Gingivektomi Nedir? Gingivektomi Fiyatları

Diş eti dokusunun cerrahi işlemlerle uzaklaştırılması işlemine Gingivektomi denir. Diş eti hastalıklarının tedavisinde ve diş eti estetiği için uygulanan bu yöntem son yıllarda estetik bir gülümsemeye sahip olmak isteyen insanların sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde diş etlerinin şekillendirilmesi ve dişlerle uyumunun sağlanmasına yardımcı olunur. Diş hekimleri ya da uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen bu yöntem genellikle insanların diş ve diş etlerindeki estetik kaygılarını giderebilmek için uygulanır.

Gingivektomi Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Gingivektomi Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır

Gingivektomi genel olarak 3 farklı amaç için uygulanmaktadır. Bu durumlar arasında Estetik nedenler, fonksiyonel işlemler ve Diş eti büyümesi yer almaktadır.

Estetik Nedenler

İnsanlar hem sağlıklı hem de iyi bir görünüme sahip olan dişlerinin olmasını isterler. Buna ek olarak da estetik bir gülüş tasarımına sahip olmak isterler. Ancak dişlerimizdeki ve diş etlerindeki çeşitli problemler bu istekleri engelleyebilir. Bunun için diş hekimlerine başvurarak çeşitli estetik müdahaleler için yardım alabilirsiniz. Bunlardan biri de diş etlerinin şekillendirilmesi ve diş boyunun uzatılmasına yardımcı olan Gingivektomi tedavisidir.

Fonksiyon

Dişlerimizin fonksiyonel işlemlerini yerine getirmesini engelleyecek olan çürükler, diş çatlakları ve kırıkları gibi çeşitli problemler nedeniyle dişlerin diş etlerine göre hizalanması gerekir. Bu sayede dişlerin fonksiyonelli sağlanabilir.

Diş Etlerinde Büyüme

Çeşitli rahatsızlıklar diş etlerinin büyümesine yol açabilir. Bu durumda insanların estetik görünümünü olumsuz olarak etkileyebilir. Bu nedenle diş hekimlerine başvurarak diş etlerinizin şekillendirilmesi için yardım alabilirsiniz.

Gingivektomi Nasıl Yapılır?

Gingivektomi Nasıl Yapılır

Gingivektomi tedavisinde diş etlerinden sağlıksız dokuların alınması ve diş etlerinin şekillendirilmesi, insanların çok acı çekeceklerinden korkmalarına yol açabilir. Ancak bu düşünce yanlıştır. Çünkü tedavi sırasında hiçbir acı ya da sızı hissetmezsiniz.

Gingivektomi işlemine başlanmadan önce diş taşları, plaklar, çürükler gibi çeşitli ağız ve diş rahatsızlıklarının tedavisi gerçekleştirilir. Ağız ve dişlerdeki problemler tedavi edildikten sonra diş boyu uzatma ve diş eti şekillendirilmesine geçilebilir. Bunun için lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi sonucunda uyuşma gerçekleştikten sonra diş hekimleri çeşitli özel cihazlar sayesinde diş etlerinizi istediğiniz şekillendirmeyi yapabilir ve diş boylarınızı uzatabilir.

Diş boyu uzatma yönteminin ne kadar süreceği, kaç diş için işlem gerektiğine ya da yapılacak işlemlerin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Fakat bu işlem genellikle 15 dakika ile 1 saatlik bir süre içinde tamamlanır.

Diş eti şekillendirilmesi tamamlandıktan sonra diş etlerini korumak için diş etlerine bir bandaj yapıştırılır. Bu bandaj yaklaşık olarak bir hafta boyunca diş etlerine yapışık olarak kalır. Bu bandaj yeme, içme ya da çeşitli ağız hareketlerinizi gerçekleştirmenize hiçbir şekilde engel olmaz. Bu bandajların tek amacı yapılan işlemlerin durumun korunması ve diş etlerinin ilk zamanlarda zarar görmesini engellemektir. Diş hekimleri sizleri kontrole gelmeniz için bir tarih verecektir. Bu tarihte diş hekimlerine başvurduğunuzda bandaj çıkartılacaktır.

Diş etlerinizin tamamen iyileşmesi, kendini toplayabilmesi ve istediğiniz görünüme gelmesi tam olarak 3 – 4 hafta içinde gerçekleşecektir. 2 – 3 ay sonunda estetik dişlere, diş etlerine ve mükemmel bir gülüş tasarımına sahip olabilirsiniz.

Uzman hekimler tarafından doğru ve hijyenik ortamlarda gerçekleştirilecek olan diş eti şekillendirmesi ya da diş boyu uzatma yönteminin hiçbir zararı yoktur. Bu yöntem sayesinde hastanın hem diş eti problemleri tedavi edilir hem de hasta birey estetik açıdan daha güzel bir görünüme kavuşabilir. Neredeyse hiçbir riski olmayan bu yöntem sonrasında ender olarak kanama, ağrı gibi komplikasyonlar olabilir. Ancak bunlarda kısa süre içinde kendiliğinden geçecektir. Ayrıca diş hekimleri bu durumlara karşı sizleri zaten bilgilendirecektir.

Gingivektomi Fiyatları Ne Kadar?

Gingivektomi Fiyatları

Gingivektomi fiyatları, hasta bireyin dişlerinin ve diş etlerinin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca bu tedaviye ek olarak başka yöntemlere başvurulup başvurulmayacağı, diş hekiminin bilgi ve tecrübesi gibi birçok farklı etkende fiyatların değişiklik göstermesine neden olabilir. Bu nedenle diş boyu uzatma fiyatları hakkında bilgi alabilmek için diş hekimlerine başvurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü internetten ya da çevrenizdeki insanlardan öğreneceğiniz fiyatlar sizleri yanıltabilir.

Gingivektomi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gingivektomi tedavisi sonrasında diş etlerinin üzerine bandaj yapıştırıldığından dolayı bir takım şeylere dikkat etmeniz gerekir. Diş etlerini yapıştırılan bandajlar sökülene kadar yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Kabuklu ve sert yiyecekleri tüketirken dikkat etmelisiniz. Çünkü bu yiyecekleri tüketirken bu bandajlara ve dolayısıyla diş etlerinize zarar verebilirsiniz.

Tedavi sonrasında diş hekimlerinin sizlere verdiği ilaçları kullanmalı ya da çeşitli tavsiyeleri kesinlikle uygulamalısınız. Tüm bunlara ek olarak ağız ve diş hijyeni için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı, diş ipi ve ağız gargaraları kullanmalısınız. Bu şekilde tedavisi sonrası iyileşme süreceğinizi kısaltabilir, daha kesin sonuçlar elde edebilirsiniz.

1 Comment

  1. Hayrunnisa ÖZTÜRK
    8 Nisan 2022

    Gingivektominin sağladığı estektikliği ortodonti sonra çene kemiğini deldirip minimal demirler ile bu görünümü azaltabilir miyiz? Birde gingivektomi için fiyat??

Would you like to share your thoughts?