Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Nedir?

Pedodonti halk arasında çocuk diş hekimliği olarak bilinmektedir. 0 ila 13 yaş aralığındaki çocukların süt ve daimi dişlerin sağlığını korumak için çürük ve diş eti rahatsızlıkları gibi birçok farklı ağız ve diş rahatsızlıklarının tedavisi için hizmet veren bir anabilim dalıdır. Süt dişlerinin sağlıklı olması ve ilerleyen süreçlerde daimi dişlerin sağlıklı ve doğru şekilde çıkabilmesi için çocuklarınızı diş hekimlerine götürmelisiniz.

Pedodonti, bebeklik döneminde ilk sütlerinin dişlerinin çıkmaya başlamasından itibaren çocukların ağız ve diş sağlığını, çene ve yüzün gelişimini takip eden ve karşılaşılan sorunları tedavi eden diş hekimliği dalıdır. Pedodonti uzmanlarına pedodontist denmektedir. Pedodontist, diş hekimliği fakültesinden mezun olan, Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimlerine bağlı Pedodonti Anabilim Dalında uzmanlık alan bireylere verilen unvandır. Pedodontistler, çocuklarınızın ağız ve diş sağlığını korumak ve karşılaşılan çeşitli problemleri tedavi etmek için hizmet vermektedirler. Pedodontislerin hizmet verdiği alanlar şu şekilde sıralanabilir.

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği

 • Ağız ve diş bakımı
 • Ağız ve diş sağlığı için beslenme önerileri
 • Çocuk diş protezleri
 • Süt dişlerin çekimi
 • Diş çürüklerinin oluşumunu önlemek ve dişleri korumak için çeşitli uygulamalar (Florür uygulaması, Fissür Örtücü gibi)
 • Yüz ve ağız bölgesinde meydana gelen travmalar sonucunda oluşan ağız ve diş problemlerinin tedavisi
 • Kanal tedavisi ve ampütasyonlar gibi Endodontik tedaviler
 • Parmak emme, tırnak yeme, kalem ısırma gibi çeşitli alışkanlıkların ağız ve dişlere verdiği zararları gidermek ve bu alışkanlıkların bırakmaya yönelik tedaviler
 • Süt dişlerinde çeşitli rahatsızlıkların giderilmesi için uygulanan dolgu tedavileri
 • Yer tutucular
 • Kuron kaplama tedavileri
 • Çocuklarda frenektomi
 • İlk süt dişlerinin muayenesi
 • Çocuklarda diş hekimi korkusunun oluşmasını önlemek
 • Ağız ve diş bakımı hakkında çocukları ve ebeveynleri bilgilendirmek
 • Dişlerden kaynaklanan çene problemlerinin tedavisi
 • Koruyucu ortodontik müdahaleler

Süt Dişleri Neden Bu Kadar Önemlidir?

Pedodonti

Süt dişleri genellikle bebek 6 aylık olduktan sonra çıkmaya başlar. Toplamda 20 adet olan süt dişlerinin tamamen çıkması çocuk 3 yaşına gelene kadar tamamlanır. Süt dişleri, daimi dişlerin yapısına ve anatomiğine göre değişiklik gösterebilir. Bu farklılıklar süt dişlerin çürük, aşınma gibi çeşitli ağız ve diş rahatsızlıklarına göre daha dayanıksız olmasına yol açar.

Süt dişlerinin en önemli fonksiyonu çocukların beslenmeye yardımcı olmasıdır. Buna ek olarak çocukların çiğneme, konuşma gibi ağız hareketlerine yardımcı olur ve daimi dişlerin çıkabilmesi için gerekli alanı oluşturur. Süt dişlerde oluşan çürükler bebeklerin ve çocukların besleme anında ya da herhangi bir zamanda ağrı, sızı gibi çeşitli durumlarla karşılaşmasına yol açar. Bununla birlikte bebeklerin yeterli beslenmesini önleyebilir. Ayrıca çürükler süt dişlere zarar vererek küçülmesine yol açar ve bu şekilde daimi dişler için gereken alanı yitirmesine neden olur. Bu nedenle süt dişlerinizdeki oluşan rahatsızlıkları tedavi ettirmek için Pedodonti uzmanlarına başvurmanız gerekir. Ayrıca pedodontislere düzenli olarak rutin kontrollere giderek çocuklarınızın ağız ve diş sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Çocuklar 6 yaşına geldikten sonra daimi dişler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Çocuklar genellikle 12 yaşına geldiğin hem daimi dişleri hem de süt dişleri bir arada yer alır. Çene yapısında süt ve daimi dişlerin bir arada olduğu zaman, dişler arasında çürük dişler yer alması daimi dişlerin sağlığını ciddi derecede tehlikeye sokar. Yeni çıkan daimi dişlerde oluşabilecek çeşitli rahatsızlıkların tedavisi ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan daimi dişlerin tedavisine göre biraz daha zordur ve uzmanlık gerektirir. Bu nedenle çocuklarınızda ortaya çıkan ağız ve diş rahatsızlıklarını tedavi ettirmek için Pedodonti uzmanlarını başvurmanız gerekir.

Pedodonti Uzmanlarının Koruyucu Uygulamaları

pedodontist

Pedodonti uzmanların ilk ve önemli amacı dişlerde ortaya çıkabilecek çeşitli problemleri önlemek ve çocukların sağlıklı dişlere sahip olmasına yardımcı olmaktır. Bu amaçla uygulanan tedavilere Koruyu Diş Hekimliği uygulamaları adı verilmektedir. Çocukların dişlerini koruma altına alabilmek için çocuğun ve ebeveynlerin bilgilendirilmesi gerekir. Pedodontistler aile fertlerini ağız ve diş sağlığı hakkında, doğru ve düzenli şekilde beslenmesi konusunda bilgilendirir. Ayrıca flor ve fissür örtücü yöntemlerle de çocukların dişlerini koruma altına alabilirler.

Fissür Örtücüler Ne İşe Yarar?

Daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerinde ortaya çıkan derin ve çürümeye yatkın olan boşlukların doldurulması için uygulanır. Bu şekilde boşluklarda bakteri, enfeksiyon gibi zararlı maddelerin toplanması önlenerek çürük ve diğer diş problemlerine karşı dişler koruma altına alınır.

Florür Uygulaması Ne İşe Yarar?

Florür, dişlerin çürümesini engelleyen, diş minesini ve dişlerin genel yapısını güçlendiren bir maddedir. Dişler ilk çıkmaya başladığında diş minesi tam olarak gelişmediğinden dolayı çürüğe ve çeşitli rahatsızlıklara karşı dirençsizdir. Bu nedenle flor uygulamalarıyla dişlerin minesi ve yapısı güçlendirilebilir. Florür uygulaması hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere vermiş olduğumuz linkten ulaşabilirsiniz.

Would you like to share your thoughts?