Porselen Diş Kaplama

Son yıllarda diş hekimliği alanına giren porselen kaplamalar aynı zamanda estetik diş tedavileridir. Porselen kaplamalar hem sağlık açısından hem de kozmetik açıdan estetik beklentiyi fazlası ile karşılayan materyallerdir. Porselen diş kaplama tedavisi diğer diş tedavilerinde olduğu gibi hastanın ağız içi bakımına özen göstermesi durumunda uzun yıllar sorunsuz kullanılabilecek tedavilerden biridir. Porselen diş kaplama tedavisinin farklı çeşitleri vardır. Önceki yıllarda yapılan klasik porselen kaplamalar artık günümüzde tercih edilmemekte, onun yerine hem sağlık açısından iyi sonuç veren hem de estetik açıdan beklentiyi karşılayan zirkonyum destekli porselen kaplamalar kullanılmaktadır.
Daha net tedavi ücretleri için önerilen kliniklerden muayene randevusu alabilirsiniz.

Kliniğinizin burada yer almasını ister misiniz?

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen diş kaplama tedavisinden önce hasta ilk muayene de beklentilerini diş hekimi ile paylaşır ve hekimin önerileri doğrultusunda hangi kaplamanın yapılacağına ortak karar verilir. Porselen kaplama tedavisinin uygulanabilmesi için öncelikle diş hekiminin hastayı muayene etmesi ve hangi kaplamaya uygun olduğuna karar vermesi gerekir. Bunun için önce radyolojik tetkik yapılır ve ardından tedavi programı hazırlanır.

Porselen Diş Kaplama Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Porselen Diş KaplamaYapılan porselen kaplama tedavileri klasik kaplamalara göre çok daha uzun ömürlü ve sağlıklı kaplamadır. Ancak bütün tedavilerde olduğu gibi porselen kaplama tedavisinde de hastanın ağız bakımı ve düzenli diş hekimi kontrollerini yaptırması tedavi ömrünü uzatan en önemli faktördür.

 

Porselen Diş Kaplama Tedavisinin Avantajları

Porselen diş kaplama tedavisi klasik tedavilere göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü tedavilerdir. Tedavide kullanılacak materyalin markası ve kalitesi porselen kaplama kullanım süresini belirleyen durumdur. Porselen kaplama tedavisi diğer implant tedavilerine göre çok daha düşük maliyetlidir. Aynı zamanda porselen kaplamalar estetik kaygı taşıyan hastaların tüm beklentilerini karşılar. Ancak bu konuda nasıl bir tedavi uygulanacağına diş hekimi karar verir. Hastanın durumu hangi dişlere kaplama uygulanacağı hakkında diş hekiminin muayenesi sonucu belirler.

Porselen Diş Kaplama Tedavisinde Kullanılan Materyalin Kalitesi

Porselen kaplama tedavisinin uzun ömürlü olması diş kaplama tedavisinde kullanılan materyallerin kalitesi ile doğru orantılıdır. Uzun ömürlü ve kaliteli porselen kaplama için diş hekimlerinin tercih ettiği seramik veya zirkonyum kaplamalardır. Bu her iki madde doğal maddelerdir. Canlı doku ile uyum sağlayan hiçbir reaksiyon oluşmayan hipoalerjen özelliğe sahiptir. Dolayısıyla çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir tedavi sağlar.

Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Porselen diş kaplama tedavisi oldukça çeşitlidir. Bunlar zirkonyum kaplama, seramik kaplama, kuron porselen kaplama gibi çeşitliliğe sahiptir. Zirkonyum kaplama diğer porselen kaplamalara göre daha yüksek maliyetlidir. Ancak materyaller içinde en fazla avantaj sağlayan medikal materyaldir. Uzun ömürlü olması doku ile uyum sağlaması bakımından hastaya ciddi avantajlar sağlar. Bu da diş ömrünün uzun olmasına sebep olur.

Zirkonyum Porselen Kaplama Dişin Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum porselen diş kaplama tedavisinde kullanılan zirkonyum materyali beyaz renkte olması sebebiyle hastanın estetik beklentilerini fazlasıyla karşılar. Sağlam ve dayanıklı olması açısından hem ön dişlerde hem de arka dişlerde rahatlıkla kullanılabilir. Son derece dirençlidir. Bugüne kadar hiçbir alerjik reaksiyona sebep olmamıştır. Yapılan araştırmalarda zirkonyum porselen kaplamalar ile ilgili bildirilen alerji veya olumsuz bir yan etki yoktur.

Metal Destekli Kaplamalar

Metal destekli kaplamalar genellikle sorunlu olan dişlerde tercih edilen kaplamalardır. Metal destekli kaplamalar genellikle diş kırıkları veya dişlerde oluşan madde kayıplarının yoğun olduğu durumda veya sık sık diş çürüğü oluşan hastalarda metal destekli kaplamalar tercih edilir. Metal destekli kaplamalarda görsel estetik sağlanır. Ancak zirkonyum maddesi gibi beyaz renkli olmadığından genellikle diş etinde renk değişikliğine sebep olur.

4/5 - Puan verildi.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir