Ortodonti Nedir?

Ortodonti Problemleri Nasıl Oluşur

Ortodonti tedavisiBireylerde meydana gelen çene problemleri Ortodonti problemlerine yol açabilir. Alt çenenin üst çeneye göre ileride ya da geride olması bu tür bir rahatsızlığa yol açabilir. Ayrıca çene ve diş etlerinde meydana gelebilecek bozulmalar da bu problemlere neden olabilir.

Ortodonti problemleri şu davranışlar sonucunda ortaya çıkabilir.

  • Çocukların biberon veya emzikleri gereğinden fazla kullanması
  • El tırnaklarını emmek ya da yemek
  • Çocukluk yaşlarında meydana gelen süt dişlerin düşmesi işlemlerinin zamandın daha erken gerçekleşmesi
  • Ağız içinde yer alan dilin yapı ve şekil bakımından gereğinden büyük ya da küçük olması
  • Diş eti ile dişlerin boyutsal olarak uyumlu olmamaları
  • Dişlerin yerleşiminde boşluklar olması

 

Ortodontik Tedavi Süreci Nasıl Gelişir?

Uzman bir hekim sizi muayene ettikten sonra tedavi olup olmayacağınıza karar verir. Daha sonra klinikte olduğunuz muayeneden sonra hastanın röntgeni, fotoğrafı çekilerek modeller üzerinde ölçümler ve analizler yapılır. Bu işlemler sonucunda teşhis konularak uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Ortodonti uzmanları yaptıkları teşhisler sonucunda size uygun olan tedavi yöntemini uygulamaya başlar. Sizin tedaviniz doğrultusunda şeffak plak, hareketli ve sabit araçlar, vidalar, teller ve braketler gibi bazı araçlar yardımıyla tedavinizi gerçekleştirir.

 

Ortodontik Tedavi Süresi Ne Kadardır?

OrtodontiDiş hekimleri tedavi sürecinde herhangi bir sorun çıkmaması sadece hızlı bir işlem uygulamazlar. Diş etlerinde dokuların zarar görmemesi için estetik ve fonksiyonel açıdan en iyi sonucun alınması için çaba gösterirler. Tedavi sürecini kısaltmaktan çok tedavi en iyi sonuçla sonuçlandırmayı hedeflerler.

Diş teli tedavisinin en iyi sonucu vermesi için yapılacak olan tedaviler belli limitler çerçevesinde uygulanır. Bu nedenle bu tedavi süreci çok hızlı ilerlemez. Ancak herkesin söylediği kadar da uzun sürmez ve herkes için bu süre farklılık gösterir. Çünkü herkesin rahatsızlığın seviyesi bir biriyle eş değer değildir. Uzmanlar tarafından bu süre yaklaşık olarak 6 ay ile 3 sene arasında değişkenlik göstermektedir. Tedaviniz başladığı zaman Diş hekimleri sizlere tedavinin süreci hakkında genel bilgiler verecektir.

 

Ortodontik Tedavi Fiyatı Ne Kadardır?

Diş Teli tedavisi hastalara, yapacakları ağız ve diş bakımları sayesinde ömür boyu sorunsuz kullanabileceği bir diş ve çene yapısı sunar. Bu tedavi almadan diş ve çene yapısını düzelmesi için yapacakları dolgu, diş teli, diş çekimi ve protez işlemleri gibi işlemlere ayrı ayrı ayıracağı ücretle Ortodonti Tedavilerini gerçekleştirebilirler.

Would you like to share your thoughts?