Florür Nedir? Florürlü Diş Macunu Ne İşe Yarar?

Florür dünyanın her yerinde bulunan, bazı gıdalar ve su gibi çeşitli maddelerin içine katılan bir iyondur. İçme sularının diş çürüklerine neden olmasını engellemek ve azaltmak için içme sularına katılır. Bunun için dişlerimizin sağlığı ve hijyeni için oldukça gerekli olan bir maddedir. Bu nedenle diş macunları gibi birçok farklı ağız ve diş bakım ürünleri de bu minerali içermektedir.

Florür, dünyanın yer kabuğunda yer alan ve doğanın her yerine dağılmış durumda bulunan bir mineraldir. Dişlerin güçlenmesine ve diş çürüklerinin önlenmesine yardımcı olduğu için oldukça önemlidir. Bu nedenle bazı yiyeceklerin içinde, sularda ve çeşitli ağız bakım ürünlerinin içerisinde de yer almaktadır. Ayrıca kontrollü şekilde içme sularına ilave edilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda florürlü su içererek büyüyen çocuklarla diş çürüklerinin oluşma olasılığı bu mineralin yer almadığı suları içerek büyüyen çocuklara göre daha az olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca suların içine katılması sonucunda bu çocukların diş çürüklerinde azalmalar meydana geldiği de gözlemlenmiştir. Bunun için Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Diş Hekimleri Birliği, Amerikan Tabipler Birliği gibi birçok farklı sağlık kuruluşu, içme sularına bu mineralin katılmasını desteklemektedirler.

Florür Diş Çürüklerini Nasıl Engeller?

florür

Ağız içerisinde doğal olarak gerçekleşen demineralizasyon ve remineralizasyon sürçleri sırasında florürün çalışması da başlar. Demineralizasyon süreci dişlerde biriken plaklar ve bakteriler tarafından gerçekleştirilir. Bu durumda da dişlere zarar veren asit ortaya çıkar. Bu asit diş minesinin zarar görmesine ve dişlerin çürümesin yol açabilir. Bu mineralin vücuda alınması sonucunda bu asidin ortaya çıkardığı zararların önüne geçilmiş olur. Ayrıca dişlerinizin daha sert bir yapıya ve daha korumalı bir duruma geçmesine yardımcı olan kalsiyum ve fosfat maddelerinin yenilenmesine de yardımcı olur.

Florürlü diş macunu kullandığınızda ya da bu iyonu içeren herhangi bir ağız ve diş bakım ürününü kullandığınızda bu mineraller tükürüğünüze takılı kalır. Bu tükürüklerde dişlerinizi temas ettiğinde diş minesi tükürükte kalan florürleri emer. Bu şekilde dişlerin çürümesine karşı koruyucu bir tabaka oluşur. Bu gerçekleştirirken de fluorapatit oluşturmak içinde diş minesinde yer alan kalsiyum ve fosfat maddeleriyle etkileşime geçer.

Florür Ne Kadar Güvenlidir?

Florür, uygun şekilde ve miktarlarda tüketildiğinde sağlık açısından hiçbir zararı yoktur ve diş çürüklerini önlemede oldukça etkilidir. Ancak her sağlıklı üründe olduğu gibi bu ürünlerinde gereğinden fazla tüketilmesi bazı sorunlara yol açabilir. Bu mineralinin gereğinden çok fazla kullanılması ve tüketilmesi sonucunda dişlerde lekeler, çizikler meydana gelebilir. Ayrıca diş minesinde kahverengi ya da griye benzeyen renkler ortaya çıkabilir.

Florür Zararları Nelerdir?

florür zararları

Florürün gereğinden fazla kullanılması soncunda ortaya çıkan rahatsızlığa “florozist” denir. Gelişmiş ülkelerde içme suyuna ilave edilen oran, normal şartlarda yeterlidir. Bu nedenle içme suyunu fazla tüketilmesi sonucunda bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalınmaz. Ancak içme suyuna ek olarak bu mineralin oranı normalden daha yüksek olan ağzı ve diş bakım ürünlerine çok fazla kullanırsanız bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalma olasılığınız oldukça yüksektir. Gereğinden fazla vücuda alındığında beyin hücrelerine zarar vereceğini, tiroit rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu nedenle kullandığınız ağız ve diş bakım ürünlerinin içerdikleri ürünlerinin oranlarına dikkat etmelisiniz.

Vücuda beş gramdan fazla bu minerali alındığınızda ölüm tehlikesi ile baş başa kalabilirsiniz. Bu nedenle her şeyin fazlasını tüketmenin zararlı olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden florürlü diş macunu kullanıyorsanız oldukça dikkat etmelisiniz. Ayrıca çocuklarınızın dişlerini fırçalarken ya da farklı bir zamanda diş macunlarının yutmaması için kontrol etmeniz gerekmektedir. Ya da küçük yaşta olan çocuklarınızın bu ağız ve diş bakım ürünlerine ulaşamaması için bu ürünleri yüksek yerlerde ya da kapalı ortamlarda saklamalısınız.

Florür Takviyesi İçin Neler Yapılabilir?

florürlü diş macunu

Çocuğunuzun yeterli miktarda florür almadığını düşünüyorsanız ve bu nedenden dolayı endişe duyuyorsanız, diş hekimlerine ya da çocuk doktorlarına başvurabilirsiniz. Diş hekimleri ya da çocuk doktorları yapacakları tetkikler sonucunda çocuğunuzun yeterli miktarda bu minerali alıp almadığını belirleyebilir. Sonuç olarak bu konuda sizleri bilgilendirerek tavsiyelerde bulunabilir. Florürü yeterli miktarda almadığını ön gördüğünde çocuğunuz için çeşitli gargaralar, tabletler ve jeller önerebilir. Ancak bu ürünlerin kullanımını çocuklarınıza bırakmadan kendi kontrolünüz altında gerçekleştirmelisiniz. Çünkü gereğinden fazla bu minerali tüketirseniz ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Would you like to share your thoughts?