Bugün uygulanan klasik kaplamalara yenileri eklenmiş ve bugün diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır. Ancak hangi kaplamanın hangi hasta için uygun olacağına diş hekimi karar verir. Son yıllarda teknolojik gelişmeler diş kaplama yöntemleri değişiklik ve çeşitlilik katmıştır. Günümüzde yapılan diş kaplama tedavileri daha uzun ömürlü estetik ve son derece sağlıklıdır.

Diş Kaplama Yöntemleri

Diş kaplama fiyatlarıÖzellikle son yıllarda diş kaplama yöntemleri de gelişmiştir. Bu gelişme ile birlikte aynı zamanda hem uzun ömürlü kaplama tedavileri yapılmakta, hem de bu yöntemler hastalar ve hekimler tarafından daha fazla tercih edilen tedaviler durumundadır. Bunlar;

 

 • Metal destekli porselen kaplamalar
 • Zirkonyum ağırlıklı porselen kaplamalar
 • Full porselen kaplamalar
 • Lamine diş kaplamalardır

Metal Destekli Porselen Kaplamalar

Metal destekli porselen kaplama tedavisinde porselenin alt kısmına yani doğal dişin üstüne metal bir madde konulur. Bu madde diş dokusu ile uyumlu olduğu için kesinlikle dişe zarar vermez. Aynı zamanda ağız içi dokusuyla da uyumlu bir alaşımdan oluşur. Kullanılan bu porselen kaplamalar uzun ömürlü kaplama tedavisidir. Böylelikle hem hekimler hem de hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Zirkonyum Destekli Porselen Kaplamalar

diş kaplama ne kadarZirkonyum diş kaplama tedavisi zirkonyum metali kullanılarak yapılır. Zirkonyum kaplama yeni nesil kaplama tedavileri içine giren yeni bir yöntemdir. Zirkonyum kaplamalarda estetik görüntü oluşturulur ve hastaya doğal gülüş tasarımı hazırlanarak yapılır. Dolayısıyla tedavi sonunda hastanın doğal bir diş görüntüsü sağlanır. Zirkonyum diş kaplama metal destekli kaplamalara göre göre çok estetiktir. Çünkü ışığı yansıtır. Işığı yansıtması ona doğal bir görüntü kazandırır. Zirkonyum kaplamalarda porselenin alt kısmına metal yerleştirilir. Bu metal alaşım beyaz renktedir. Beyaz renkte olması mat görüntü oluşturmaz. Daha da önemlisi ağız içi dokusu ile %100 uyumlu bir metal olduğu için özellikle implant diş tedavilerinde de tercih edilen bir maddedir. Hiçbir koşulda alerjik reaksiyon oluşturmaz.

 

Full Porselen Diş Kaplama

Porselen diş kaplamalar uzun yıllardır diş hekimlerinin tercih ettiği yaptığı tedavilerden biridir. Ancak burada kullanılan porselenler geçmiş yıllardaki porselenler den daha fazla güçlendirilmiştir. Bunun sebebi ise altında herhangi bir metal kullanılmamasıdır. Dolayısıyla porselenlerin güçlü olması tedaviyi uzun vadeye taşımaktadır. Full porselen diş kaplama yöntemi diğerlerine göre biraz daha fazla bir maliyete sahiptir. Fakat estetik açıdan son derece doğal dişe yakın kaplama tedavilerden biridir. Bugün günümüzde bu diş kaplama yerini Emax kaplamalara bırakmıştır. Bugün her iki kaplamalarda tercih edilmektedir.

Lamine Diş Kaplama Tedavisi

diş kaplama yöntemleriLamine diş kaplamalar estetik diş hekimliği alanına giren ve hastaya estetik gülüş tasarımı hazırlanarak yapılan tedavilerdir. Diğer bir adı yaprak porselendir. Genellikle estetik kaygı taşıyan hastalara yapılan kaplamalardır. Bu yeni nesil porselen kaplamalar genellikle ön dişlere uygulanır. Çünkü arkadaki dişler kesici ve parçalayıcı dişler oldukları için o dişlerin fonksiyonel özelliğine sahip değildir. Dolayısıyla ön dişlere uygulanması çok daha sağlıklı olmaktadır. Lamine diş kaplama tedavilerinde temel kuşun hastanın ağız içi bakımına fazlasıyla özen göstermesinin gerekliliğidir. Böylelikle iyi bakıldığında uzun yıllar kullanılabilen son derece sağlıklı ve estetik bir kaplama tedavisidir. Bu yöntemin bir diğer özelliği ise doğal dişleri kesmeden, inceltme yapmadan uygulanmasıdır. Estetik olması ve estetik kaygıları gidermesi açısından tercih edilen lamine kaplamalardır. Bugün hekimler ve hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Diş Kaplama Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Günümüzde insanlar artık dişlerini daha iyi bir görünüme kavuşturabilmek için ya da dişlerinizde çeşitli sorunları tedavi ettirebilmek için kaplama tedavilerine başvurmaktadırlar. Bu nedenle de kaplama tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Genellikle insanların diş kaplama tedavisiyle alakalı olarak merak ettikleri şunlardır.

 • Kaplama dişlerin ömrü ne kadardır?

  • Diş kaplamalarının çeşitlerine göre kaplamların ömürlerinde değişiklikler oluşabilir. Ancak genel olarak diş kaplamalarının ömrü 10 ila 12 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Düzenli ve doğru şekilde gerçekleştirilen Ağız ve diş bakımı dişlerdeki kaplamların ömrünü uzatmaktadır.
 • Tek diş kaplama ne kadar?

  • Diş kaplama fiyatları, kullanılan kaplama çeşidine, diş hekiminin tecrübesine, ağız ve diş sağlığı merkezinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.
 • Diş kaplamaları hangi durumlarda yapılır?

  • Dişlerde meydana gelen diş çürüklerinin, diş kırıklarının, diş çatlaklarının ve dişler arasındaki boşlukların tedavisinde başvurulabilir. Ayrıca estetik açıdan daha iyi bir diş görünüme kavuşabilmek içinde kaplama diş tedavisi yaptırılabilir.
 • Kaplama ne için yapılır?

  • Dişlerde meydana gelen çeşitli problemlerin tedavisi için başvurulan yöntemdir. Kaplama diş tedavisi ayrıca estetik açıdan daha iyi bir ağız ve diş görünüme kavuşabilmek içinde yaptırılabilir.
 • Lamine Diş Kaç TL?

  • Lamine diş kaç TL sorusuna kesin rakamlar vermemiz yanlış olacaktır. Çünkü kaç dişin kaplanacağı diş fiyatlarını değiştirecektir.
 • En iyi kaplama diş hangisi?

  • En iyi kaplama diş, hastanın rahatsızlığının boyutuna ve istekleri doğrultusunda uzman hekimlerin önerileri doğrultusunda belirlenen kaplama diş türüdür.
 • Diş kesilmeden Kaplama yapılır mı?

  • Diş kaplama tedavisinde, dişlerin durumuna göre diş kesilmeden kaplama yapılabilir. Ancak dişlerin durumda çeşitli problemler varsa dişlerde ufak kesilmeler yapılması gerekebilir.
 • Diş kaplama hangisi daha iyi?

  • Kaplama diş türleri arasında hangisi daha iyi sorusu insanlar tarafından merak edilen bir sorudur. Ancak bunun kesin bir cevabı yoktur. Sizlerin rahatsızlıkları ve istekleri, hangi diş kaplamanın sizlere daha uygun olduğunun belirlenmesini yardımcı olacaktır.
 • Kaplamanın altındaki diş çürür mü?

  • Diş kaplamasının çürümesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak kaplamanın altındaki dişlerde çürükler oluşabilir.
 • Kaplama diş acıtır mı?

  • Kaplama tedavisi esnasında ve sonrasında genellikle ağrı ve sızı hissedilmez. Ancak diş kaplaması yapılan dişlerde çürük oluşursa bu çürükler ağrıya neden olabilir.
 • Kron kaplama nedir?

  • Kron kaplama, çeşitli nedenlerden dolayı çok fazla madde kaybı yaşayan dişlerin korunması için başvurulan kaplama yöntemidir. Kron kaplama dişlere zarar vermez. Aksine dişin sağlığına kavuşmasına ve ömrünün uzamasına yardımcı olur.

Would you like to share your thoughts?