Hangi Diş Teli Daha İyidir?

Diş teli tedavisinde kullanılan diş telleri arasında şeffaf teller, metal teller, lingual teller, damon braketler gibi birden fazla diş teli çeşitleri vardır. Bu dişlerinden hangilerini tercih edeceğiniz ağız ve dişlerinizde meydana gelen soruna, sizin istekleriniz doğrultusunda, uzman hekimler tavsiyesiyle değişebilir. Ayrıca yaşınıza göre, estetik kaygınıza, sosyal hayatınıza ve mesleğinize göre bu diş tellerinden sizlere uygun olanı tercih edebilirsiniz. Peki, size uygun olan diş teli hangisi ya da Hangi Diş Teli Daha İyi olduğunu öğrenmek için diş teli fiyatları ve çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Metal Diş Telleri

Diş teli tedavisiOrtodontik tedavilerde en çok kullanılan diş teli çeşitleri metal diş telleridir. Metal diş telleri genellikle çocukların ya da estetik açıdan kaygı duymayan kişilerin tercih ettiği diş teli çeşitleridir. Metal diş teli tedavisi hem kısa sürede tamamlanması hem de güvenilir sonuçlar vermesi nedeniyle en çok tercih edilen diş teli çeşitlerindendir.

Şeffaf diş tellerine göre, dişlere daha çok baskı uygulaması, güçlü olması nedeniyle, metal diş telleri tedavi sürecini kısaltabilir. Metal diş telleri dişlerin hem ön tarafına hem de arka tarafına yerleştirilebilir. Metal diş teli tedavisi diğer diş telleri çeşitlerinin kullanıldığı tedavilere göre daha uygun fiyatlı olmalarıyla hastaların dikkatini çekmektedir.

Şeffaf Diş Telleri

Lingual diş teliHangi Diş Teli Daha İyi sorusunu cevaplayabilmek için şeffaf diş telleri ne işi yarar öğrenmeniz gerekir. Son yıllarda en çok tercih edilen diş teli çeşitlerinden olan şeffaf diş telleri, görünmez diş telleri olmalarıyla ön plana çıkmaktadır. Estetik kaygısı duyan, mesleği ya da sosyal hayatı nedeniyle dış görünümüne önem veren bireyler tarafından tercih edilen diş teli çeşididir.

Şeffaf diş teli çeşitleri porselen veya sert plastikten tasarlanmaktadır. Metal dişleri gibi ağız içinde görünmediği için soysan yaşamınızda görünmez diş telleri sizlere sorun çıkartmayacaktır. Ancak şeffaf diş teli tedavisi metal diş teli tedavisine göre daha uzun sürebilir. Çünkü dişlerin arkasına yerleştirildiği için metal diş tellerine göre dişlere uyguladığı baskı ve güç daha azdır.