Evde Diş Taşı Temizliği İçin En Etkili 5 Doğal Yöntem

Evde diş taşı temizliği yöntemleriyle dişlerinizde oluşan diş taşlarını temizleyebilirsiniz. Ağız ve dişlerimizin hijyeni hem ağız sağlığımız açısından hem de dişlerimizin görünümü açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle ağız ve diş bakımızı düzenli olarak gerçekleştirmek için dişlerimizi fırçalamalı, diş ipi ve ağız gargaraları kullanmalıyız. Ancak ağız bakımına ne kadar özen gösterirsek gösterelim çeşitli nedenlerden dolayı ağız ve diş sağlığımızı koruyamayabiliriz. Bu sebeple dişlerimizde diş taşları oluşabilir. Diş taşları da temizlenmediğinde çeşitli ağız ve diş rahatsızlıklarını, diş kayıplarına, ağız ve diş estetiğimize zarar verebilir. Bu nedenle diş taşı temizliği diş hekimlerine başvurmanız gerekebilir.

Dişlerimizde çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan diş taşı ya da diğer adıyla tartar, dişlerimizin sağlığını tehlikeye attığı gibi, yüzümüzün estetiğini olumsuz yönde etkilediği için kendimizi kötü hissetmemize neden olabilir. Bunun için dişlerimizde tartar oluşumunu engellemek ve dişlerimizin sağlığını korumak için ağız ve diş hijyenine gereken özeni göstermeliyiz. Ancak dişlerimizin temizliği için gereken tüm işlemleri gerçekleştirsek bile dişlerimizde tartar oluşabilir. Oluşan bu diş taşlarını temizlemediğimiz taktirde ciddi problemlere yol açabilir.

Diş Taşı Temizliği Yöntemleri Nelerdir?

Evde Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği için birçok farklı yöntem vardır. Bu yöntemleri iki ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlardan biri uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen diş taşı temizliğidir. Diğeri ise evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerdir. Ancak evde uygulayacağınız doğal yöntemler, dişlerinizde oluşan diş taşlarını tam olarak temizlemeyebilir. Bunun için diş taşlarınızı temizletmek için uzman diş hekimlerine başvurmanız sizin için daha iyi olacaktır. Diş hekimleri diş taşlarınızı tamamen temizleyerek bembeyaz görünüme sahip olan dişlere kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Evde Diş Taşı Temizliği İçin Uygulayabileceğiniz Doğal Yöntemler

Dişlerinizde meydana gelen diş taşlarını temizleyebileceğiniz Evde Diş Taşı Temizliği yöntemleri şunlardır.

Limon, Karbonat ve Zeytinyağı ile Diş Taşı Temizliği

Limon, Karbonat ve Zeytinyağı ile Diş Taşı Temizliği

Limon, karbonat ve zeytinyağı karşımı ile dişlerinizdeki diş taşlarını temizleyebilirsiniz. Bu karışımı hazırlayabilmek için 2 yemek kaşığı limon, 1 yemek kaşığı karbonat, yarım kaşık zeytinyağı ve 500 ml su gerekmektedir. Bu karışımı hazırladıktan sonra sabah ve akşam bu karışımdan bir miktar alarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu şekilde diş taşlarınızdan kurtulabilirsiniz. Ancak bu karışımı uzun süre boyunca kullanmamalısınız. Çünkü limonun içerdiği asit dişlerinize zarar verebilir.

Aloe Vera Etkisi Diş Taşı Temizliği

Aloe Vera Etkisi Diş Taşı Temizliği

Aloe vera bitkisinin hem kendisi hem de jeli birçok farklı rahatsızlığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bir yemek kaşığı aloe vera jelini, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı karbonatı bir macun haline gelene kadar karıştırınız. Macun haline gelen karışımdan bir miktar diş fırçasına sürerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ayrıca bu karışımı bir kavanozda bekleterek etkisini daha iyi hissedebilirsiniz.

Ceviz Suyu İle Diş Taşı Temizliği

Ceviz Suyu İle Diş Taşı Temizliği

Cevizin diş taşlarını temizlemede etkili olduğu neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Bu karışımı hazırlarken 2 su bardağı su ile 10 adet ceviz içi ve birkaç tane ceviz yaprağını karıştırmalısınız. Evde Diş Taşı Temizliği yöntemleri arasında en etkili olan doğal yöntemdir.

Hindistan Cevizi ve Karbonat Karışımı İle Diş Taşı Temizliği

Hindistan Cevizi ve Karbonat Karışımı İle Diş Taşı Temizliği

Hindistan cevizi ve karbonat ile dişlerinizde oluşan tartarları temizlemek için 1 yemek kaşı Hindistan cevizi yağını 3 damla nane yağ ve yarım çay kaşığı karbonatı karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonra dişlerinizdeki tartarları temizlemek için macun haline gelene kadar bu karışımı karıştırın ve diş fırçanızı bir miktar sürerek dişlerinizi fırçalayın.

Aktif Kömür İle Diş Taşlarınızdan Kurtulabilirsiniz

İki kaşı suyun içinde bir tane aktif kömür kapsülünü atarak macun haline geline kadar karıştırın. Daha sonra dişlerinizi fırçalayarak hem diş taşlarınızdan kurtulabilirsiniz. Hem de ferah dişlere sahip olabilirsiniz.

Evde Diş Taşı Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dişlerinizde oluşan diş taşlarınızı temizledikten sonra tekrar diş taşlarıyla karşı karşıya kalmamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Çay, kahve ve asitli içeklerin tüketimini sınırlandırınız.
  • Sigara ve alkol tüketimini sınırlandırarak tamamen bırakmalısınız.
  • Dişlerinizin lekelenmesine neden olabilecek gıdaların tüketimini sınırlandırınız. Ya da bu gıdaları tükettikten sonra dişlerinizi fırçalayınız.
  • Ağız, diş bakımınıza ve hijyeninize gereken özeni göstermelisiniz. Dişlerinizi fırçalamanın yanı sıra diş ipi ve ağız gargaraları ile dişlerinizin temizliğinizi gerçekleştirmelisiniz. Kullandığınız diş macunlarının florür içerdiğine ve diş fırçalarınızda yumuşak kıllara sahip olduğuna dikkat ediniz.

Would you like to share your thoughts?