Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için genel sağlığımızı dikkat etmemiz gerekir. Genel sağlığımız içinde ilk olarak ağız sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Sindirimin sistemimizin başlangıcı olarak kabul edilen ağzımızda ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun ağız ve diş sağlımızı tehlikeye sokabileceği gibi genel sağlığımızı da tehlikeye sokar. Bu nedenle ağız ve diş sağlığımız için ne gerekiyorsa yapmamız gerekir. Ağız ve diş sağlığı içinde dişlerimizin ve diş etlerimizin sağlığına dikkat etmeliyiz. Sağlıklı diş etleri ve dişler için düzenli olarak ağız ve diş bakımızı gerçekleştirmeli, diş hekimlerine rutin kontrollere giderek ilerleyen zamanlarda çıkabilecek rahatsızlıklar için önlemler almalıyız.

Sağlıklı Diş Etleri Görünümü Nasıldır?

Sağlıklı Diş Etleri Görünümü

Ağız ve dişlerimizin bakımını düzenli ve doğru şekilde gerçekleştirdiğimizde hem ağız ve diş sağlığımızı hem de genel sağlığımızı bir bakıma koruma altına almış oluruz. Bu nedenle dişlerimizi düzenli olarak fırçalamalı, diş ipi ve ağız gargaraları kullanmalıyız. Zaman zaman diş ve diş etlerimizin görüntüsünü kontrol ederek de ağız ve diş sağlığımızda herhangi bir problem olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Diş etlerimizin görüntüsündeki problemler, çeşitli ağız ve diş rahatsızlıklarıyla karşı karşıya olduğumuzun habercisidir. Bu nedenle dişlerimizin ve diş etlerimizin sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı diş eti görünümü şu şekildedir.

 • Diş etlerinin gülkurusu ve pembe renkli olması gerekir.
 • Sağlıklı diş etleri, dişleri sımsıkı kavrar ve birbirlerine ayrık bir görünüm vermezler.
 • Diş eti yüzeyleri portakal kabuğu gibi pürüz pürüzdür. Diş etlerinin pürüzsüz bir yapıya sahip olması bir anormallik anlamına gelir.
 • Dişlerimizi fırçaladığımızda diş etlerinde kanamalar oluşmaz. Diş etlerindeki kanamaların genel nedeni diş taşlarıdır. Eğer diş etlerinizde her diş fırçalamanızda kanamalar meydana geliyorsa biran önce diş hekimlerine başvurmalısınız.
 • Diş etlerinde şişlik, renk kayıpları ve değişiklikleri gibi durumlar görülmez.
 • Sağlıklı diş etlerinin dokusunda iltihaplanmalar olmaz
 • Diş etlerinin şekli genellikle bıçak ağzı ya da piramit şeklinde görünmektedir.
 • Diş eti çizgisi genellikle tüm dişlerde aynı hizadadır

Diş Eti Sağlığının Bozulmasını Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Diş etlerinde ortaya çıkan problemlerin en önemli nedeni diş ve diş etlerine yerleşen bakterilerin plak oluşturmasıdır. Diş eti dokusu genellikle, bakterilerin oluşturduğu plaklar nedeniyle iltihaplanır. Ayrıca diş etlerinde çekilme, morarma ve şişmelere de yol açabilir. Bu diş etlerinin sağlığı bozulur. Diş etlerine yerleşen bu bakteriler uzaklaştırıldığında ve plaklar temizlendiğinde diş etleri eski sağlığına geri kavuşur. Sağlıklı diş etleri, yaş, stres, genetik, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı, alkol tüketimi, çeşitli ilaçların yan etkisi, obezite, sağlıksız beslenme, diş gıcırdatma gibi birçok farklı nedenden dolayı sağlığını kaybedebilir.  Bu nedenlere ek olarak şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları ve romatoid artrit gibi birçok farklı hastalıkta diş etlerine zarar verebilir.

Diş Etlerinin Sağlıksız Olduğunu Gösteren Durumlar

Dişlerde ve dişetlerinde ortaya çıkan bazı semptomlar diş eti hastalıklarının habercisi olabilir. Aşağıdaki durumlarla diş etlerinizin sağlığı tehlikede olabilir. Bu nedenle aşağıdaki durumlarla karşı karşıya olduğunuzda diş hekimlerine başvurarak sağlıklı diş etleri için yardım almanızı tavsiye ederiz.

 • Diş etlerinin kırmızı gibi görünmesi
 • Diş etlerinde iltihaplanmalar başlaması
 • Diş etlerinin aşırı derecede hassas olması
 • Diş eti çekilmesi
 • Diş etlerine bastırıldığında renginin değişmesi ya da iltihaplanmalar meydana gelmesi
 • Daimi dişlerde gevşemeler meydana gelmesi ya da diğer dişlerden ayrılması
 • Ağız ve dişlerinizin doğal kapanışınızda ortaya çıkan sebepsiz anormallikler
 • Sebebi bilinmeyen ağız kokusu

Sağlıksız Diş Eti Görünümü Nasıldır?

Sağlıksız diş eti görünümü şiş ve gereğinden parlaktır. Diş etlerinde iltihaplanmalar ve hassasiyetler meydana gelmiştir. Diş eti çizgisinde anormallikler vardır. Diş etlerine sürekli olarak kanamalar meydana gelir. Sağlıksız diş eti rengi genellikle kırmızı ve parlak bir renk olarak karşımızı çıkar.

Diş Eti Nasıl Güçlendirilir?

Diş Eti Nasıl Güçlendirilir

Sağlıklı diş etleri için ve diş etlerimizi güçlendirebilmek için ağız ve diş bakımıza gereken önemi vermeliyiz. Ağız, diş ve diş etlerinin sağlığını koruyabilmek için dişlerimizi düzenli ve doğru şekilde fırçalamalıyız. Dişlerimizi fırçalarken kullandığımız diş macunu ve diş fırçalarını seçerken çok dikkat etmelisiniz.

Ağız ve diş bakımını gerçekleştirmek için sadece dişlerimizi fırçalamanız yeterli olmayacaktır. Dişlerinizi fırçalamanın yanı sıra diş ipi ve ağız gargarları da kullanmalısınız. Diş ipiyle, diş fırçalarının ulaşamadığı yerlerdeki yemek parçacıklarını temizleyerek bateri ve plak oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ağız gargaralarını kullanarak ağız kokusu gibi birçok farklı problemin önene geçebilirsiniz. Bu şekilde ağız ve diş bakımınızı tam olarak gerçekleştirerek ağız, diş ve diş etlerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Ağız ve diş bakımınızı yukarıda bahsettiğimiz şekilde gerçekleştirdiğinizde bile ağız ve diş rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda ağız ve diş sağlınızı ya da diş etlerinizin sağlığını kaybetmenize yol açar. Bu nednle düzenli olarak diş hekimlerine kontrollere giderek ilerleyen süreçlerde ortaya çıkabilecek ağız ve diş rahatsızlıklarını önleyerek dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığını koruma altına alabilirsiniz.

Tütün ve tütün ürünlerini kullanıyorsanız diş eti rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü tütün ve tütün ürünleri bağışıklık sitemini zayıflattığı için, diş etlerinde iltihaplanma, şişme ve morarma gibi birçok farklı rahatsızlığa yol açabilir. Bu nedenle tütün ve tütün ürünlerini kullanımını hem sağlıklı diş etleri hem de genel sağlığınız için bırakmalısınız.

Would you like to share your thoughts?