Yaşlara göre implant tedavisi

Ağza yer alan dişlerin eksikliği için estetik açıdan kaygı duyanların ve çiğnemede sorun yaşayanların, eksik dişlerini geri yerine getirmek için başvurdukları tedavi yöntemine İmplant denir. İmplant tedavisi süreç olarak uzun bir döneme yayıldığı için insanlar bu tedavi hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Bizde bunun için sizlere Yaşlara Göre İmplant Tedavisi nasıl gerçekleşir anlatmak istedik.

 • Web sitemizde reklam yayınlamak ister misiniz?
 • 25 Kasım 2020 Ağız & Diş Yorum (0)

  İmplant Tedavisi Kaç Yaşında Yapılır?

  İmplant tedavisinde yaş sınırı yoktur. Ancak bu tedaviyi gerçekleştirebilmek için bazı kurallar vardır. İmplant tedavisi olacak kişilerin çene kemiği gelişimini tamamlaması gerekmektedir. Çene kemiği gelişimini tamamlayan ve çene kemiği sağlıklı ve sağlam bir yapıya sahip olan tüm bireyler implant tedavisini yaptırabilirler.

  Gençlerde çene kemiği gelişimi kızlar için genellikle 17 yaşında tamamlanmaktadır. Bu durum erkeklerde ergenliğin biraz daha geç olması nedeniyle 18 yaşında tamamlanmaktadır. Bu yaşları doldurmuş ve çene kemiği gelişimini tamamlamış herkes tedavi olabilir.

  Yaşlara Göre İmplant Tedavisi Hakkındaki Bilinmesi Gerekenler

  Yaşlara Göre İmplant Tedavisi yönteminde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin yaşı ilerlemiş bireylerde ortaya çıkan şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon ve kan pıhtılaşması bozuklukları gibi bazı hastalıklar implant tedavi sürecini zorlaştırabilir. Ayrıca sigara kullanımı, alkol tüketimi ve zararlı madde alışkanlıkları bu tedavi sürecini zorlaştırır. Bu nedenle implant tedavisi alacak olan bireyler uzman hekimleriyle rahatsızlıklara konusunda görüşme yapmalıdır ve bu görüşme sonucunda verilen tavsiyeleri kesinlikle uygulamalıdır. Ayrıca implant tedavisi alacak olan bireylerin düzenli olarak kullandıkları ilaçlar falan var ise uzman hekimlerine bu durumu anlatmaları gerekmektedir.

  İmplant tedavisi alan bireyler hangi yaşta olurlarsa olsunlar tedavi sonrasında İmplantlar ağızda kalacağı için ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermeleri gerekir. Gereken önem verilmediği taktirde ilerleyen zamanlarda oluşabilecek bakteriler ve iltihaplar ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye sokabilir.

  İmplant Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

  Yaşlara Göre İmplant Tedavisi yönteminde hasta kaç yaşında olursa olsun çene kemiği gelişimini tamamlamış olması gerekir. Gelişimini tamamlamış olan bireylerin ise sağlıklı ve dayanıklı çene yapısına sahip olması gerekmektedir. 17 yaşına gelen bir birey, çene kemiği gelişimini tamamlamış ve sağlam çene yapısına sahipse implant tedavisini alabilir. Ancak 50 yaşında olan bir birey çene kemiği gelişimini tamamlamıştır fakat çene yapısı sağlıklı ve dayanıklı değilse impant tedavisini alamaz.

  İnsanların yaşı ilerledikçe diş kayıplarında artış görülebilir. Dolayısıyla yaşı ilerleyen bireylerin gençlere göre implant kullanımı daha fazladır. Bu nedenle insanların sağlık durumları yerindeyken impant tedavilerini yaptırmaları daha avantajlıdır. Zaman ilerledikçe bu durumu ihmal ederseniz ortaya çıkabilecek bazı sorunlar implant tedavisi almanızı zora sokabilir.

 • Web sitemizde reklam yayınlamak ister misiniz?