Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, yapısı itibariyle şekil bozukluğuyla gelişen ya da çarpık bir şekilde yerleşen dişlerin teşhisini gerçekleştiren bir uzmanlık dalıdır. Ortodonti uzmanları çarpık ya da uyumsuz dişlerin teşhisini ve tedavisini gerçekleştirmektedir. Ayrıca uzmanların bu gibi durumların ortaya çıkmasını engellemek için tedavi yöntemleri de uygularlar.

Ortodonti Problemleri Nasıl Oluşur

Ortodonti tedavisiBireylerde meydana gelen çene problemleri Ortodonti problemlerine yol açabilir. Alt çenenin üst çeneye göre ileride ya da geride olması bu tür bir rahatsızlığa yol açabilir. Ayrıca çene ve diş etlerinde meydana gelebilecek bozulmalar Ortodonti problemini ortaya çıkarabilir.

Ortodonti problemleri şu davranışlar sonucunda ortaya çıkabilir.

  • Çocukların biberon veya emzikleri gereğinden fazla kullanması
  • El tırnaklarını emmek ya da yemek
  • Çocukluk yaşlarında meydana gelen süt dişlerin düşmesi işlemlerinin zamandın daha erken gerçekleşmesi
  • Ağız içinde yer alan dilin yapı ve şekil bakımından gereğinden büyük ya da küçük olması
  • Diş eti ile dişlerin boyutsal olarak uyumlu olmamaları
  • Dişlerin yerleşiminde boşluklar olması

 

Ortodontik Tedavi Süreci Nasıl Gelişir?

Uzman bir hekim sizi muayene ettikten sonra tedavi olup olmayacağınıza karar verir. Daha sonra klinikte olduğunuz muayeneden sonra hastanın röntgeni, fotoğrafı çekilerek modeller üzerinde ölçümler ve analizler yapılır. Bu işlemler sonucunda teşhis konularak uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Ortodonti uzmanları yaptıkları teşhisler sonucunda size uygun olan tedavi yöntemini uygulamaya başlar. Sizin tedaviniz doğrultusunda şeffak plak, hareketli ve sabit ortodontik araçlar, vidalar, teller ve braketler gibi bazı araçlar yardımıyla tedavinizi gerçekleştirir.

 

Ortodontik Tedavi Süresi Ne Kadardır?

OrtodontiOrtodonti uzmanları tedavi sürecinde herhangi bir sorun çıkmaması sadece hızlı bir işlem uygulamazlar. Diş etlerinde dokuların zarar görmemesi için estetik ve fonksiyonel açıdan en iyi sonucun alınması için çaba gösterirler. Tedavi sürecini kısaltmaktan çok tedavi en iyi sonuçla sonuçlandırmayı hedeflerler.

Ortodontik tedavinin en iyi sonucu vermesi için yapılacak olan tedaviler belli limitler çerçevesinde uygulanır. Bu nedenle bu tedavi süreci çok hızlı ilerlemez. Ancak herkesin söylediği kadar da uzun sürmez ve herkes için bu süre farklılık gösterir. Çünkü herkesin rahatsızlığın seviyesi bir biriyle eş değer değildir. Uzmanlar tarafından bu süre yaklaşık olarak 6 ay ile 3 sene arasında değişkenlik göstermektedir. Tedaviniz başladığı zaman Ortodonti uzmanları sizlere tedavinin süreci hakkında genel bilgiler verecektir.

 

Ortodontik Tedavi Fiyatı Ne Kadardır?

Ortodonti tedavisi hastalara, yapacakları ağız ve diş bakımları sayesinde ömür boyu sorunsuz kullanabileceği bir diş ve çene yapısı sunar. Bu tedavi almadan diş ve çene yapısını düzelmesi için yapacakları dolgu, diş teli, diş çekimi ve protez işlemleri gibi işlemlere ayrı ayrı ayıracağı ücretle Ortodonti Tedavilerini gerçekleştirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenli Online Ödeme


Hakkımızda | İletişim | Gizlilik
Site haritası yolu gösterir.
Sivas Psikolog