Laminate Veneer Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Yaprak Kaplama olarak da bilinen Laminate Veneer, Kozmetik ve Estetik diş hekimliğinin gelişmesi sonucunda sıklıkla uygulanan bir kaplama tedavisidir. Bu tedavi ile ön dişlerde oluşan problemlerin yarattığı olumsuz görüntünün giderilmesi ve bu dişlerin estetik bir görünüm kazanmasına yardımcı olunur. Hem sağlık hem de estetik açısından oldukça yararlı olan yaprak kaplama tedavisi günümüzde sıklıkla başvurulan ağız ve diş tedavilerinden bir tanesidir.

Laminate Veneer, dişlerdeki çapraşıklık, renk değişimleri, kırık ve diş kayıpları gibi bireyin dişlerinin görünümünü ve gülüşünü olumsuz yönde etkileyen durumların ortadan kaldırılması için uygulanır. Bu tedavi iki farklı materyal kullanılarak uygulanır. Bu materyaller arasında porselen ve kompozit yer almaktadır. Kompozit malzemeler genellikle, dişler arasındaki küçük çaplı boşlukların giderilmesi ya da küçük çapraşıkların ortadan kaldırılması için kullanılır. Porselen materyali ise daha detaylı işlem gerektiren rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır ve porselenler laboratuvar ortamında özel olarak üretilir.

Laminate Veneer Diş Kaplama Tedavisine Kimler Başvurabilir?

Dişlerinin görüntüsünden rahatsız olan bireylerin başvurduğu tedavi yöntemlerinden biri olan yaprak porselenler, genellikle ön dişlerdeki problemlerin giderilmesinde kullanılır. Çünkü ön tarafta yer alan dişler konuşma sırasında, güldüğümüzde diğer insanlar tarafından görülmektedir. Bu nedenle genellikle ön dişlerinde çeşitli problemler olan insanlar yaprak kaplama tedavisine başvururlar.

Laminate Veneer tedavisi için diş hekimlerine başvuran bireylerin tedavi uygun olup olmadığını anlamak için diş hekimleri hasta bireyi muayene eder. Tedaviye uygun görülen hasta 18 yaşından büyükse ve bu bireyde Bruksizm rahatsızlığı yoksa tedavi olabilir. Aşağıdaki rahatsızlıklara sahip olanlar bu tedavi için diş hekimlerine başvurabilirler.

 • Dişlerindeki renk kayıpları nedeniyle ne yaparlarsa yapsınlar dişlerinin istediği beyazlığa ulaşmayan bireyler
 • Dişlerindeki çapraşıkların durumu küçük olan bireyler
 • Dişlerinde çok küçük seviyelerde aralık olanlar
 • Estetik ve ideal bir gülüş tasarımına sahip olmak isteyen bireyler
 • Çeşitli nedenlerden dolayı dişlerin kısa kalması ve bu kısa dişlerin uzatılmasını isteyenler
 • Dişlerde oluşan aşınmaların giderilmesi için
 • Metal dolguların estetik görüntüye verdiği olumsuz etkilerin giderilmesi
 • Çeşitli nedenlerden dolayı dişlerde çatlama ve kırılmalar meydana geldiyse bu problemleri gidermek isteyenler

Yaprak kaplama tedavisi tüm insanlara uygulanabilecek bir estetik tedavi yöntemi değildir. Aşağıdaki durumlarla karşı karşıya olan bireylerin yaprak kaplama tedavisi uygulanamayabilir.

 • Bruksizm rahatsızlığı olan bireylere bu tedavi önerilmez
 • Alt çenenin üst çeneye göre önde ya da geri olması durumunda
 • Bazı ortodontik problemlerin boyutlarının ileri seviyede olması bu tedavinin uygulanmasına engel olabilir.
 • Dişlerdeki çürükler ya da çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan kırıklar yaprak porselenlerin dişlere yerleştirilmesi için gereken alana sahip olmayabilir.
 • Diş minesinin zayıflamasına yol açan çeşitli rahatsızlıklarda bu tedavinin uygulanması için bir engeldir.

Yukarıda bahsedilen durumlarla karşı karşıya olduğunuzda bu durumlar boyutu ve şiddeti yaprak porselen kaplama tedavinin uygulanıp uygulanmayacağını belirler. Bunun için diş hekimlerine başvurduğunuzda bu rahatsızlıkları anlatarak tedavi için hizmet alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Laminate Veneer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Laminate Veneer Tedavisi Nasıl Yapılır

Yaprak porselen tedavisine başlanmadan önce, uzman diş hekimleri hasta bireyin tedavi uygun olup olmadığını anlamak için ayrıntılı bir muayene gerçekleştirir. Bir soruna rastlanmadığında tedavi için diş hekimleri ilk olarak hastanın diş ölçülerini belirler. MockUp işlemi ile tedaviye başlanmadan önce, tedaviden sonra dişlerin durumunun nasıl olacağı belirlenir. Hasta dişlerimin durumunu beğenir ve tedavi için onay verirse tedaviye başlanır.

Alınan diş ölçülerine göre kaplamalar hazırlanır. Hastanın beklentileri, diş rengi ve gülüş hattı gibi çeşitli durumlar ve beklentiler göz önüne alınarak tüm sürecin planlaması yapılır. Diş uzunluğu, diş rengi gibi durumların netleştirildikten dişlerin törpülenmesi gerçekleştirilir. Yaprak porselenlerin dişin yüzeyine tam oturabilmesi için bu işlem gerçekleştirilir. Daha sonra özel olarak hazırlanan Yaprak Porselenler özel yapıştırıcılar ile dişlerin yüzeyine yapıştırılır.

Laminate Veneer Avantajları Nelerdir?

Laminate Veneer Avantajları şu şekilde sıralanabilir.

 • Yaprak kaplama dişleri çeşitli durumlara göre koruyabilir.
 • Yaprak porselenler renk ve görüntü açısından doğal dişlere en yakın kaplamalardır. Dişlere yerleştirilen bu kaplamların dışarından bakıldığında ayırt edilmesi oldukça zordur.
 • Dişlerin estetik bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.
 • Aşınmaya dirençli olduğundan uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.
 • Yaprak porselenler çay, kahve veya asitli içeceklerin tüketilmesinden sonra renk kaybına uğramazlar.
 • Tedaviye başlamadan önce dişlerinizin tedavi sonunda nasıl görüneceğini önceden görebildiğiniz için tedaviye başlayıp başlamama kararını kolaylıkla alabilirsiniz.

Laminate Veneer Dezavantajları Nelerdir?

Laminate Veneer Dezavantajları şu şekilde özetlenebilir.

 • Tedavinin uygulama süreci hassas ve titiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Bu nedenle diş hekimlerinizi seçerken oldukça dikkatli olmalısınız.
 • Bu tedavinin fiyatı, zirkonyum ve porselen kaplamalara göre daha pahalıdır.
 • Diş minesi, bu tedavinin bağlantısı için çok önemlidir. Bu nedenle minede oluşan problemler bu tedavinin uygulanmasını önleyebilir.

Laminate Veneer Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Laminate Veneer kaplamalar, kaplama türleri arasında en uzun yıllar kullanılabilen ve sağlam kaplardan bir tanesidir. Fakat bu kaplamanın aşınmasını engellemek ve uzun yıllar boyunca sağlam bir şekilde kullanabilmek için bazı durumlara dikkat edilmesi gerekir. Bu durumları şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Sert ya da kabuklu yiyecekleri dişlerinizle kırmaktan kaçınmalısınız.
 • Geceleri dişlerinizi sıkıyorsanız gece plakları kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Ağız ve diş hijyenine dikkat edilmeli
 • Düzenli olarak diş hekimlerine rutin kontrollere giderek muayene olunmalı
 • Kalem ısırma, tırnak yeme ya da parmak emme gibi ağız ve dişlerinize zarar verecek alışkanları bırakmalısınız.

Laminate Veneer Ömrü

Laminate Veneer diş kaplamaları genellikle 15 – 20 sene arasında kullanılabilir. Ancak bu süreleri uzatmak ya da kısaltmak sizlerin elindedir. Ağız ve diş bakımınızı düzenli olarak ve doğru şekilde yaptığınızda yaprak kaplama ömrünü uzatabilirsiniz.

Laminate Veneer Fiyatları

Laminate Veneer Fiyatları

Laminate Veneer Fiyatları, tedavi olacak dişlerdeki problemlerin boyutlarına göre, kullanılacak diğer tedavilere göre, diş hekiminin bilgi ve tecrübesine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle fiyatlar hakkındaki kesin bilgilere ulaşabilmek için diş hekimlerine başvurmanızı tavsiye ederiz.

Would you like to share your thoughts?