Şeffaf Diş Teli

Diş teli tedavisi ortodonti alanına giren tedavilerden biridir. Dişler kendi içinde hareket etme özelliği taşır. Dişlerdeki biçim bozuklukları diş teli takılarak tedavi edilir. Diş teli ile gerçekleştirilen ortodonti tedavilerinde çene yapısı ve dişlerdeki sorunlar tamamen ortadan kalkar. Bunlardan biri şeffaf diş telleridir. Şeffaf diş teli metal braketler kadar işlevsel olmasa da, tercih edilmesinin sebebi diğerine göre daha estetik oluşudur.

 • Web sitemizde reklam yayınlamak ister misiniz?
 • 12 Kasım 2020 Fiyatlar Yorum (0)

  Bugün Ortodonti tedavisinde farklı diş telleri kullanılır. Genel olarak bakıldığında diş tedavileri içinde şeffaf diş teli fiyatı diğer metal braketlere göre daha maliyetli bir tedavidir. Hastaların birçoğu diş teli takmaktan hoşlanmaz. Bu durumda şeffaf braketler dişin görünen kısmına takılarak estetik kaygılar belli oranda giderilir.

  Şeffaf Diş Teli Nedir?

  Diş dizilimleri her zaman muntazam olmaz. Birbiri üzerine binen dişler, çarpık dizili dişlere rastlamak mümkündür. Bu bir rahatsızlıktır. Bu diş hastalığının tedavisi diş hekimliğinin ortodonti uzmanlık alanına girer. Şeffaf diş teli diş dizilimindeki aykırılıkları, doğru bir çene kapanışı ve görüntü açısından dişleri tedavi eder. Genellikle kişiler braketlerin dış görünümünden rahatsız olduğu için şeffaf diş teli takmayı tercih eder. Şeffaf braketler diş yüzeyine yapıştırılan apareylerdir. Braket ile dişler istenilen pozisyona doğru çekilerek ortodontik tedavi tamamlanır.

   

  Şeffaf Diş Teli Fiyatları Ne Kadar?

  Ortodonti tedavisi sıradan bir tedavi değildir. Ayrıntıları olan ve uzun soluklu bir tedavidir. Dolayısıyla bu konuda şeffaf diş teli fiyatı belirlemek diş hekimi ile görüşerek sağlanmalıdır. Ortodonti tedavi süresi dişlerin durumuna göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla bu konuda internet üzerinden fiyat öğrenmek doğru bilgi olmaz. Diş teli fiyatı yıllık olarak güncellenir. Kullanılan braketlerin markası, işlevselliği, özellikleri birbirinden farklılık göstereceğinden şeffaf diş telinin fiyatı konusunda doğru bilgi diş hekiminden öğrenilen bilgidir.

   

  Şeffaf Diş Teli Nasıl Takılır?

  Şeffaf diş teli takılması belli aşamalarla gerçekleşir. Önce hasta ayrıntılı olarak muayene edilir. Ardından diş hekimi hastada varsa diş taşlarını temizler ve diğer dişlerde tedavi edilmesi gereken çürük veya yapılması gereken dolgu tedavisi varsa bunları yapar. Şeffaf diş telleri takılmadan önce diş yüzeyi özel bir madde ile asitlenir ve yapıştırıcısı sürülür. Daha sonra ise ağız içine braketler yapıştırılarak en son diş telleri braketlerin üzerine takılır.

   

  Şeffaf Diş Tellerinin Kullanım Süresi

  Diş teli tedavisi her hastada aynı sürede gerçekleşmez. Bu konuda diş hekiminin değerlendirmesi önemlidir. Ne kadar süre diş teli kullanacağına diş hekimi karar verir. Yaklaşık olarak diş teli kullanım süresi 1,5 yıl ile 2 yıl arasında değişir. Ancak bu süre de ağız yapısı ve dişlerdeki bozukluğa göre değişiklik gösterir. Çocuklarda ve gençlerde kemik daha esnek olduğundan genç hastalarda ortodonti tedavisi daha kısa sürede tamamlanır.

   

  Şeffaf Diş Telleri İle Metal Diş Teli Arasında Fark Var Mıdır?

  Metal diş telleri, porselen braketlere göre daha kısa sürede tedavinin tamamlanmasını sağlar. Ancak şeffaf diş telinin takılması ortodonti tedavisini olumsuz etkilemez. Dolayısıyla hekim ve hastanın ortak kararıyla şeffaf diş teli takılmasına karar verilir.

   

  Şeffaf Diş Teli Ve Şeffaf Plak Arasında Ne Fark Vardır?

  Ortodonti tedavilerinde diş teli dışında şeffaf plak kullanılarak da tedavi tamamlanabilir. Şeffaf plak, diş teli ve braket kullanmadan dişlerin tedavi edilmesidir. Şeffaf plak diş üzerinde sabit değildir. Hasta istediği zaman bunu takıp çıkarabilir. Ancak şeffaf plak takılma kararı yine diş hekiminin vereceği bir karardır. Genellikle diş diziliminde görsel olarak fazla sorun olmayan hastalar için tercih edilen bir apareydir.

   

  Şeffaf Plak Dişleri Düzeltir Mi?

  Şeffaf plak kullanımı diş hekiminin kararı ile gerçekleştirilir. Genellikle diş biçimlerinde fazla sorun olmayan hastalar için tercih edilir. Diş hekimleri genellikle hafif diş ve çene bozukluklarında şeffaf plak kullanılmasını uygun bulur. Doktorun uygun görmesi durumunda şeffaf diş plak takılır ve tedaviye de cevap verir.

 • Web sitemizde reklam yayınlamak ister misiniz?