Psikoloji

Alışveriş Hastalığı Nedir?

Alışveriş hastalığı tıp dilinde Oniomania olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık bireyin alışveriş yaparak rahatlamasına, mutlu olmasına ve kendini güçlü hissetmesine yol açan bir hastalıktır. Bireyin finansal durumu el vermese bile sürekli olarak alışveriş yapmasına neden olur. Bu durumda bireyi ilerleyen süreçlerde daha ciddi problemlerle karşı karşıya bırakıyor. Alışveriş Hastalığı nedenleri, Alışveriş hastalığı belirtileri ve Alışveriş hastalığı tedavisi gibi ayrıntılı bilgilere ulaşabilmek için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Psikoloji

Çocukluk Çağı Depresyonu Nedir?

Depresyon günümüz en sık rastlanan psikolojik problemlerinden bir tanesidir. Depresyonla sadece yetişkinler karşı karşıya kalmaz. Çocuklar ve ergenlerde depresyonla karşı karşıya kalabilir. Çocukların maruz kaldığı Çocukluk Çağı Depresyonu hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Psikoloji

Hastalık Hastalığı Nedir?

Hastalık hastalığı, insanların vücut belirtilerini yanlış yorumlamasına bağlı olarak ortaya çıkmaktır. Bu hastalık bireyleri ciddi bir hastalığı olduğu düşüncesine kapılmasına ya da korkmasına neden olur. Hastalık kaygısı nedeniyle uzman hekimlere başvururlar, hekimler hiçbir hastalıkları olmadığını ifade etseler de buna inanmazlar.

Psikoloji

Heller Sendromu Nedir? Heller Sendromu Tedavisi

Çocukluğun dezintegratif bozukluğu olarak bilinen Heller Sendromu, dil, sosyal işlev ve motor becerilerinde gelişimsel yeteneklerin gerilemesine yol açan gelişim bir hastalıktır. Makalemizde Heller Sendromu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi hakkındaki tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Psikoloji

Rett Sendromu Nedir? Rett Sendromu Nedenleri, Belirtileri

Rett sendromu genellikle kızlarda görülen bir beyin hastalığıdır. Beyinsel gelişim bozuklukları arasında yer alan Rett bozukluğu genellikle otizm ya da down sendromu ile karıştırılmaktadır. Bu nedenle sizlere Rett Sendromu nedir, rett sendromu neden olur, rett sendromu özellikleri, rett sendromu belirtileri, rett sendromu tedavisi gibi birçok farklı konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Psikoloji

Kumar Bağımlılığı Nedir? Kumar Bağımlılığı Tedavisi

Kumar, insanların daha değerli bir şeyler elde edebilmek için elindeki değerli şeyleri riske atmasına denir. Kumar bağımlılığı ise, kumarın bireyin yaşantısını olumsuz yönde etkilemesine rağmen kumar oynama devam etmesi, kumar oynama isteğini kontrol altına alamadığı bir dürtü bozukluğudur. Makalemizden kumar bağımlılığı neden olur, kumar bağımlılığı belirtileri, kumar bağımlılığı tedavisi, patolojik kumar bağımlılığı nedir gibi birçok […]

Psikoloji

Psikosomatik Ağrı Nedir? Psikosomatik Ağrılar Nelerdir?

Psikosomatik ağrı, bireyin fiziksel olarak belirli semptomları hissettiği fakat tıbbi bir açıklaması olmayan ağrılardır. Bu ağrıların ortaya çıkmasında ise genellikle psikolojik etkenler yer almaktadır. Makalemizde sizlere Psikosomatik bozukluk tedavisi, Psikosomatik belirtiler, Psikosomatik hastalıklar ve Psikosomatik ağrılar hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştık.

Psikoloji

Piromani Nedir? Piromani Tedavisi Nasıl Olur?

Piromani halk arasında yangın çıkarma hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalıkla karşı karşıya olan bireyler yangın çıkarmaktan ve daha sonra bu yangını izlemekten keyif alırlar ve kendilerini rahatlamış hissederler. Tanısı zor konulan bir hastalık olan Piromani hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Psikoloji

Trikotillomani (Saç Yolma Hastalığı) Nedir?

Günümüzde insanların birçoğu psikolojik sıkıntılarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu rahatsızlıklardan bir tanesi de Trikotillomani hastalığıdır. Halk arasında saç yolma hastalığı olarak da bilinen Trikotillomani hakkındaki tüm ayrıntılı bilgiler makalemizden ulaşabilirsiniz.

Psikoloji

Dürtü Kontrol Bozukluğu Nedir? Dürtü Kontrol Bozuklukları

İnsanların kendisine ya da çevresindekilere kötülük yapma hususunda dürtülerine kontrol edememesi durumuna Dürtü Kontrol Bozukluğu denmektedir. Birçok farklı Dürtü bozukluğu vardır ve bunlar Dürtü Kontrol Bozuklukları olarak adlandırılır. Bu hastalıkla karşı karşıya olan bireyler göstermiş oldukları davranışlardan haz alırlar. Dürtü kontrol problemi olan bireyler kendilerine ve çevrelerindeki insanlara ciddi şekilde zarar verebilirler. Bu nedenle biran önce tedavi olmaları gerekir. Dürtü kontrol bozukluğu nedir? Dürtü kontrol bozukları nelerdir? Dürtü kontrol bozukluğu tedavisi gibi birçok farklı konudaki ayrıntılı bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.