Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, çeşitli nedenlerden dolayı ciddi çürüklere uğrayan ya da enfekte olan bir dişin temizlenmesi ve kurtarılması için uygulanan bir yöntemdir. Diş kayıplarından kurtulmak için başvurulan bu yöntem hakkında insanlar birçok farklı konuyu merak etmektedir. Sizler için Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı, Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer? Kanal Tedavisi Fiyatı Ne Kadar? Gibi soruları cevaplamaya çalıştık.

 • Web sitemizde reklam yayınlamak ister misiniz?
 • 07 Mayıs 2021 Ağız & Diş Yorum (0)

  Kanal Tedavisi, çeşitli etkenlerden dolayı enfekte olmuş ya da çürümüş dişleri onararak kurtarma işlemine verilen isimdir. Bu tedavi sırasında dişin pulpa kısma alınarak, dişin iç kısmı tamamen temizlenir ve doldurularak tedavi tamamlanır. Dişlerdeki çürükleri temizlemek ve dişi kurtarabilmek için bu tedaviye erken başlanması oldukça önemlidir.

  Dişte meydana gelen enfekteler ve çürükler tedavi edilmeze, oluşan çürükler ilerleyerek dişin derin bölgelerine ilerler ve bu şekilde dişte yer alan sinirlerin hasar görmesine yol açar. Bu durumda şiddetli diş ağrılarının oluşmasına neden olur. Bu nedenle diş çürükleri biran önce tedavi edilmesi gerekir.

  Çene yapısı üzerine yerleşen dişler, mine, dentin ve pulpa adı verilen üç ana bölgeden oluşmaktadır. Dişlerin merkezlerinde yer alan boşluklara ise kök kanalı denir. Pulpa, bu kök kanalı içerisinde yer alan yumuşak dokulardır ve dişi besleyen kan damarlarını ve sinirleri barındırmaktadır. Diş çürükleri pulpa tabakasını ilerlediğinde ciddi ağrılara neden olabilir. Çürükler temizlenmediğinde diş kaybına kadar problemlere yol açabilir.

  Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kanal Tedavisi, herhangi bir diş hekimi ya da endodontist tarafından gerçekleştirilebilir. Uzman hekimler bu tedavide ilk olarak, kök kanallarındaki durumu ve enfeksiyonun boyutlarını görebilmek için röntgen çektirir. Daha sonra elde edilen film doğrultusunda tedavi süreci planlanır ve hastaya bilgi verilir. Hastanın onayı doğrultusunda kanal tedavisine başlanır.

  İşleme başlamadan önce hastanın hiçbir şekilde ağrı ya da sızı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanır. Pulpa bölgesinde yer alan sinirler öldüğü için anesteziye başvurulmaya bilir. Ancak hastanın kendini rahat hissetmesi için çoğu uzman anesteziye başvurur.

  İşleme başlanırken bölgenin tamamen kuru ve tükürükten uzak tutulması gerekir. Bu nedenle bu bölgenin kuru kalmasını sağlayacak su geçirmez bir malzemeyle koruma altına alınır. Daha sonra uzman hekim kök kanalını temizleyebilmek için bir delik açar. Bu delik yardımıyla oluşan çürükler, enfeksiyonlar, bakteriler ve işlevini yitirmiş sinirler temizlenir. Temizleme işlemi kök kanal törpüleri yardımıyla yapılır.

  Diş tamamen temizlendikten sonra hastanın durumunda ve gerçekleştirilen tedavinin sonucuna göre uzman hekimler dişi tamamen doldurmak için bir hafta bekleyebilir. Bu bir haftalık süreç içinde oluşan boşluğu koruma altına alabilmek için geçici dolgular kullanılır. Ancak dişin durumu ve operasyon süreci güzel geçtiyse dişteki boşluk aynı gün içinde doldurulabilir.

  Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Kanal tedavisi süresi, hasta bireyin kaç dişi için tedavi uygulanacağı, köklerdeki problemlerin boyutu, sinirlerin temizlenmesinin ne kadar süreceği gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Hatta bazı durumlarda ek işlemler gerekebilir ve tedavi süreci daha da uzayabilir.

  Normal bir çürük sorunu olan ve diğer problemleri olmayan diş çürüklerine uygulanıyorsa ortalama olarak 30 ila 90 dakika arasında bir sürede tamamlanmaktadır. Bu tedavi tamamlandıktan sonra dişteki boşluk doldurulmak için ya aynı gün içinde işlem yapılır ya da bir hafta sonrasında işlem gerçekleştirilir. Bunun kararını dişinizin durumuna göre uzman hekim verir.

  Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?

  Halk arasında kanal tedavisinin ne kadar ağrılı bir süreç olarak bilinse de, en fazla bir dolgu tedavisinde hissedilen bir ağrı kadardır. Bu ağrının sebebi de işlem öncesindeki diş çürükleridir. Bu tedavi ağrıyı gidermek ve dişi kurtarabilmek için yapılmaktadır. Ancak tedaviden önce diş çürükleri ağrıya sebep olmuşsa işlemden sonraki 1 – 2 gün içerisinde dişte hassasiyet oluşabilir. Ancak kanal tedavisi sonrası ağrı uzman hekimlerin sizlere vereceği reçeteli ağrı kesiciler sonucunda tamamen ortadan kalkacaktır.

  Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kanal tedavisi sonrası insanlar aşağıdaki adımlara dikkat ederlerse, hem hastalığın daha çabuk iyileşmesine hem de ağrı ve sızın ortadan kalmasına yardımcı olurlar.

  Kanal Tedavisi Fiyatı Ne Kadar?

  Kanal Tedavisi Fiyatı belirlenirken dişin durumu, kaç diş için tedavi uygulanacağı, diğer işlemlere gerek duyulup duyulmadığı, diş hekimin tecrübesi, diş polikliniğinin genel durumu gibi birçok farklı etken göz önüne alınır. Ancak tek diş için ortalama olarak fiyat 1.000 ₺ ile 1.500 ₺ arasında değişiklik göstermektedir.

 • Web sitemizde reklam yayınlamak ister misiniz?