Gece Plağı Nedir? Gece Plağı Fiyatı Ne Kadardır?

Gece Plağı, insanlar uykudayken çenenin sıkılması, diş gıcırdatma gibi çeşitli problemler sonucunda oryaya çıkabilecek çeşitli ağız ve diş problemlerini önlemek için tasarlanmıştır. Gece Plağı, Gece Plağı Temizliği, Gece Plağı Fiyatı gibi birçok farklı bilgiye makalemizi inceleyerek ulaşabilirsiniz.

 • Web sitemizde reklam yayınlamak ister misiniz?
 • 23 Ağustos 2021 Ağız & Diş Yorum (0)

  İnsanlar günlük yaşantılarında karşılaştıkları stresler sonucunda gece uykularında dişlerini sıkma, gıcırdatma ya da çenelerini sıkma gibi çeşitli problemlerle karşı karşıya kalabilirler. Bu sorunlarda zaman içerisinde dişlerin aşınması ve çene problemi gibi farklı rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle diş hekimleri bu tür rahatsızlıklarla karşı karşıya olan bireylere Gece Plağı önermektedir. Bu plak sayesinde geceleri uyurken diş gıcırdatma ya da sıkma gibi çeşitli durumları önleyebilirsiniz.

  İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı uykularında bilinçsiz şekilde dişlerini sıkabilir, gıcırdatabilir ve birbirlerine sürtebilirler. Bu durumlarda dişleri zaman içinde ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle bu durumların dişlere vereceği zararları önlemek için Koruyucu Gece Plağı adı verilen apareyler kullanılabilir. Bu plaklar hastanın çene, ağız ve diş yapısını uygun şekilde tasarlanması gerekir. Bunun için öncellikle bir diş hekimine başvurarak muayene olmalı ve diş hekimi tavsiyesine göre bu plakları kullanmalısınız.

  Aşağıda yer alan ağız ve diş rahatsızlıklarıyla karşı karşıya olan bireyler gece plakları kullanabilmek için diş hekimlerine başvurarak yardım alabilirler.

  Gece Plağı Nasıl Kullanılır?

  İnsanlar gece uykularında karşı karşıya kaldıkları diş sıkma, gıcırdatma gibi çeşitli problemler nedeniyle diş hekimlerine başvururlar. Diş hekimlerine başvurduğunuzda rahatsızlıklarınız hakkında tam olarak bilgi vermelisiniz ve hangi koşullarda bu rahatsızlıkların ortaya çıktığını anlatmalısınız. Daha sonra Diş hekimleri hasta bireyi muayene ettikten sonra hastalık hakkındaki teşhis koyabilir ve bu durumların ağız ve dişlere verdiği zararları önlemek için sizlere Gece Plağı önerebilir. Bu plaklar için diş hekimleri ağız, diş ve çene ölçülerinizi alır. Sizin ölçülerinizi özel olarak hazırlanan bu plakları hem geceleri hem de gündüzleri kullanabilirsiniz. Gün içindeki stresten dolayı istemsizce dişlerinizi sıkıyor ya da gıcırdatıyorsanız ya da çene eklemlerinizde hareketler nedeniyle çeşitli problemlerle karşılaşıyorsanız gündüzleri gece plaklarını kullanabilirsiniz.

  Gece plaklarını kullanmaya başladığınızda birkaç gün içinde baş ve çene ağrılarınızda büyük azalmalar meydana gelecektir. Bu plakları 24 saat dilimi içinde 12 saatten fazla kullanmamalısınız. Ayrıca en az 4 saat boyunca kullanmalı ve gün olarak ise ayda en az 21 gün bu plakları yeterli saatler boyunca kullanmalısınız. Gece plaklarınızı yemek yeme ve bir şeyler haricindeki tüm süreçlerde kullanabilirsiniz. Yemek yerken ya da bir şeyler içeceğiniz zaman bu plakları çıkartmalısınız.

  Gece plaklarının kullanımında belirlenen süreler oldukça önemlidir. Bu nedenle bizim verdiğimiz tavsiyeleri göz önüne alarak diş hekimlerinizin sizlere önerdiği kullanım sürelerine göre bu plakları kullanmalısınız. Ayrıca diş hekimleri bu plakları gündüz kullanmamanızı istiyorsa bu direktifini de göz ardı etmemelisiniz. Diş hekimlerinin sizlere önerdiği şekilde gece plaklarını kullanırsanız birkaç gün içerisinde karşı karşıya olduğunuz problemlerde ciddi bir şekilde azalama ve iyileşmeler olduğunu görebilirsiniz.

  Devlet Hastanesinde Gece Plağı Tedavisi İçin Yardımcı Oluyor mu?

  Devlet hastanesinde gece plağı tedavisi ücretsiz olarak verilmektedir. Bu nedenle gece plakları kullanımı için özel diş hekimlerine başvurmanıza gerek yoktur. Devlet hastanelerinde hizmet vermekte olan diş hekimlerine başvurarak yardım alabilirsiniz. Size özel olarak hazırlanacak olan gece plaklarının doğru şekilde hazırlanmazsa ya da kullanılmazsa ilerleyen süreçlerde ciddi çene, ağız ve diş problemlerine neden olabilir. Bu nedenle başvuracağınız diş hekiminin uzman ve tecrübeli olmasına dikkat ediniz.

  Gece Plağı Fiyatı

  Ağız ve dişlerinizin ölçülerine göre özel olarak hazırlanan gece plakları uyku sırasında dişlerinizi sıkmanızı, gıcırdatmanızı ya da çeşitli çene problemlerinizi önlemeye yardımcı olabilir. Bu plaklar kişiye özel olarak hazırlandığı için aynı boyutlar olmaz. Bu nedenle de internet ortamından ya da çeşitli sağlık kuruluşlarından ölçülerinizi uygun olmadan üretilen plakları kullanmamalısınız. Gece plağı kullanımı için ilk olarak diş hekimlerine başvurmanız gerekir.

  Gece plakları alınan ölçülere göre hangi malzemelerden üretileceği diş hekiminin önerinize göre sizlerin tercihinize bırakılmıştır. Gece plağı fiyatı belirlenirken dişlerinizin ölçüsü, kullanılan malzeme, diş hekiminin bilgi ve tecrübesi, özel diş hekimlerinin hizmet verdikleri polikliniklerin konumu ve popülaritesi gibi birçok farklı etken göz önüne alınır.

 • Web sitemizde reklam yayınlamak ister misiniz?