Ergoterapi, bireylerin günlük yaşantılarındaki rollerinin belirlenmesine, bağımsızlıklarını kazanmalarına, uğraş ve aktivite edinmelerine yardımcı olarak yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan bir terapidir. Bedensel ya da zihinsel engelli olan bireylerin bu rahatsızlıklar nedeniyle yeteneklerinde ve düşüncelerinde meydana gelen bozulmaların düzeltmek ve geliştirmek için bu terapi yöntemine başvurulmaktadır. Bu terapideki temel amaçlar bireylerin günlük yaşantılarını kolaylaştırmak, yaşam kalitelerini yükseltmek ve çeşitli aktivitelere katılmalarını sağlamaktır.

Özel gereksinimleri olan bireylerin hayat standartlarını yükseltmek ve daha kaliteli bir yaşam sürmelerine yardımcı olabilmek için ergoterapistlere başvurabilirsiniz. Doğuştan gelen rahatsızlıklar, nörolojik hastalıklar, travma, madde bağımlılığı gibi nedenlerden dolayı toplumda ve sosyal yaşantıdan uzaklaşan bireyler ergoterapistlere başvurarak yardım alabilirler.

Ergoterapi Uygulamaları Nelerdir?

Ergoterapi Uygulamaları

Bireyler çeşitli rahatsızlıklarıyla başa çıkabilmek, yaşam kalitelerini yükseltmek, sosyal yaşantıya ayak uydurmak gibi birçok farklı nedenden dolayı Ergoterapistlere başvurarak terapi hizmeti alabilirler. Ergoterapi uygulamalarından bazıları şunlardır.

Psikiyatrik Ergoterapi

Hastanın rahatsızlıklarının tedavisi başvurulan ve bireyin psikolojik açıdan rahatlamasına, hastalığıyla başa çıkabilmesine yardımcı olan terapidir.

Mesleki Ergoterapi

Genellikle herhangi bir engelli olan bireylerin istihdam edilebilmesine yardımcı olan ve bu yönde bireylerin eğitilmesine sağlayan terapidir.

Toplum Temelli Ergoterapi

Özel durumları nedeniyle çeşitli hizmetlere ulaşmakta zorluklar yaşayan insanların topluma kazandırılması için gerçekleştirilen terapilerdir.

Bilişsel Ergoterapi

Beyin hücrelerinden kaynaklanan herhangi bir nörolojik rahatsızlıktan kaynaklanan sorunların etkisini azaltmaya yönelik uygulanmaktadır.

Geriatrik Ergoterapi

Genellikle yaşlanma ile ortaya çıkan fiziksel ya da zihinsel işlevlerde ortaya çıkan rahatsızlıklar için uygulanan terapi yöntemidir. Bu terapi genellikle Demans, Alzheimer, Parkinson gibi beyin kaynaklı rahatsızlıklar için uygulanır.

Pediatrik Ergoterapi

Çocukların büyüme ve gelişmesine etkileyen çeşitli rahatsızlıkların oluşturduğu sorunları ortadan kaldırmak ve günlük yaşantılarına geri dönmelerine sağlamak için uygulanır. Bu çocuklar genellikle özel eğitim programlarına dahil edilir.

Ergoterapinin Amaçları Nelerdir?

Ergoterapinin Amaçları

Ergoterapinin birçok farklı amacı vardır. Bu amaçlardan bazıları şunlardır.

  • Engelli bir bireyin bağımsızlığını kazanmasına ve özgürleşmesine yardımcı olmak
  • Günlük yaşantılarında yapılması gereken bazı şeyleri yapabilmesi için bireye yardımcı olmak. Örneğin, yemek yemekte zorluklar yaşayan bireyin daha rahat yemek yiyebilmesi için destek olunması
  • Alzheimer rahatsızlığı olan bireyde bu durumun daha da ilerlemesini engellemek için çeşitli aktiviteler belirlenmesi
  • Bireyde eksik olan bir performansın onarılması, artırılması
  • Bireylerin adaptasyon sürecini kolaylaştırmak ve üretkenliğini artırabilmek
  • Mevcut durumunun etkilerinin azaltılması ya da tamamen giderilmesi

Ergoterapi Yaklaşımı Örnekleri

Bahsetmiş olduğumuz terapiler için aşağıdaki durumları örnek olarak verebiliriz.

  • Psikolojik problemleri olan bireylere bu durumlardan kurtulması, bağımsızlığını kazanmasına yardımcı olabilecek çeşitli aktiviteler yapması için ya da sosyal yaşantıya katılabilmeleri için terapiler verilir.
  • Nörolojik bozukluklarıyla karşı karşıya olan bireylerin bilişsel ve fiziksel fonksiyonlarında gelişme sağlanabilmesi için çeşitli özel tekniklerle eğitimler verilir.
  • Görme engeli olan ya da görmede problem yaşan bireylerin çevresinin ona göre şekillendirilmesi için ergonomik düzenlemeler yapılabilir.
  • Romatizma sorunuyla karşı karşıya olan bireyin eklemlerini koruması yardımcı olabilmek için çeşitli eğitimler verilebilir.

Ergoterapist Ne Demek?

Ergoterapist, genel olarak kişilerin günlük yaşama ve çeşitli aktivitelere katımlarına yardımcı olabilmek için terapi hizmeti veren uzmanlardır. Genellikle herhangi bir hastalık nedeniyle sosyal yaşantıdan uzaklaşmış, genel sorumluluklarını yerine getiremeyen bireylerin tekrardan hayata kazandırılmaya çalışırlar. Ergoterapist olmak için üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültelerinde 4 yıllık ilgili bölümünden mezun olmak gerekir.

Ergoterapistler Ne İş Yapar?

Ergoterapistler iş ya da sosyal hayat konularında terapi veren bireylerdir. Kişilerin günlük yaşantılarındaki rollerinde problem varsa bu problemleri ortadan kaldırmak, çeşitli aktivite ve çalışmalarla da rollerini en üst seviyede icra etmelerine yardımcı olmaya çalışırlar. Ergoterapistler bireyleri aktif yaşama kazandırmaya, yaşam kalitelerini artırmaya, insanların çeşitli durumlarına bağımlılıklarını düşürmek için yardımcı olurlar. Tüm bu çerçeveler içerisinde ergoterapistler bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmeye çalışırlar.

Ergoterapistler Nerelerde Çalışabilir?

Ergoterapistler, terapilerin uygulanabileceği çalışma alanlarının bulunduğu her yer çalışabilirler. Bu nedenle oldukça geniş bir çalışma alanları vardır. İstihdam yerleri olarak hastane, özel klinikler, huzurevleri, yatılı ya da yatısız rehabilitasyon merkezleri, yatılı ya da yatısız bakım evleri gibi yerler yer almaktadır. Ayrıca halk sağlığı merkezleri, iş sağlığı merkezleri, özel okullar, adli kurumlar, sanayi şirketleri ya da özel şirketlerde de görev yapabilirler. Ancak ergoterapistlerin çoğunluğu özel muayenehanelerde eğitimci ya da danışman olarak hizmet vermektedirler.

Would you like to share your thoughts?