Çift ve tek çene seçiminize göre değişen güncel diş teli fiyatı 4,500 TL ile 10.000 TL arasındadır. Bulunduğunuz şehirlere ve tedaviyi olmak istediğiniz kliniğe göre teklif edilen fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Diş teli tedavisi(Ortodonti), çene ve dişlerin yapısında genetikten gelen bir sorun olması durumunda ya da dış etkenler nedeniyle dişlerde meydana gelen çarpıklıkların ortadan kaldırılması için uygulanan en bilinen ve tercih edilen tedavi yöntemidir.

Diş teli tedavisi hakkında sorulan sorular!

Diş teli türleri

Ortodonti tedavisi ile dişlerindeki çapraşıklıkları ve yamuklukları tedavi ettirmek isteyen insanlar bu tedavi hakkında birçok farklı konu hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Sizler için merak edilen soruları derledik ve cevaplarını hazırladık. Eğer merak ettiğiniz sorular burada yer almıyorsa Doktor Sitesi profilimize yorum yapabilirsiniz.

Diş teli tedavi sürecinde tedavi olmak isteyen hastalar, tedavi sürecinden çok diş teli fiyatları hakkında bilgi almak isterler. Ancak bu konu hakkında herkes için şu belirli bir fiyat mümkün değildir. Çünkü çene ve diş yapısına göre tedavi fiyatı değişiklik gösterir.

 

Diş Teli Taktırma Fiyatları Neden Farklı?

Diş teli fiyatları belirlenirken birden fazla durum göz önüne alınarak fiyatlar belirlenir. Bunun nedeni ise Ortodonti tedavisini alacak kişilerin rahatsızlıklarının birbirleriyle aynı olmamasıdır.

Herkesin sorunları birbirinden farklılık gösterdiğinden dolayı uygulanacak tedavinin ücreti de farklılık gösterir. Diş teli fiyatlarını etkileyen durumları şu şekilde özetleyebilir.

 • Hastalar sadece alt çenede yer alan dişleri tedavi ettirebilirler ya da tam tersi olarak sadece üst çene yer alan dişleri tedavi ettirebilirler. Bu durumda fiyatlar değişebilir. Hastalar iki çene için tedavi almak isterlerse fiyatlarda ona göre değişebilir.
 • Ortodonti tedavi alacak tüm kişilerin ortodonti problemleri farklıdır. Bu nedenle fiyatlar kişiden kişiye değişebilir.
 • Tedavi alacak kişilerin dişler arasındaki boşluklar gereğinden çoksa, tedavi daha zor ve daha uzun olacağından fiyatlarda artış meydana gelebilir.
 • Çene yapısında problem olan fakat bu durumu fark etmeyen kişilere hastalara muayene sırasında bilgi verilir. Hastalar normalde dişlerini tedavi ettirecekken bir fiyat ödeyeceklerken çene yapısı içinde tedavi almak isterlerse fiyatlarda artış olabilir.
 • Ortodonti tedavisi alacak bireylerin damak yapısı gereğinden dar olabilir. Bu durum tedavi sürecinin zorlaşmasına neden olacağından fiyatlarda ona göre belirlenebilir.
 • Diş tellerinin hangi materyallerden üretileceği bu tedavi de diş teli fiyatları üzerinde en etkili nedendir. Braketler hazırlanırken kullanılacak olan ham maddelerin döviz kurlarından etkilenmesi de fiyatlarda artışlara neden olabilir.

Ortodonti tedavinde yukarıdaki bahsedilen maddelere göre fiyatı belirlenmektedir. Ancak bu fiyatlar hakkındaki kesin bilgelere tedavi alacağınız uzman hekimlerden ulaşabilirsiniz.

 

 • Diş Teli Taktırmak Kaç TL?
  • Ortodonti tedavilerinden yararlanmak isteyen insanların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi Diş Teli Taktırmak Kaç TL? sorusudur. Diş teli fiyatı hesaplanırken birçok farklı etken göz önüne alınır. Bu etkenler hakkındaki bilgileri yazımızın üst kısımlarında bulabilirsiniz. Diş Teli taktırmak kaç TL, sorusuna fiyatların ortalama olarak 2.500 – 15.000 TL arasında olacağını söyleyebilir. Bu aralığın bu kadar geniş olmasının sebebi ise fiyatların birden fazla etken göz önüne alınarak belirlenmesidir.
 • 18 yaş üstü diş teli devlet karşılıyor mu?
  • Sosyal Güvenlik Kurumu, diş teli tedavilerinde ortaya çıkan fiyatları 18 yaşından küçük bireyler için karşılamaktadır. 18 yaşından büyük bireylerin diş teli tedavisinde ortaya çıkan fiyatı devlet karşılamaz.
 • Diş teli ne kadar süre kalır?
  • Dişlerinizdeki çapraşıkları ve yamuklukları tedavi ettirmek için başvuracağınız diş teli tedavisi ortalama olarak 8 ay ile 30 ay arasında bir sürede hesaplanmaktadır.

Diş Teli Türleri, Özellikleri ve Fiyatları

Ortodonti tedavi sürecinde kullanılan diş tellerinin hangi materyallerden yapılacağına sizler karar verebilirsiniz. Metal materyalinden üretilen diş tellerini ya da şeffaf plakları tercih edebilirsiniz.

Diş teli fiyatları da sizlerin hangi materyali seçtiğinize göre şekillenecektir. Ortodonti tedavisinde kullanılacak olan materyaller, bu materyallerin dişlerin yüzeyine ya da arkasına yapıştırılacağına göre fiyatlarda farklılıklar oluşabilir.

 

Metal Diş Teli Fiyatları 2023

Ortodonti tedavisinde genellikle en çok tercih edilen metal braketler, estetik açıdan kaygı duymayan bireylere ve çocuklara tavsiye edilmektedir. Metal diş telleri dişlerin ön yüzeyine yerleştirildiğinden dolayı estetik açıdan bazı sıkıntıları neden olmaktadır.

Bu nedenle metal diş tellerine tercih edecek bireylerin bu durumları önemsememesi gerekir. 2023 yılında metal diş teli fiyatı ortamla olarak 3.000 – 7.000 ₺ arasında değişmektedir.

 

Şeffaf Diş Teli Fiyatı 2023 Yılında Ne Kadar?

Şeffaf diş telleri, estetik açıdan kaygı duyan ama ortodonti tedavisi için çok fazla ücret ödeyemeyecek kişilere tavsiye edilebilir. Dışarıdan bakıldığı taktirde çok fazla belli olmazlar. Metal diş tellerine göre kullanılacak olan braketler farklı materyallerden hazırlanacağı için fiyatları biraz daha pahlı olabilir. 2023 yılında şeffaf diş teli fiyatı yaklaşık olarak 4.000 – 8.000 ₺ olarak belirlenmiştir.

 

2023 Lingual Diş Teli Fiyatı Hesaplama

Lingual ortodonti tedavisinde, metal ortodonti tedavisinden farklı olarak diş telleri dişlerin iç kısımlarına yerleştirilir. Diş telleri dişlerin iç kısmına yerleştirildiği için dışarıdan bakıldığında görülemezler ve estetik açıdan hiçbir sorun yaratmazlar. 2023 yılında lingual Diş teli fiyatı yaklaşık olarak 5.000 – 9.000 ₺ olarak belirlenmiştir.

Şeffaf plak tedavisinde, diğer Ortodonti tedavilerinde kullanılan metal ya da şeffaf teller kullanılmaz. Bu tedavi yönteminde özel olarak laboratuar ortamlarında şeffaf plaklar seri şeklinde hazırlanır ve hastaların ortodontik problemleri bu plaklarla tedavi edilir.

Şeffaf diş teli dışarıdan hiçbir şekilde görülemeyeceği gibi istenildiği taktirde takılabilir ve çıkarılabilir. Bu nedenle diş teli tedavileri arasında en pahallı olan tedavi türüdür. 2023 yılında şeffaf diş teli fiyatları yaklaşık olarak 10.000 – 12.000 ₺ olarak belirlenmiştir.

Diş teli fiyatları her yıl güncellenir. Ancak buna rağmen diş teli fiyatları konusunda hasta muayene edilmeden fiyat belirlenmesi oldukça zordur. Hastaya hangi telin takılacağı, pekiştirme tedavisinin olup olmayacağı, Ortodonti tedavisine başlamadan önce hastanın tedavi edilecek diğer dişlerinin olması durumunda diş teli fiyatları farklılık gösterir.

Bu konuda en doğru bilgi diş hekimi ile tedavi konusunda görüşmek ve ortak belirlenen fiyat konusunda anlaşma sağlamaktır. Tedavide Diş teli fiyatı ve maliyetini etkileyen bir takım faktörler vardır. Bunlar;

 • Hastaya takılacak braket ve tellerin tüleri
 • Ortodonti tedavisinin tek çene veya çift çeneye uygulanıp uygulanmayacağı
 • Hastada dişlerin çarpıklık oranının ne durumda olduğu gibi faktörler fiyatlarda farklılık oluşturur.

Online Diş teli hesaplama tablosu size ortalama fiyatları sunuyor!.

Ortalama tedavi ücretlerini seçtiğiniz özelliklere göre belirleyen fiyat hesaplama tablosu ile doktor ve kliniklere gitmeden ortalama bir diş teli ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Şehirlere ve klinik özelliklerine göre değişen bu fiyatlar size tablonun sunduğu maksimum ve minimum fiyat arasında değişmektedir.

Diş teli hesaplama tablosunda seçeceğiniz Diş teli türü, Diş problemi ve Çene problemi gibi sorulara vereceğiniz cevaplar size en uygun fiyatların sunulmasında yardımcı olacaktır. Sadece bir çene için mi yoksa iki çene diş teli tedavisi mi düşünüyorsunuz veya hangi tür diş teli tercih edeceğiniz fiyatlara etkisi olan en büyük etkenlerdir.

Anında diş teli fiyatı hesaplayın!.

Metal braketler ve şeffaf diş telleri arasındaki fiyat farklarını ayrı seçerek tekrar diş teli fiyatı hesapla, kendinize en uygun tedavi kombinasyonunu bul.

BeynSoft
zline

Would you like to share your thoughts?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir