gidene kadar bu problemlerin neden olduğu ağrı ve sızıyı azaltmak için bazı uygulamalara başvurabilirsiniz. Diş Sızlaması Evde doğal yöntemlerle geçirebilmek için aşağıdaki seçenekleri uygulayabilirsiniz.

 • Web sitemizde reklam yayınlamak ister misiniz?