En Kolay Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde diş beyazlatma yöntemleri, bembeyaz ve parlak dişlere kavuşmak için başvurulan, neredeyse tüm evlerde bulunan çeşitli malzemelerle yapılabilen işlemlerdir. Bu yöntemler sayesinde gün içerisinde tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden kaynaklanan renk değişimlerini ve çeşitli rahatsızlıklardan sonra dişlerdeki renk değişimlerini giderebilirsiniz. Ancak bu yöntemlerin tamamının kesin sonuçlar vermesi beklenemez. Bunun için tam bir ağız temizliği ve diş beyazlatma tedavisi için diş hekimlerine başvurmanız gerekmektedir.

İnsanlar dişlerindeki lekelerin ya da sararmaların giderilmesi için çeşitli diş beyazlatma yöntemlerine başvururlar. Dişleri beyazlatmak için iki çözüm yöntemi vardır. Bunlardan bir tanesi diş hekimlerine başvurarak diş beyazlatma yöntemlerine başvurmaktır. Diğeri ise evde kendi kendinize hazırlayarak çeşitli doğal karışımlarla dişlerinizi beyazlaştırmaktır. Ancak evde uygulayacağınız doğal yöntemlerin kesin ve uzun süreli sonuçlar vermeyeceğini unutmamalısınız.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen diş beyazlatma yöntemleri ve evde diş beyazlatma yöntemleri olarak ikiye ayırabiliriz. Bu iki durumda dişlerinizi nasıl beyazlaştırabileceğiniz hakkındaki bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Diş Hekimleri Tarafından Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde diş beyazlatma

Özel diş polikliniklerinde ya da devlet hastanelerine başvurarak diş beyazlatma işlemi olarak bilinen Power Bleaching yönteminden yardım alabilirsiniz. Diş hekimleri bu yöntemi uygularken diş beyazlatmak için özel olarak üretilen soslüsyonları kullanırlar. Bu solüsyonlar ışınlar yardımıyla dişlerinize enjekte edilerek dişlerinizin beyazlaştırılması sağlanır. Bu sayede dişlerinizin rengi 4 ya da 5 kat daha beyazlaştırılabilir. Diş hekimlerine başvurarak yaptıracağınız Power Bleaching yöntemi diş beyazlatma yöntemleri arasında en kesin ve hızlı sonuçlar veren yöntemdir.

İnsanlar diş hekimlerine başvurarak diş beyazlatma yöntemleri için yardım almak isteseler de dişlerinin zarar göreceğini düşündükleri için bu durumlardan kaçınabilirler. Ancak bu yöntem dişlerinizi herhangi bir zarar vermeyecektir. Çünkü kullanılan solüsyonlar %10 oranında kullanılmaktadır. Bu oranda yapılan araştırmalar sonucunda dişlere zarar vermeyecek seviye olduğu kanıtlanmıştır.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerinizi diş hekimlerine başvurmadan da dişlerinizi istediğiniz renge kavuşturmak mümkündür. Dişlerinizi evinizde hazırlayacağınız doğal yöntemlerle de beyazlaştırabilirsiniz. Evde diş beyazlatma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir.

Diş Macunlarıyla Diş Beyazlatma

Ağız ve diş sağlığınızı korumak ve çeşitli problemlerle karşı karşıya kalmamak için ağız ve diş bakımına özen göstermelisiniz. Ağız ve diş bakımın en temel kuralıysa dişlerinizi günde en az 2 kere fırçalamaktır. Dişlerinizi fırçalamanın yanı sıra diş ipi ve ağız gargaraları kullanmak ağız ve diş temizliğinizi tam anlamıyla gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Ağız ve diş hijyeni için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak, diş ipi ve ağız gargaraları kullanmak dişlerinizi beyaz tutmanın en önemli adımlarından biridir. Bunu için dişlerinizin beyaz olmasını istiyorsanız kendinize en uygun diş macunu ve diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalamalısınız.

Tuz ile Diş Beyazlatma

Kolaylıkla uygulayabileceğiniz diş beyazlatma yöntemlerinden biride sofra tuzudur. Diş fırçanızı ıslattıktan sonra bir miktar tuza batırarak dişlerinizi fırçalamalısınız. Sofra tuzu dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olmanın yanı sıra zararlı bakterileri de temizleyerek ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Muz Kabuğu ile Diş Beyazlatma

Muz kabuğunun içerisinde potasyum yer almaktadır. Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor dişlerin yapısını korumaya yardımcı olacaktır. Bu yöntemi uygularken önce dişlerinizi fırçalayınız. Daha sonra muz kabuğu ile dişlerinizin hem iç tarafını hem de yüzeyini ovalayınız.

Defneyaprağı ve Portakal Kabuğu Sayesinde Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma yöntemlerinden biri olan defneyaprağı ve portakal kabuğu kullanımı için defneyaprağını toz haline getirdikten sonra portakal kabuğunu rendeleyerek karıştırınız. Daha sonra bu karışımından miktar diş fırçasına sürerek dişlerinizi fırçalayın.

Karbonat Tuz Karışımıyla Diş Beyazlatma

Evde diş beyazlatma yöntemi dayınca akla gelen ilk yöntem karbonat tuz karışımıdır. Bu karışım sayesinde dişlerinizde oluşan lekelenmeleri giderebilir ve dişlerinizi beyazlaştırabilirsiniz.

Karbonat, Tarçın ve Adaçayı Karışımıyla Diş Beyazlatma

Karbonat içerdiği maddeler sayesinde dişlerin beyazlamasına yardımcı olurken, tarçın ve adaçayı da içerdikleri antibaktireyel özellikleri sayesinde dişlerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu şekilde karbonat, tarçın ve adaçayını karıştırarak dişlerinizi fırçaladığınızda hem dişlerinizi temizleyebilir. Hem de beyazlaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çilekle Diş Beyazlatma

Çilek, diş yüzeyinde oluşan zedelenmeleri ya da plakları gidermek için kullanılabilir. Çileğin içinde yer alan malik asit ve lifler, dişlerinizin beyazlaşmasına yardımcı olabilir. Çilekleri ezip püre haline getirdikten sonra dişlerinizi fırçalayarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Evde Diş Beyazlatma yöntemlerinin hangisini uygularsanız uygulayın dişlerinizin beyazlaşması kesin değildir. Çünkü dişler çok farklı nedenlerden dolayı sararabilir ya da renk değiştirebilir. Bu nedenle dişlerinizin hangi nedenden dolayı rengini kaybettiğini bilmediğiniz için uygulayacağınız yöntemler kesin sonuçlar vermeyebilir. Bunun için diş hekimlerine başvurarak diş beyazlatma tedavileri için yardım almanız sizler için daha iyi olacaktır.

Would you like to share your thoughts?