İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi olan hastalarda çiğneme, doğal dişler kadar fonksiyoneldir ve doğal dişlerle arasında fark ayırt edilemez durumdadır. Kuvvet olarak eski dişlerinden daha güçlüdür. Aynı zamanda implant protezler ile klasik protezler arasında olağanüstü farklılıklar vardır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant Tedavisi Nedir?İmplant tedavisi çene cerrahisi alanına girer ve bu nedenle diğer tedavilerden daha kapsamlıdır. ancak buna rağmen basit bir diş tedavisi gibi lokal anestezi altında ve diş koltuğunda yapılır. İmplant tedavisinin uzun sürmesinin sebebi çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalarının doku ile uyum sağlama sürecidir ve bununla birlikte o bölgedeki açık yaraların iyileşmesi beklenir. İyileşme süreci hastadan hastaya değişiklik gösterse de yaklaşık olarak 3-4 ay gibi bir süreye denk gelir. Çene kemiğine tutunma süreci tam anlamıyla gerçekleştikten sonra üzerine diş ile uyumlu kaplamalar yerleştirilir. Bu aşama hasta açısından sıkıntılı bir aşama değildir. İmplant yönteminin en zor aşaması hastanın çene kemiğine vidaların yerleştirilme aşamasıdır. Ondan sonraki süreç çok kısa gelişir ve hastanın tedavisi tamamlanır.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

İmplant tedavisi birçok alternatifi bir arada sunan tedavilerden biridir. Dişlerdeki eksiklik sayısı implant yönteminde önemli değildir. Tek bir diş eksikliğinde de yapılabilen, bütün dişlerin olmaması durumunda da yapılabilen tedavilerden biridir. Ancak implant yönteminin yapılabilmesi için çene yoğunluğunun bu tedaviye cevap verecek durumda olması gerekir. implant yönteminde çene kemiğine yerleştirilen vidalar kemiğine tam anlamıyla tutulması gerekir. Bu nedenle çene kemiği yoğunluğunun bu tedavi için yeterli olması gerekir. Ancak çene kemiğinin implant yöntemini destekleyici yapıda olmaması durumunda yine alternatif üretilebilen bir tedavidir. Bu durumda da greft uygulaması yapılarak hastaya implant tedavisi yine gerçekleştirilir.

İmplant Diş Fiyatları

Köprü implant tedavisiİmplant diş fiyatları konusunda kesin bir fiyat belirlemek bu mümkün değildir. Çünkü implant fiyatları hastaya göre değişiklik gösterir. Bu konuda hekimin tecrübesi, hangi marka materyalin kullanılacağı ayrıca hastanın çene kemiğine kaç adet implant yerleştirileceği tedavinin maliyetini değiştiren durumlardır. Dolayısıyla bu konuda en doğru bilgi ilk muayene de hekim ile görüşülerek alınan bilgidir.

İmplant Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

İmplant yönteminden yardım alan hastaların öncelikle ağız içi bakımına her zamankinden çok daha fazla özen göstermeleri gerekir. Günde en az 2 kez dişlerin fırçalanması gerekli ancak yeterli değildir. Bunun yanı sıra diş ipi kullanmak ve ara yüz fırçası ile diş fırçasının girmediği bölgeleri temizlemek ve yemek artıklarından arındırmak implant yönteminin uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Ayrıca implant tedavisi olan hastaların diş hekiminin de önerisiyle belli dönemlerde diş hekimi kontrolüne gitmesi tedavinin uzun vadeli olması açısından oldukça önemlidir.

İmplant Tedavisi Dışında Başka Tedavi Alternatifleri Var Mıdır?

Günümüzde yapılan implant, diğer birçok diş tedavilere alternatif oluşturmuş durumdadır. Şu anda implant yönteminin ötesinde daha dayanıklı bir tedavi yoktur. Özellikle son yıllarda gerek hekimler tarafından gerekse hastalar tarafından tercih edilen en uzun ömürlü tedavilerden biridir. Bunun yanı sıra implant yöntemi çene kemiğinde oluşabilecek kemik erimesini belli ölçüde durduran bir tedavidir. Ayrıca yapılan dişler, doğal dişlerden çok daha sağlam ve fonksiyonel özelliğe sahiptir. implant tedavisi genel anlamda değerlendirildiğinde gerek tek diş kaplamalarında gerekse hareketli protezlerde son derece başarılı tedavilerden biridir.

Would you like to share your thoughts?